Reklama

Lepiej zajrzyj do rubryki F.2 w dowodzie, zanim znów zaparkujesz na chodniku

Parkowanie na chodniku (i w innych miejscach też) jest obwarowane konkretnymi ograniczeniami. Można je znaleźć m.in. w rubryce F.2 w dowodzie rejestracyjnym.

Brak miejsc do parkowania to typowy problem podczas wakacyjnego wyjazdu. Szczególnie w dużych miastach i kurortach. Wszystko przez coraz większą liczbę samochodów na drogach, a tym samym coraz mniejszą ilość miejsca pozwalającą na parkowanie pojazdu zgodnie z przepisami.

Bardzo często nawet najmniejszy kawałek miejsca jest na wagę złota. Parkowanie na chodniku jest czasami wyjściem z sytuacji, ale trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia, które jasno określają przepisy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie.

Parkowanie na chodniku - przepisy

Niewielu kierowców pamięta, jakie zasady obowiązują podczas parkowania na chodniku. Przede wszystkim zaparkowanie samochodu na drodze dla pieszych nie jest możliwe, jeśli w okolicy pojawił się znak B-36 (zakaz zatrzymywania się).

Reklama

Jeśli parkowanie jest dozwolone, trzeba mieć na uwadze inne warunki. Jednym z nich jest konieczność pozostawienia min. 1,5 metra przejścia, żeby nie utrudniać funkcjonowania pieszym. Druga kwestia wymaga co najmniej 10 metrów odległości od skrzyżowania.

Dowód rejestracyjny i DMC

Jednym z bardzo ważnych kryteriów, określonych w art. 47 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC). W przypadku parkowania na chodniku DMC nie może być większa niż 2 500 kg.

To oznacza, że większość dużych SUV-ów oraz luksusowych limuzyn dostępnych na rynku jest wykluczona z możliwości parkowania w takim miejscu. Z parkowania na chodniku są wyłączone pojazdy użytkowe oraz coraz bardziej popularne kampery.

Przykładowe samochody, które nie powinny być parkowane na chodniku to m.in.: BMW X5, Mercedes GLS, Range Rover, Lexus RX, Mercedes Klasy S, Audi A8, BMW Serii 7, Volkswagen California.

Rubryka F.2 w dowodzie rejestracyjnym a parkowanie na chodniku

Jak sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (DMC)? Wystarczy wziąć do ręki dowód rejestracyjny, a następnie spojrzeć do rubryki F.2. Znajduje się tam wartość wyrażona w kilogramach. To wystarczy, żeby upewnić się, czy nasz samochód może legalnie parkować na chodniku.

Jaki mandat za parkowanie na chodniku

Zaparkowanie na chodniku samochodu przekraczającego limit DMC jest zagrożone mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo na konto kierowcy wpadnie 1 punkt karny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie | mandaty | chodnik | dowód rejestracyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy