Jak szybko można przejeżdżać przez przejście? Rozmyta zasada to pułapka

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

Przepis o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście jest znany kierowcom, choć wciąż budzi sporo kontrowersji i rodzi wiele dyskusji. Mało kto pamięta jednak o obowiązku zmniejszenia prędkości przed przejściem, a może się to okazać nie lada pułapką.

Policjanci mogą wystawić mandat za prędkość przed przejściem dla pieszych, ale tylko w niektórych sytuacjach.
Policjanci mogą wystawić mandat za prędkość przed przejściem dla pieszych, ale tylko w niektórych sytuacjach.News LubuskiEast News

Przepisy ruchu drogowego dość wyraźnie stanowią o tym jak zachować się na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Ustąpienie pieszym będącym na przejściu i wchodzącym na nie, nie podlega dyskusji. Warto jednak wspomnieć o obowiązku, który również jest zawarty w artykule o przejściach dla pieszych, a konkretnie artykule 26 ustęp 1 Prawa o Ruchu Drogowym:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.

Chodzi o fragment "jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego znajdującego się na tym przejściu [...]".

Policja mierzy prędkość przed przejściem

Przepis ten daje pewne pole manewru i dowolnej interpretacji policjantów, dlatego zdarza się, że przeprowadzają oni kontrolę prędkości w pobliżu przejść dla pieszych. Zasadniczo konieczność zmniejszenia prędkości i zachowania szczególnej ostrożności zależy od obecności pieszego w pobliżu przejścia dla pieszych - może to być bezpośrednia okolica przejścia, chodnik prowadzący wzdłuż drogi.

Właśnie wtedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, aby w razie gdyby pieszy zdecydował przejść przez jezdnię móc odpowiednio wcześnie zareagować i skutecznie zahamować. Obowiązek zmniejszenia prędkości i zachowania ostrożności uzależniony jest więc od sytuacji na drodze i w jej okolicy.

Jeśli przesadzimy z prędkością przed przejściem możemy dostać nawet do 3000 zł mandatuStanisław Bielski/ReporterEast News

Czy policjant może wystawić mandat za nie zwolnienie przed przejściem?

Jeśli sytuacja tego nie wymaga, nie musimy zwalniać przed przejściem i przyjmując, że poruszamy się z prędkością przepisową policjant nie może wystawić nam mandatu za to, że nie zwolniliśmy przed przejściem jeśli sytuacja nie dawała powodu do takiej reakcji. Jeśli w pobliżu przejścia, w jego okolicy nie było pieszych, a samo przejście nie jest położone w miejscu, w którym jest pogorszona widoczność (np. blisko narożnika budynku, zza którego może nagle wyjść pieszy) policjant nie powinien mieć zastrzeżeń do naszej prędkości. Jeśli jednak w okolicy przejścia znajdują się piesi i istnieje ryzyko, że któryś z nich może wejść na przejście, policjant może pokusić się o wystawienie mandatu z artykułu 97 kodeksu wykroczeń:

97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany

Nie ma bowiem żadnego konkretnego paragrafu w Prawie o Ruchu Drogowym, który brałby na tapet to konkretne wykroczenie. Warto przypomnieć, że nasz sposób zachowania przed przejściem dla pieszych może mieć również duży wpływ na rozwój wypadków na przykład w sprawie potrącenia. Biegły może ocenić szacunkowo naszą prędkość w momencie potrącenia pieszego i jeśli będzie ona za wysoka - nieadekwatna do danej sytuacji - może nas to dodatkowo obciążyć i mieć wpływ na decyzję sądu co do wysokości wyroku.

Czy trzeba zwalniać przed przejściem dla pieszych?

Jak już pisaliśmy, jeśli sytuacja tego wymaga - tzn. w pobliżu przejścia znajdują się piesi i istnieje ryzyko, że przynajmniej jeden z nich zdecyduje się wejść na jezdnię powinniśmy zredukować prędkość, zachować ostrożność i uważnie obserwować sytuację, by móc wystarczająco wcześnie zareagować. Jeśli w pobliżu przejścia nie ma żadnych pieszych, widoczność jest dobra i sytuacja na drodze jest klarowna, a my poruszamy się zgodnie z przepisami, nie ma obowiązku zmniejszania prędkości przed przejściem dla pieszych - nie zostaniemy ukarani za to mandatem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas