Znaki poziome, czy pionowe - które są ważniejsze?

Agnieszka Sabat

Oprac.: Agnieszka Sabat

Wśród oznaczeń spotykanych na drogach powszechne są zarówno znaki pionowe, jak i poziome. Warto wiedzieć, które z nich mają jednak decydujący charakter w spornych sytuacjach i które z nich są ważniejsze. Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy i jakie funkcje mają znaki poziome, a jakie pionowe.

Które znaki drogowe są ważniejsze?
Które znaki drogowe są ważniejsze?Tomasz KawkaEast News

Znaki poziome - co oznaczają?

Znaki poziome to wszelkiego rodzaju oznaczenia, które znajdują się bezpośrednio na drodze. Według polskich przepisów prawa są to:

  • linie na jezdni ciągłe lub przerywane,
  • linie pojedyncze lub podwójne,
  • linie określające miejsca na drodze,
  • symbole,
  • strzałki,
  • napisy,
  • punktowe elementy odblaskowe.

Oznakowanie poziome dróg pełni bardzo ważne funkcje. Ma ono przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oprócz tego informuje ono również o wszelkiego rodzaju zmianach, które następują na skutek np. prac drogowych albo zmiany organizacji ruchu. Oznakowanie poziome ma także usprawniać ruch pojazdów.

Znaki poziome na drodze naniesione są specjalną farbą, która zapewnia dobrą widoczność, a także nieścieralność oraz trwałość znaków. Bardzo ważne jest, aby oznaczenia pozostawały przez długi czas w jak najlepszym stanie oraz aby były dobrze widoczne.

Istnieją także znaki poziome na drodze, które ostrzegają kierowców poprzez swoją specyficzną strukturę. W momencie najechania na nie, wydawany jest głośny dźwięk oraz pojawiają się wibracje, które informują kierowcę, że przekracza granice swojego pasa ruchu.

Znak ostrzegawczy A-9 przy drodzePrzemyslaw Fiszer/East NewsEast News

Znaki pionowe - co oznaczają?

Znaki pionowe na trasie są najbardziej rozpoznawalne i popularne. Umieszczone są one na słupkach, ramach wysięgników lub elementach infrastruktury miejskiej. Ich celem jest ostrzeganie o niebezpieczeństwie, nakazywanie, zakazywanie konkretnego zachowania lub informowanie o rodzaju drogi, a także wskazywanie kierunku. Ustawiane są one w Polsce po prawej stronie jezdni, ze względu na panujący tu prawostronny ruch drogowy. Znaki pionowe mogą też znajdować się nad drogą na specjalnych wysięgnikach. Wyjątek stanowią drogi dwujezdniowe, gdzie znaki mogą pojawić się także po lewej stronie.

Znaki drogowe pionowe wykonane są najczęściej z blachy ocynkowanej lub aluminiowej. Ma to zapewnić im odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Krawędzie znaków nie mogą być ostre, aby nie powodowały dodatkowych obrażeń podczas wypadków. Na trasie można zazwyczaj zauważyć znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, uzupełniające, a także te postawione przed przejazdami kolejowymi czy wyznaczające szlaki rowerowe.

Znaki pionowe nie mogą mieć ostrych zakończeńAdam Burakowski/REPORTEREast News

Znaki poziome i pionowe - hierarchia

Polskie prawo nie precyzuje tego, czy znaki poziome są ważniejsze od pionowych lub odwrotnie. Każdy rodzaj oznakowania jest tak samo ważny. Znaki powinny się uzupełniać i przekazywać tę samą informację na dwa różne sposoby. Co prawda, oznakowanie namalowane na nawierzchni jezdni w większości przypadków powtarza treść znaków pionowych, ale jednak nie decyduje to o jego podrzędności lub nadrzędności. Co więcej, znaki poziome mogą funkcjonować samodzielnie, bez znaków pionowych.

Natomiast w spornych momentach eksperci radzą, aby kierować się mimo wszystko treścią znaków pionowych. Mają one być wyznacznikiem dla znaków poziomych, a więc teoretycznie można przyjąć, że to na nich powinny wzorować się symbole wymalowane na jezdni. Jednak jest to jedynie subiektywna opinia.

Czasem zdarza się także, że pojawiają się znaki wykluczające się albo pokazujące dwa różne nakazy zachowania kierowcy. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić ten fakt do odpowiednich służb, a następnie realnie ocenić sytuację. Znaki drogowe pionowe, ponownie powinny być tutaj głównym punktem odniesienia, ponieważ często poziome znaki są np. niewidoczne przez trudne warunki atmosferyczne lub zmodyfikowane na potrzeby robót drogowych.

Czytaj również:

Zobacz także:

"Stop drogówka": 1100 złotych mandatu za najechanie na tył samochoduCzwórkaCzwórka