Znaki dla rowerzystów. Przepisy drogowe, które muszą znać
Oprac.: Agnieszka Sabat
Rowerzyści są również uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego muszą przestrzegać przepisów i zwracać uwagę na znaki. Za brak dyscypliny w tej kwestii grożą im wysokie mandaty, a w niektórych przypadkach nawet areszt. Jakie znaki drogowe musi znać rowerzysta i co zmieniło się w przepisach.
Spis treści:
Znaki drogowe dla rowerzystów
Rowerzystów również obowiązują znaki drogowe i każdy ich przejazd powinien być dostosowany do wymagań narzuconych przez konkretne oznakowania.
- C-13 droga dla rowerów. Jest to znak, który nakazuje kierującemu rowerem jazdę wytyczoną drogą dla rowerów. Znakiem sygnalizującym o końcu drogi dla rowerów, jest znak C-13a.
- C-13 + C-16 droga dla pieszych i rowerów. Znak kompilacji C-13 i C-16 wyznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów. Jeżeli symbole oddzielone są kreską pionową, to ruch pieszych odbywa się po lewej stronie drogi, a ruch rowerzystów po prawej. Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą.
- Znak C-16 + tabliczka T-22. Znak nakazuje pieszym korzystanie z drogi przeznaczonej wyłącznie do ruchu pieszego. Jednak może być pod nim umieszczona tabliczka T-22, która oznacza, że znak nie dotyczy rowerów.
- B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach. Znak zakazuje ruchu na drodze wszelkich pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Jednak tak jak wcześniej wspominaliśmy, tu również mogą być umieszczone tabliczki T-22.
- B-9 zakaz wjazdu rowerów. Znak zakazuje ruchu rowerów i wózków rowerowych zarówno na jezdni, jak i na poboczu.
- B-11 zakaz wjazdu wózków rowerowych. Znak zakazuje ruchu rowerów wielośladowych.
- B-2 zakaz wjazdu. Znak zakazuje wjazdu na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia, dotyczy on pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Pod tym znakiem również może być umieszczona tabliczka T-22.
- A-24. Znak ostrzega przed miejscem, w którym rowerzyści wyjeżdżają z drogi dla rowerów.
- Znaki poziome
- P-11 przejazd dla rowerzystów. Znak ten oznacza miejsce przejazdu dla rowerzystów.
- P-23 rower. Znak ten oznacza drogę lub jej część przeznaczoną dla ruchu rowerów jednośladowych.
- P-27 kierunek i tor ruchu roweru. Znak ten umieszcza się na wylocie ze skrzyżowania i powtarza nie rzadziej niż co 50 m.
- D-6a przejazd dla rowerzystów. Znak ten wyznacza miejsce przeznaczone do przejazdu dla rowerzystów w poprzek drogi. Umieszcza się go bezpośrednio przed przejazdem dla rowerzystów oznaczonym znakiem poziomym P-11. Oznacza on także to, że kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem jest zobowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzystów.
- D-6b przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów. Znak sygnalizuje, że jest to miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych i przejeżdżania dla rowerzystów w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem jest zobowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych.
Nowe przepisy drogowe dla rowerzystów
Wprowadzone w ostatnich miesiącach regulacje w szczególności skupiły się na zwiększeniu kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Co prawda nie zapowiada się, aby te stawki miały zostać zwiększone w 2023, jednak już są na tyle wysokie, że skutecznie powinny zniechęcić do jazdy po spożyciu alkoholu.
Prawo wyróżnia stan po użyciu (0,2 - 0,5 promila) i stan nietrzeźwości (0,5 promila i więcej). W pierwszym wypadku, oprócz mandatu, rowerzyście grozi do 14 dni aresztu lub grzywna do 5000 zł. W drugim wypadku areszt może się przedłużyć nawet do miesiąca. Co więcej, sąd może nałożyć na winnego zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada także na rowerzystę poruszającego się po drodze, obowiązek posiadania pięciu najważniejszych elementów wyposażenia. Są to:
- światło przednie: przynajmniej jedno,
- światło tylne: przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco,
- światło tylne: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe,
- przynajmniej jeden sprawny hamulec,
- sygnał dźwiękowy.
Za brak wymaganego wyposażenia nowe przepisy dla rowerzystów przewidują wysokie kary. Kierujący rowerem, w którym nie znajduje się któryś z wymienionych powyżej elementów, może otrzymać mandat w wysokości od 50 do 500 złotych.
Ilu rowerzystów może jechać w zorganizowanej kolumnie?
Nie ma zakazu jazdy w kolumnie, jednak należy przestrzegać maksymalnej ilości, odnośnie tego ilu rowerzystów może jechać w zorganizowanej kolumnie.
Kolumna może liczyć maksymalnie 15 rowerzystów. Dodatkowo art. 34 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym zastrzega również, że jeśli rowerzystów będzie więcej niż wskazana liczba, to zgodnie z prawem powinni oni utworzyć 2 kolumny, pomiędzy którymi odległość nie powinna wynosić mniej niż 200 m.
Sprecyzowane zostały również w przepisach zachowanie kierowców w takiej sytuacji. Zobowiązani są oni kolumnę rowerzystów wyprzedzić w jednym manewrze i nie mogą wjeżdżać między rowery w kolumnie.
Rowerzysta a przejście dla pieszych. Przechodzisz, nie przejeżdżasz
Wielu rowerzystów również zastanawia się, co mówią zasady odnośnie przechodzenia lub przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi 100 zł mandatem karnym.
Jednak w sytuacji, gdy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i oznakowany przejazd dla rowerzystów, to wtedy kierujący jednośladem nie musi zsiadać z roweru. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni.
Oprócz tego nowe przepisy dla rowerzystów z 2022 roku precyzują także to, jak kierujący jednośladem zachowują się wobec pieszych. Rowerzyści, podobnie jak kierujący samochodami, są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu dla pieszych lub wchodzącym na nie. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, grozi mandatem od 50 do 500 złotych.
Zobacz także: