Zasadę prawej ręki musi znać każdy kierowca. Ale nie każdy wie, jak działa

Karina Kołodziejczyk

Oprac.: Karina Kołodziejczyk

Zasada prawej ręki jest stosowana na skrzyżowaniach równorzędnych, na których nie ma oznaczeń i sygnalizacji świetlnej. Dzięki tej regule możemy określić, kto ma pierwszeństwo na drodze. W ten sposób zachowujemy bezpieczeństwo na drodze i płynność w ruchu drogowym.

Zasada prawej ręki ma zastosowanie na skrzyżowaniach równorzędnych
Zasada prawej ręki ma zastosowanie na skrzyżowaniach równorzędnychŁukasz Solski / East NewsEast News

Co to jest zasada prawej ręki?

Zasadę prawej ręki stosuje się w ruchu drogowym, w sytuacji gdy nie ustalono pierwszeństwa przejazdu za pomocą znaków drogowych lub sygnalizacji świetlnej. Reguła ta ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Zasadę prawej ręki stosuje się zarówno na skrzyżowaniach oznaczonych znakiem A-5, jak i na innych, podobnych skrzyżowaniach. W Polsce skrzyżowania równorzędne rozpoznajemy po przerywanej linii namalowanej wszerz pasa jezdni.

Jak działa zasada prawej ręki?

Przy zasadzie prawej ręki pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. W związku z tym na skrzyżowaniu równorzędnym musimy ustąpić drogi wszystkim pojazdom z prawej strony naszego samochodu.

Zasada prawej ręki działa nie tylko wtedy, kiedy poruszamy się prosto. Obowiązuje także w przypadku skrętu w lewo. W takiej sytuacji należy przepuścić pojazd znajdujący się z prawej strony, jak i ten jadący prosto, ale w kierunku przeciwnym lub skręcający w prawo. W tym przypadku mówią o tym wprost również inne przepisy prawa o ruchu drogowym.

Kiedy obowiązuje zasada prawej ręki?

Obecnie większość skrzyżowań posiada oznakowania lub sygnalizację świetlną. W mniejszych miastach lub na wsiach możemy jednak trafić na nieoznakowane skrzyżowania. W jakich miejscach obowiązuje zasada prawej ręki? 

  • Skrzyżowania równorzędne

Zasada prawej ręki obowiązuje na skrzyżowaniu dwóch dróg bez znaków lub sygnalizacji świetlnej. Skrzyżowania równorzędne są oznaczone znakiem A-5. Najczęściej należą do nich skrzyżowania osiedlowych uliczek.

  • Strefa ograniczonej prędkości

Zasada prawej ręki obowiązuje na drogach w strefach z ograniczeniem prędkości. Oznaczono je znakiem D-52. Stosuje się ją do znaku D-53 "koniec strefy ruchu" z wyjątkiem odcinka drogi, na którym zmieniono lub odwołano go innym znakiem drogowym.

  • Ronda równorzędne

Zasada prawej ręki obowiązuje w przypadku rond równorzędnych, na których nie zastosowano znaku A-7, czyli ustąp pierwszeństwa. W takim przypadku należy ustąpić drogi pojazdom wjeżdżającym na rondo, a nie poruszającym się po nim. Takie ronda, nieoznaczone znakiem A-7 są w naszym kraju bardzo rzadkie.

  • Parkingi

Na parkingach oznaczonych znakiem D-52 obowiązuje zasada prawej ręki.

  • Autostrady i drogi ekspresowe

Na trzypasmowej autostradzie lub drodze obowiązuje obowiązuje zasada prawej ręki. Stosujemy ją, gdy dwa samochody znajdujące się na pasach skrajnych jednocześnie zamierzają zmienić pas ruchu na środkowy. W takiej sytuacji pojazd znajdujący się z lewej strony musi ustąpić pierwszeństwa temu z prawej. 

  • Zawracanie na skrzyżowaniu

W przypadku zawracania na skrzyżowaniu obowiązuje zasada prawej ręki. Zatem pierwszeństwo ma pojazd, który przed wjazdem na skrzyżowanie znajdował się z prawej strony. Wynika to również z przepisów wprost mówiących, że pojazd zawracający ma ustąpić innym użytkownikom drogi.

Kiedy nie obowiązuje zasada prawej ręki?

Zasada prawej ręki nie obowiązuje w przypadku pojazdów szynowych i uprzywilejowanych.

Zasady prawej ręki nie stosujemy, wyjeżdżając z drogi gruntowej lub ze strefy zamieszkania, mamy bowiem wówczas do czynienia z włączaniem się do ruchu i z definicji ustępujemy pierwszeństwa wszystkim pojazdom już znajdującym się w ruchu.

Reguła ta nie obowiązuje również na skrzyżowaniach ze znakami drogowymi lub sygnalizacją świetlną czy na rondzie ze znakiem A-7.

CZYTAJ TAKŻE:

Pędził 153 km/h przy ograniczeniu do 70 km/hPolicja