Poznajesz ten znak? Panuje za nim tylko jedna zasada

Znak A-5 to wbrew pozorom jedno z najważniejszych oznaczeń obowiązujących w ruchu drogowym. Niestety wciąż wielu kierowców ma poważne kłopoty z jego interpretacją. Co oznacza oraz jak należy postępować po jego przekroczeniu? Przypominamy.

Każdy kierowca obudzony w środku nocy powinien wiedzieć, na czym polega zasada prawej ręki. To jedna z podstawowych reguł w ruchu drogowym, która m.in. tłumaczy zasady poruszania się po skrzyżowaniu równorzędnym.

Skrzyżowanie równorzędne - co oznacza?

Skrzyżowanie równorzędne to takie skrzyżowanie, na którym ani znaki, ani sygnały świetlne nie regulują pierwszeństwa. 

Najczęściej miejsca takie są oznaczane znakiem A5 - charakterystycznym trójkątem ostrzegawczym z czarnym "krzyżykiem" na żółtym tle. Nie jest to jednak konieczność i istnieją przypadki, gdy skrzyżowanie równoległe nie jest w żaden sposób wyszczególnione.

Reklama

Na skrzyżowaniu równorzędnym należy się kierować szczególną ostrożnością, a wyprzedzanie jest zabronione. To także w takich miejscach powinniśmy się kierować wspomnianą wcześniej zasadą prawej ręki.

Zasada prawej ręki - na czym polega?

Zasada lub reguła prawej ręki polega na tym, że kierowca zbliżający się do skrzyżowania równorzędnego powinien zachować szczególną ostrożność i uważnie obserwować sytuację na drodze. Gdy na skrzyżowaniu po prawej stronie pojawi się inny samochód - powinien ustąpić mu pierwszeństwa. 

Jeśli na skrzyżowaniu nie ma nikogo po prawej stronie, kierowca może wjechać na nie i wykonać manewr. Podczas skręcania w lewo należy jednak pamiętać, że należy się zatrzymać, gdy ktoś jedzie z naprzeciwka. W przeciwnym wypadku manewr przeciąłby drogę takiego samochodu.

Jak poruszać się po skrzyżowaniu równorzędnym?

W przypadku skrzyżowania równorzędnego warto jednak pamiętać o kilku wyjątkach. Przede wszystkim pierwszeństwo w takim miejscu mają pojazdy uprzywilejowane - straż pożarna, pogotowie, policja oraz straż graniczna. W następnej kolejności przez skrzyżowanie równorzędne powinny przejechać wszelkie pojazdy szynowe, a dopiero na końcu kolejni uczestnicy ruchu - właśnie z uwzględnieniem powyżej opisanej zasady prawej ręki.

Co, gdy z każdej strony jedzie pojazd?

No dobrze, a co zrobić w sytuacji, gdy u zbiegu każdej ulicy pojawi się pojazd chcący jechać prosto? Chociaż do zdarzenia takiego dochodzi stosunkowo rzadko, należy pamiętać, że w tym momencie zasada prawej ręki nie ma zastosowania. Powód jest prosty - każdy pojazd ma po swojej prawej stronie inny samochód.

W takim przypadku wszystko zależy od kierowców i tego, który zdecyduje się w wyraźny sposób ustąpić pierwszeństwa - np. poprzez ruch dłonią. W momencie, gdy jeden z pojazdów opuści już skrzyżowanie, reszta kierowców może powrócić do zasady prawej ręki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | skrzyżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy