Znak stopu trzeba czytać razem ze znakiem P-12. Wiesz o tym?

Znak B-20 "stop" to jeden z trzech najważniejszych znaków drogowych. O jego wadze świadczy już sam kształt, wyróżniający się wśród wszystkich innych oznaczeń. Każdy wie, że znak "stop" nakazuje zatrzymanie pojazdu, jednak wiele osób nie wie, w którym miejscu powinno dojść do unieruchomienia pojazdu. Sprawdź, czy wykonujesz ten manewr prawidłowo.

Stop. Co oznacza znak drogowy B-20?

Znak B-20 "stop" to jeden z najbardziej powszechnych i najważniejszych znaków drogowych. Już sam kształt - ośmiobok foremny - umożliwia jego natychmiastową identyfikację, nawet kiedy samo oznaczenie jest np. oblepione śniegiem. Znak składa się z białego obramowania i czerwonego tła, na którym widnieje biały napis "STOP".

Reklama

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znak B-20 "stop" oznacza:

  • zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem;
  • obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.

Sam znak nie wyznacza jednak miejsca, w którym powinniśmy zatrzymać pojazd. Gdzie należy to zrobić, żeby bezpiecznie kontynuować dalszą jazdę?

Gdzie zatrzymać się przed znakiem stopu? Czytaj znak P-12

Na pytanie zawarte w tytule tego nagłówka odpowiada dalszy fragment przytaczanego rozporządzenia.

Miejsce wyznaczone do zatrzymania, o którym mowa, w praktyce określa znak P-12 "linia bezwzględnego zatrzymania", która została wprowadzona specjalnie na potrzeby znaku B-20. Jest stosowana razem z jeszcze jednym znakiem, B-32 "kontrola celna", jednak jest on wielokrotnie rzadszy niż "stop".

P-12 to gruba, jednolita biała linia wymalowana na jezdni prostopadle do linii pobocza tuż przed skrzyżowaniem z drogą z pierwszeństwem. Widząc STOP, powinniśmy zatrzymać się tuż przed linią, a nie przed znakiem B-20. Samo oznaczenie ostrzega o konieczności zatrzymania i przecięciu z inną drogą, jednak najlepsze miejsce do obserwacji ruchu na drodze uprzywilejowanej daje właśnie linia bezwzględnego zatrzymania.

Jeżeli na jezdni nie widzimy żadnej linii, musimy sami wyznaczyć miejsce, z którego mamy najlepszą widoczność i możemy bezpiecznie włączyć się do ruchu po uprzednim zatrzymaniu samochodu. 

Niezależnie od tego, czy oznaczenie P-12 zostało wymalowane na drodze czy nie, miejsce, w którym należy unieruchomić pojazd, będzie się znajdowało za B-20 "stop" - nigdy przed ani na wysokości znaku.

Czytaj także:

Tip na weekend: policjanci nienawidzą tego pytania. Odechce im się kontroli

Znaki poziome, czy pionowe - które są ważniejsze?

Zabójstwo drogowe - nowe przepisy powinny pojawić się też w Polsce?

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znak STOP | znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama