W niedzielę weszły nowe przepisy. Kierowcy muszą uważać

Od wczoraj ważne zmiany w przepisach drogowych. Przypominamy kierowcom jakie zasady ruchu drogowego zmieniły się od 17 września i na co mogą liczyć kierowcy. Czy będą dotyczyć kierowców, którzy już mają punkty karne?

Choć oczekiwane zmiany w przepisach drogowych miały wejść w życie 1 lipca, na niektóre z nich musieliśmy jeszcze poczekać. Dotyczy to przede wszystkim terminu ważności punktów karnych, a także możliwości zredukowania ich ilości.

Rząd wycofał się ze zmian z 17 września 2022

Na początek warto przypomnieć, że od 17 września 2022 roku, kiedy w życie weszły rewolucyjne zmiany w przepisach ruchu drogowego, punkty karne pozostają ważne przez dwa lata od zapłacenia mandatu za dane wykroczenie. Także wtedy zniesione zostały kursy reedukacyjne, pozwalające zmniejszyć ilość punktów na koncie kierowcy o 6 oczek.

Reklama

Takie zmiany sprawiły, że znacznie łatwiej było stracić prawo jazdy - wiele pozycji w taryfikatorze nie tylko "podrożało", ale też wzrosła ilość punktów karnych, co w połączeniu z wydłużeniem ich okresu ważności i brakiem możliwości zredukowania ich za pomocą kursu oznaczało, że kierowcy musieli znacznie bardziej się pilnować.

Powrót do starych zasad

W tym roku rząd zdecydował się na ponowne złagodzenie prawa drogowego i częściowy powrót do przepisów sprzed zmian z września 2022. W ramach nowelizacji prawa "Lex Uber", przywrócono roczny okres ważności punktów karnych, a także kursy reedukacyjne dla kierowców chcących zmniejszyć ilość punktów.

Zmiany miały wejść w życie od 1 lipca razem z zakazem wyprzedzania dla ciężarówek na drogach szybkiego ruchu, ale proces wdrażania tych zmian przedłużył się i został rozłożony na dwa etapy. W drugim - równo 17 września 2023, czyli rok po wprowadzeniu rewolucyjnych zmian, wróciły wyżej wymienione zasady dotyczące punktów karnych.

Czy punkty które dostałem na dwa lata będą teraz ważne tylko rok?

Niestety musimy rozczarować kierowców, którzy liczyli na to, że okres ważności punktów karnych uzbieranych na przestrzeni od 17 września 2022 do 17 września 2023 skróci się z dwuletniego, do rocznego. Każdy punkt karny dopisany do naszego konta w tym przedziale dat nadal ma ważność wynoszącą dwa lata. W myśl zasady prawo nie działa wstecz, dopiero punkty dopisane do naszego konta po 17 września będą miały roczny termin ważności.

Warto zaznaczyć też, że wciąż obowiązuje zasada, że za termin ważności punktów uznaje się datę równo rok od momentu opłacenia mandatu karnego za dane wykroczenie, a nie momentu samego popełnienia wykroczenia. Punkty za mandat, którego nie zapłaciliśmy są niejako zawieszone - figurują na naszym koncie punktowym (liczą się do limitu), ale odliczanie okresu ważności zaczyna się dopiero, gdy opłacimy mandat.

Kursy redukujące ilość punktów 2023

Do łask powróciły również kursy redukujące punkty karne. Według nowych zasad będą trwały aż 8 godzin lekcyjnych (po 45 minut każda), a nie 6 tak jak wcześniej. Wszystkie wykłady zostaną podzielone na cztery sekcje omawiające kwestie bezpieczeństwa, potencjalne skutki wypadków, sposoby zapobiegania i psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Kurs ma kosztować 600, a nie tak jak wcześniej 350 zł, a oprócz części teoretycznej ma obejmować również ćwiczenie manewru hamowania awaryjnego z prędkości 30-50 km/h. Szerzej temat kursu redukującego ilość punktów opisywaliśmy kilka dni temu.

Zapisy na kursy już niebawem powinny ruszyć we wszystkich ośrodkach WORD w Polsce. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama