Znak STOP - co oznacza i czym się różni od znaku "ustąp pierwszeństwa"

Znak STOP jest powszechnie znany. I choć znak zakazu B-20 jest jednym z najważniejszych na drogach to wielu kierowców wydaje się go ignorować. Codzienna jazda weryfikuje naszą wiedzę z kursu prawa jazdy, a niezdrowe nawyki przejmują inicjatywę.

Co oznacza znak STOP?

Znak stop jest znakiem zakazu oznaczonym symbolem B-20. Informuje nas o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa. Ma on kształt ośmiokąta koloru czerwonego z białą ramką i napisem STOP. 

Pojazd, który dojeżdża do miejsca z takim znakiem, musi bezwzględnie się zatrzymać się i upewnić, że wjazd na skrzyżowanie czy przejazd kolejowy jest możliwy i bezpieczny. 

Znak STOP jest jednym z najważniejszych na drogach. O wiele bardziej restrykcyjnym od znaku ostrzegawczego A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". W tym przypadku nie musi nastąpić całkowite zatrzymanie, jeżeli na skrzyżowaniu upewnimy się, że istnieje możliwość bezpiecznego wjazdu.

Reklama

Znak STOP. W którym miejscu trzeba się zatrzymać?

Zbliżając się do skrzyżowania i widząc znak STOP, powinniśmy być przygotowani na zatrzymanie pojazdu. W którym momencie najlepiej to zrobić? To zależy od tego, co przygotowali dla nas drogowcy. 

Jeżeli wraz ze znakiem stopu, namalowany jest znak poziomy - biała ciągła linia - to właśnie tuż przed nią powinniśmy zatrzymać samochód. Zdarzają się również takie przypadki, gdy na asfalcie nie widnieje żadne oznaczenie. Wtedy, zatrzymanie nie musi nastąpić tuż przed znakiem stop, a w miejscu, w którym będziemy mogli dobrze obserwować skrzyżowanie. 

Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce przed przejazdem kolejowym, pojazd należy zatrzymać przed krzyżem św. Andrzeja.

Czy znak STOP obowiązuje na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną?

Na niektórych skrzyżowaniach, które wyposażone są w sygnalizację świetlną, mogą również być ustawione znaki STOP. Co zrobić w takiej sytuacji i która informacja jest ważniejsza? 

Wszystko zależy od tego czy światła działają. Jeżeli w normalny sposób sterują ruchem, wtedy stosujemy się do sygnalizacji i ignorujemy znak stopu. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wyłączonych świateł lub mrugającego żółtego światła, stanowiącego informację o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. 

Może to mieć miejsce na niektórych skrzyżowaniach w nocy, gdy ruch jest niewielki lub w sytuacji awarii. Wtedy należy postępować według wskazań znaków pionowych, w tym znaku STOP.

Gdy kierowca zignoruje znak STOP, musi liczyć się z mandatem

Łamanie przepisów ruchu drogowego zawsze wiąże się z możliwością otrzymania mandatu. Przekroczenie znaku STOP z niezachowaniem szczególnej ostrożności może spowodować poważne zagrożenie, więc w tym przypadku nie można liczyć na żadną ulgę. 

Wręcz przeciwnie — w przypadku zaobserwowania innych wykroczeń lub uznania sposobu jazdy za szczególnie niebezpieczny kara może wzrosnąć. 

Za samo niezatrzymanie się przed znakiem stopu należy zapłacić ok. 100 zł. Wiąże się to także z otrzymaniem 2 punktów karnych.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki zakazu | znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy