O co chodzi z zasadą prawej ręki? Działa nie tylko na skrzyżowaniach

Każdy kierowca obudzony w środku nocy powinien wiedzieć, na czym polega zasada prawej ręki. To jedna z podstawowych reguł w ruchu drogowym. Sprawdzamy, na czym polega i w jakich sytuacjach ma zastosowanie. Okazuje się, że jest ich więcej, niż mogłoby się wydawać.

Zasada prawej ręki to jedna z podstawowych reguł mających zastosowanie w przepisach o ruchu drogowym. Jest to pewien rodzaj porządku, który pozwala ustalić pierwszeństwo na drodze. Często zdarza się, że kierowcy zapominają o tej zasadzie lub maja poważny problem z zastosowaniem jej.

Zasada prawej ręki - na czym polega?

Zasada lub reguła prawej ręki polega na tym, że kierowca zbliżający się do skrzyżowania równorzędnego powinien zachować szczególną ostrożność i uważnie obserwować sytuację na drodze. Gdy na skrzyżowaniu po prawej stronie pojawi się inny samochód - powinien ustąpić mu pierwszeństwa. 

Reklama

Jeśli na skrzyżowaniu nie ma nikogo po prawej stronie, można wjechać na nie i wykonać manewr. Podczas skręcania w lewo należy pamiętać, że wykonanie manewru nie jest możliwe w przypadku, gdy ktoś jedzie z naprzeciwka. W takiej sytuacji manewr przeciąłby drogę takiego samochodu.

Zasada prawej ręki - kiedy ma zastosowanie?

Dzięki tej zasadzie każdy kierowca zbliżający się do skrzyżowania wie, jak zachować się podczas jazdy. Zasada prawej ręki ma zastosowanie na skrzyżowaniach równorzędnych. Są to miejsca przecięcia dróg, gdzie nie ma jakichkolwiek znaków. 

Podobna sytuacja występuje na rondach, przed którymi nie umieszczono znaków ustąp pierwszeństwa. W takim przypadku pojazdy poruszające się po rondzie nie mają pierwszeństwa i muszą ustępować je samochodom wjeżdżającym z prawej strony.

Na parkingach oznaczonych jako "strefa ruchu" obowiązują takie same zasady jak na drogach. Dlatego zasada prawej ręki ma zastosowanie, jeśli nie ma dodatkowego oznakowania porządkującego pierwszeństwo na takiej drodze.

Jedną z sytuacji, w której kierowcy zapominają o stosowaniu zasady prawej ręki, jest jazda drogą trzypasmową oraz próba zmiana pasa na środkowy. Trzeba pamiętać o przepuszczeniu samochodu zmieniającego pas z prawego na środkowy, zgodnie z zasadą prawej ręki. Taka sytuacja zdarza się bardzo często podczas jazdy po autostradach i drogach ekspresowych. Jest również istotna na wszelkich zwężeniach drogowych.

Stosowanie zasady prawej ręki znacząco zmniejsza ryzyko kolizji. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy z dużymi prędkościami. 

Zasada prawej ręki - kiedy nie ma zastosowania?

Trzeba jednak uważać na miejsca, gdzie droga gruntowa krzyżuje się z asfaltową. Nie jest to miejsce, gdzie występuje skrzyżowanie równorzędne. Dlatego w tym przypadku nie ma zastosowania reguła prawej ręki. Kierowca w takiej sytuacji zachowuje się tak samo, jak podczas włączania się do ruchu. Musi ustąpić pierwszeństwa samochodom znajdującym się po lewej i prawej stronie. 

Jeśli poruszamy się drogą z pierwszeństwem, wtedy nie należy stosować tej reguły. Ta zasada nie ma również zastosowania w sytuacji, gdy na skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna. W takich warunkach to światła mają nadrzędne znaczenie. Po ich wyłączeniu, do łask wraca zasada prawej ręki, o ile nie ma dodatkowego oznakowania.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy