Znak stopu trzeba czytać razem ze znakiem P-12. Wiesz o tym?

Marcin Szałaj

Oprac.: Marcin Szałaj

Znak B-20 "stop" to jeden z trzech najważniejszych znaków drogowych. O jego wadze świadczy już sam kształt, wyróżniający się wśród wszystkich innych oznaczeń. Każdy wie, że znak "stop" nakazuje zatrzymanie pojazdu, jednak wiele osób nie wie, w którym miejscu powinno dojść do unieruchomienia pojazdu. Sprawdź, czy wykonujesz ten manewr prawidłowo.

Znak B-20 "stop", to obok D-1 "droga z pierwszeństwem" i A-7 "ustąp pierwszeństwa" jeden z trzech najważniejszych oznaczeń na drogach. Każdy z nich ma unikalny kształt, odmienny od wszystkich innych znaków drogowych.
Znak B-20 "stop", to obok D-1 "droga z pierwszeństwem" i A-7 "ustąp pierwszeństwa" jeden z trzech najważniejszych oznaczeń na drogach. Każdy z nich ma unikalny kształt, odmienny od wszystkich innych znaków drogowych.Adam BurakowskiEast News

Stop. Co oznacza znak drogowy B-20?

Znak B-20 "stop" to jeden z najbardziej powszechnych i najważniejszych znaków drogowych. Już sam kształt - ośmiobok foremny - umożliwia jego natychmiastową identyfikację, nawet kiedy samo oznaczenie jest np. oblepione śniegiem. Znak składa się z białego obramowania i czerwonego tła, na którym widnieje biały napis "STOP".

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znak B-20 "stop" oznacza:

  • zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem;
  • obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.

Sam znak nie wyznacza jednak miejsca, w którym powinniśmy zatrzymać pojazd. Gdzie należy to zrobić, żeby bezpiecznie kontynuować dalszą jazdę?

Gdzie zatrzymać się przed znakiem stopu? Czytaj znak P-12

Na pytanie zawarte w tytule tego nagłówka odpowiada dalszy fragment przytaczanego rozporządzenia.

Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku - w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.
Dz.U. 2019 poz. 2310.

Miejsce wyznaczone do zatrzymania, o którym mowa, w praktyce określa znak P-12 "linia bezwzględnego zatrzymania", która została wprowadzona specjalnie na potrzeby znaku B-20. Jest stosowana razem z jeszcze jednym znakiem, B-32 "kontrola celna", jednak jest on wielokrotnie rzadszy niż "stop".

P-12 to gruba, jednolita biała linia wymalowana na jezdni prostopadle do linii pobocza tuż przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem. Widząc STOP, powinniśmy zatrzymać się tuż przed linią, a nie przed znakiem B-20. Samo oznaczenie ostrzega o konieczności zatrzymania i przecięciu z inną drogą, jednak najlepsze miejsce do obserwacji ruchu na drodze uprzywilejowanej daje właśnie linia bezwzględnego zatrzymania.

Poziomy znak P-12 "linia bezwzględnego zatrzymania" to gruby, biały pas prostopadły do ruchu pojazdów na danej drodze. Na zdjęciu widoczna tuż za stojącym najbliżej strażakiem. Adam STASKIEWICZEast News

Jeżeli na jezdni nie widzimy żadnej linii, musimy sami wyznaczyć miejsce, z którego mamy najlepszą widoczność i możemy bezpiecznie włączyć się do ruchu po uprzednim zatrzymaniu samochodu.

Niezależnie od tego, czy oznaczenie P-12 zostało wymalowane na drodze czy nie, miejsce, w którym należy unieruchomić pojazd, będzie się znajdowało za B-20 "stop" - nigdy przed ani na wysokości znaku.

Czytaj także:

Zobacz też:

Wypadek na S3. Kobieta zginęła, bo zatrzymała się obok pieszegoPolsat NewsPolsat News