Audi A8

Wtorek, 6 grudnia 2022 (11:56)
Audi A8 to największa i najbardziej luksusowa limuzyna spod znaku czterech pierścieni. Mocne silniki, przestronne wnętrze i wysoka jakość wykonania to standard w najwyższym segmencie F. Audi postanowiło wyróżnić się sportową elegancją, napędem quattro i aluminiową konstrukcją nadwozia.
Audi A8 - najważniejsze informacje
Audi A8 to atrakcyjna limuzyna w gamie niemieckiej marki. /materiały prasowe

Audi A8 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1994

 • Zakończenie produkcji:

  -

Audi A8 to największa i najbardziej luksusowa limuzyna spod znaku czterech pierścieni. Mocne silniki, przestronne wnętrze i wysoka jakość wykonania to standard w najwyższym segmencie F. 

Audi postanowiło wyróżnić się sportową elegancją, napędem quattro i aluminiową konstrukcją nadwozia.

Historia Audi A8

Poprzednikiem Audi A8 był model V8, produkowany w latach 1989–1994. Znacznie zmodyfikowanej i wydłużonej wersji Audi 100 nie można było odmówić cech luksusowej limuzyny, ale BMW serii 7 oraz Mercedes Klasy S cieszyły się znacznie większą popularnością. 

Dopiero nowy model A8, zbudowany od podstaw, był w stanie zagrozić nie tylko rodzimej, lecz także światowej konkurencji. Obecnie w sprzedaży jest czwarta generacja Audi A8.

Audi A8 – generacje

Audi A8 (oznaczenie D2) przykuwało uwagę już od momentu premiery w 1994 roku. Był to pierwszy seryjnie produkowany samochód o konstrukcji w całości wykonanej z aluminium. Dzięki temu model uchodził za nowocześniejszy od konkurencji, a także charakteryzował się znacznie niższą masą własną.

Podstawowe wersje silnikowe miały napęd na przednie koła, a mocniejsze wyposażono w standardowy napęd quattro. Konkurencja oferowała wtedy jedynie klasyczny napęd na tylne koła.

Druga generacja modelu A8 (D3), o konstrukcji także w znacznej części wykonanej z aluminium, została zaprezentowana w 2002 roku. Zrezygnowano z manualnych przekładni biegów. 

W 2009 roku na rynek weszła trzecia generacja – D4. Aluminiowa limuzyna po raz pierwszy była dostępna w wersji hybrydowej. Nadal oferowano wersje z napędem na przednią oś. 

Czwartą generację Audi A8 (D5) zaprezentowano w 2017 roku. Zrezygnowano tu z hybrydy, a wszystkie wersje silnikowe w standardzie mają napęd quattro.

Wszystkie generacje Audi A8 były dostępne ze standardowym oraz przedłużonym rozstawem osi. Od początku historii modelu była dostępna usportowiona wersja S8, która łączyła luksus, komfort i doskonałe osiągi.

Audi A8 – dane techniczne

Podstawowe wersje silnikowe w Audi A8 pochodziły często z innych aut koncernu VAG. Jedną z najpopularniejszych jednostek jest 3,0 TDI V6, która zapewnia dobre osiągi przy niewysokim zużyciu paliwa. A8 D2 korzystało z niezbyt udanego silnika 2,5 TDI oraz 3,3 TDI, a w generacjach D3, D4 i D5 były dostępne diesle V8 o pojemności od 4,0 do 4,2 litra.

Wybór jednostek benzynowych również jest bardzo szeroki. W starszych generacjach montowano wolnossące silniki V6 i V8. Ten ostatni oraz największe silniki o układzie cylindrów W12 i pojemności od 6,0 do 6,2 litra były dostępne aż do generacji D4. Od 2010 roku paletę silników benzynowych zdominowały silniki 3,0 V6 z kompresorem oraz 4,0 V8 z turbodoładowaniem.

Audi A8 – opinie kierowców

Audi A8 to synonim luksusu, wygody i… wysokich kosztów utrzymania. W niskich cenach są oferowane jedynie wiekowe egzemplarze, zazwyczaj w kiepskim stanie technicznym. Największe silniki V8 oraz W12 okazują się drogie w naprawach, podobnie jak elementy aluminiowego nadwozia.

Najmniej problemów przysparzają 3-litrowe diesle i nowsze silniki benzynowe. Dużo aut pochodzi z importu. Warto dokładnie zbadać ich stan oraz historię serwisową. 

Audi A8 - Wiadomości

 • Audi S8 – znaczek zobowiązuje

  Audi S8 – znaczek zobowiązuje

  Piątek, 4 listopada 2022 (20:13)
  Luksusowa limuzyna nie kojarzy się raczej ze sportowym zacięciem, ale Audi postarało się, żeby S8 robiło wrażenie zarówno na prostej, jak i w zakrętach. Jednak prawda o jego naturze...
 • Audi A8 L 60 TFSI – prezes będzie zadowolony

  Audi A8 L 60 TFSI – prezes będzie zadowolony

  Czwartek, 20 października 2022 (23:43)
  Jaka powinna być wzorcowa reprezentacyjna limuzyna? Bez wątpienia długa, budząca respekt na drodze, oferująca mnóstwo miejsca na tylnej kanapie i mająca mocny silnik pod maską. Niektórzy...
 • Audi A8 L 60 TFSI - więcej śpiących policjantów poproszę

  Audi A8 L 60 TFSI - więcej śpiących policjantów poproszę

  Piątek, 10 czerwca 2022 (12:15)
  20-calowe felgi raczej nie zwiastują komfortowych warunków podróżowania. Chyba że w twoim aucie jest aktywne zawieszenie predykcyjne.
 • Reklama

 • Reflektory auta wyświetlające filmy na ścianie? Oto przyszłość motoryzacji

  Reflektory auta wyświetlające filmy na ścianie? Oto przyszłość motoryzacji

  Poniedziałek, 16 maja 2022 (13:31)
  Światła samochodowe przeszły prawdziwą rewolucję i to nie tylko od początku historii automobilu, ale przede wszystkim w ostatnich latach. Od mniej lub bardziej skomplikowanych żarówek,...
 • Audi S8 - limuzyna luksusowo-sportowa

  Audi S8 - limuzyna luksusowo-sportowa

  Sobota, 5 lutego 2022 (20:30)
  Czy luksusowa limuzyna może być jednocześnie sportowa? Może, ale producenci różnie podchodzą do kwestii wyważenia komfortu oraz sportowego charakteru. Jak jest w przypadku Audi i modelu...
 • Audi A8 po liftingu. Czy Maybach zyskał konkurenta?

  Audi A8 po liftingu. Czy Maybach zyskał konkurenta?

  Wtorek, 2 listopada 2021 (14:31)
  Audi zaprezentowało odświeżony model A8. Lifting dotyczy przede wszystkim karoserii oraz poprawionego oświetlenia. Model zyskał również specjalną wersję Horch, która będzie oferowana...
 • Reklama

 • Zielona Góra. Groźny wypadek w centrum miasta

  Zielona Góra. Groźny wypadek w centrum miasta

  Wtorek, 19 października 2021 (12:52)
  W poniedziałek w Zielonej Górze doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. 62-letni kierowca Alfy Romeo 156 zignorował czerwone światło, doprowadzając do zderzenia z Audi A8. Mimo...
 • Audi A8 L Extended, czyli niezwykła limuzyna

  Audi A8 L Extended, czyli niezwykła limuzyna

  Poniedziałek, 11 kwietnia 2016 (15:34)
  Uznani producenci limuzyn tym różnią się od marek aspirujących do segmentu premium, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Inżynierowie są w stanie spełnić niemal każdą zachciankę...

Audi A8 - Zdjęcia