Mazda 2

Małe miejskie auto o eleganckich, płynnych liniach – tak określa się Mazdę 2, zaliczaną oficjalnie do segmentu B. Japoński model jest lekki, szybki i chwalony za bezpieczeństwo jazdy.
Mazda 2 - najważniejsze informacje
Zdaniem kierowców Mazda 2 jest najatrakcyjniejszym wizualnie autem w segmencie B. /materiały prasowe

Mazda 2 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2002

 • Zakończenie produkcji:

  2023

Małe miejskie auto o eleganckich, płynnych liniach – tak określa się Mazdę 2, zaliczaną oficjalnie do segmentu B. Japoński model jest lekki, szybki i chwalony za bezpieczeństwo jazdy.

Historia Mazdy 2

W 1996 r. Mazda wypuściła na rynek japoński mały, ale zaskakująco wysoki hatchback stylistycznie nawiązujący do minivana. Mazda Demio okazała się w swej ojczyźnie ogromnym sukcesem, więc zaczęto ją eksportować pod nazwą Mazda 121. Zdaniem wielu ekspertów była to de facto pierwsza generacja Mazdy 2.

Po sześciu latach Demio poddano jednak kompletnemu redesignowi. Koncepcję małego minivana z powodu krytyki zmieniono na klasyczne miejskie kształty. Nadwozie oparto na płycie podłogowej Forda B3 i faktycznie trudno nie dostrzec licznych podobieństw do Forda Fiesty

Mazda 2 zaczęła gromadzić bardzo pozytywne recenzje, czego ukoronowaniem był prestiżowy tytuł „World Car of the Year”, uzyskany przez auto w 2008 r.

Mazda 2 – generacje

Pierwsza generacja Mazdy 2 była produkowana w latach 2002–2007. Pięciodrzwiowy hatchback odziedziczył zawieszenie po piątej generacji Forda Fiesty. Sprzedaż była znacznie niższa od oczekiwanej, więc przedstawiciele Mazdy postanowili po raz kolejny zmienić koncepcję.

W 2007 r. na rynku zadebiutowała więc Mazda 2 II, która była produkowana aż do 2014 r. Zmniejszyły się wymiary auta, a hatchback otrzymał nowy niższy dach, dający bardziej dynamiczne wizualne wrażenie. Model pojawił się dodatkowo w wersji 4-drzwiowego sedana. Wskutek ubytku na wadze udało się również ograniczyć zużycie paliwa.

Od 2015 r. w sprzedaży jest trzecia generacja Mazdy 2, oparta na nowej koncepcji designerskiej zwanej „KODO” („dusza ruchu”). Model powstał na bazie oryginalnej płyty podłogowej Mazdy i został wyposażony w silniki nowej linii Skyactiv. Współpraca z Toyotą sprawiła, że nowa Mazda III upodobniła się do modelu Yaris. W 2013 r. trzecia generacja przeszła facelifting, który oprócz kilku wizualnych zmian obejmował również nowy tuning zawieszenia, poprawę rekuperacji energii podczas spowalniania oraz adaptacyjne światła.


Mazda 2 – dane techniczne 

 • Mazda 2 I – pojemność silników: 1,25–1,6 l; moc silników: 67–111 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
 • Mazda 2 II – pojemność silników: 1,3–1,6 l; moc silników: 67–102 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b, CVT;
 • Mazda 2 III – pojemność silników: 1,3–1,5 l; moc silników: 74–113 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 6b.

Mazda 2 – opinie kierowców

Zdaniem kierowców Mazda 2 jest najatrakcyjniejszym wizualnie autem w segmencie B. Jest chwalona za łatwość prowadzenia i stabilność, ale model zdecydowanie lepiej sprawdza się w mieście niż na autostradzie. Nawet w najmocniejszej wersji silnika przyspieszenie od 0 do 100 km/h na poziomie 9,8 sekund oraz maksymalna prędkość 183 km/h nie pozwalają na dynamiczną jazdę. 

Pośród zalet często wymienia się minimalistyczne, ale komfortowe wnętrze, które pomieści także wyższych pasażerów. Nie zachwyca natomiast bardzo przeciętna objętość bagażnika. Auto jest przyjemnie bezusterkowe, choć kierowcy narzekają na drobne problemy w zakresie działania elektroniki i systemu info-rozrywki.

Więcej na temat Mazda 2

Mazda 2 - Wiadomości

 • Mazda 2 po liftingu szeroko się uśmiecha. Już nie pomylisz jej z Yarisem

  Mazda 2 po liftingu szeroko się uśmiecha. Już nie pomylisz jej z Yarisem

  Poniedziałek, 12 lutego (15:40)
  Jak można było się spodziewać, niedługo po Yarisie kuracji odmładzającej doczekała się również Mazda 2. Ciekawe jest jednak to, że w przypadku tego modelu zdecydowano się również na kilka...
 • To już koniec Mazdy 6, Mazdy 2 i Mazdy MX-5. Wszystko przez radio?

  To już koniec Mazdy 6, Mazdy 2 i Mazdy MX-5. Wszystko przez radio?

  Poniedziałek, 23 stycznia 2023 (10:35)
  ​W tym roku mocno zmieni się oferta Mazdy. Z salonów znikną aż trzy modele - będą to Mazda 2, Mazda 6, a także Mazda MX-5. Co je zastąpi?
 • Jeździliśmy nową Mazdą 2 – ale nie tą, o której myślicie

  Jeździliśmy nową Mazdą 2 – ale nie tą, o której myślicie

  Piątek, 11 lutego 2022 (11:12)
  Mazda 2 doczekała się niewielkiej modernizacji na rok 2022. Tak, modernizacji – jak się bowiem okazuje, obecna generacja miejskiego modelu japońskiego producenta pozostanie na rynku i...
 • Reklama
 • Mazda 2 Hybrid - polskie ceny

  Mazda 2 Hybrid - polskie ceny

  Piątek, 28 stycznia 2022 (15:30)
  79 900 zł. Taka kwota otwiera opublikowany właśnie cennik Mazdy 2 Hybrid. Samochód będzie można zamawiać w polskich salonach Mazdy od początku lutego.
 • Nowa Mazda 2 Hybrid to... Toyota Yaris

  Nowa Mazda 2 Hybrid to... Toyota Yaris

  Poniedziałek, 6 grudnia 2021 (10:35)
  Wiosną 2022 roku w salonach pojawi się nowa Mazda 2. Będzie to klon Yarisa, produkowany i dostarczany przez Toyotę. Pokazano pierwsze zdjęcia tego pojazdu.
 • ​Auta z najlepszym stosunkiem wiek-przebieg-niezawodność

  ​Auta z najlepszym stosunkiem wiek-przebieg-niezawodność

  Piątek, 23 sierpnia 2019 (12:00)
  Do Polski szerokim strumieniem płyną używane samochody z zachodu. Tylko w ubiegłym roku w ramach tzw. "prywatnego importu" po raz pierwszy zarejestrowano w naszym kraju ponad milion...
 • Reklama
 • Polskie ceny Mazdy2

  Polskie ceny Mazdy2

  Poniedziałek, 1 grudnia 2014 (12:41)
  Wiemy już, na ile wyceniona została nowa Mazda2. Chociaż samochód trafi do polskich salonów w marcu przyszłego roku, już dziś można składać zamówienia na ten model.
 • Nowa Mazda 2 sedan!

  Nowa Mazda 2 sedan!

  Piątek, 21 listopada 2014 (12:14)
  Wiemy już, jak wygląda najnowsza Mazda 2 w wersji ze stopniowanym tyłem. Japończycy zaprezentowali właśnie oficjalne zdjęcia auta z nadwoziem typu sedan.