Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?
Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy kategorii B? Co kilka lat Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego decydują się na zmianę pojazdów. Sprawdziliśmy, jakie auta dostępne są na egzaminie w różnych regionach Polski.
Spis treści:
Jakie warunki musi spełniać samochód na egzaminie na prawo jazdy?
Zmiany pojazdów często wynikają ze zmiany warunków uznania samochodu za pojazd egzaminacyjny. Wytyczne co do pojazdów publikowane są w Dzienniku Ustaw, w punkcie "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia". Ostatnia aktualizacja rozporządzenia miała miejsce w lutym 2022 roku.
Z Dziennika Ustaw wiemy, że samochód egzaminacyjny powinien zawierać tachograf, dodatkowy pedał hamulca roboczego oraz ogrzewaną tylną szybę. Wiadomo również, że samochód uznany do egzaminu na kategorię B powinien:
- masą całkowitą nie przekraczać 3,5 tony,
- być dłuższy niż 3,5 m,
- osiągać prędkość co najmniej 100 km/h.
Jeśli WORD nie posiada samochodów zgodnych z wytycznymi Ministra Infrastruktury, nie może dopuszczać uczniów do egzaminu na prawo jazdy. Dlatego też przy różnych zmianach dochodzi do zmian w liście posiadanych przez Ośrodek Ruchu Drogowego samochodów egzaminacyjnych.
Jaki samochód na egzaminie na prawo jazdy?
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego na bieżąco publikują informację o ewentualnych zmianach swoich pojazdów.
Dodatkowo lista każdego WORD jest publiczna i dostępna na oficjalnej stronie internetowej. Bazując na listach pojazdów z miast wojewódzkich możemy zauważyć, że modele się regularnie powtarzają. Poza miastami wojewódzkimi wykorzystywane samochody mogą być zupełnie inne, dlatego warto samodzielnie upewnić się, jaki pojazd będziemy kierować w trakcie egzaminu.
- WORD Szczecin
- WORD Toruń
- WORD Bydgoszcz
- WORD Białystok
- WORD Katowice
- WORD Kielce
- WORD Szczecin
- WORD Zielona Góra
- WORD Białystok
- PORD Gdańsk
- WORD Olsztyn
- WORD Zielona Góra
- WORD Poznań
- WORD Łódź
- DORD Wrocław
- WORD Białystok
- WORD Warszawa
- WORD Kielce
- MORD Kraków
- WORD Lublin
- WORD Rzeszów
- WORD Opole
Od 2014 roku można też przystąpić do części praktycznej egzaminu na prawo jazdy samochodem, na którym przyszły kierowca odbywał kurs nauki jazdy. Taki pojazd musi mieć urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz, zamontowane według wytycznych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Nie można natomiast zdawać egzaminu wykorzystując własne auto (wyjątkiem są osoby niepełnosprawne).
Kiedy odbywają się egzaminy na prawo jazdy?
W przypadku zdawania na prawo jazdy nie ma jednego wspólnego terminu zdawania dla każdego. W każdym WORDzie, w różnych regionach Polski egzamin organizowany jest indywidualnie. Zazwyczaj termin egzaminu zostanie nam podany w trakcie zapisów. Zanim do tego natomiast dojdzie, musimy przejść przez kilka innych zobowiązań. Do nich należy zdanie egzaminu wewnętrznego oraz przejechanie dokładnej liczby godzin w trakcie kursu na prawo jazdy.
Bardzo często egzaminy na prawo jazdy odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ranno-popołudniowych. Wszystko w związku z limitem egzaminujących, których może przyjąć egzaminator w ciągu dnia. Przeważnie informację o nadchodzącym terminie egzaminów dostaniemy bezpośrednio przy zapisie. Jeśli nie, istnieje możliwość zapoznania się z informacjami o zdawalności na oficjalnej stronie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Na jakim samochodzie zdają prawo jazdy osoby niepełnosprawne?
Co w sytuacji, w której osoba niepełnosprawna decyduje się na zdawanie egzaminu na prawo jazdy? Sam proces egzaminowania jest taki sam jak przy innych egzaminowanych. W tej kwestii natomiast najważniejszą sprawą jest dobranie samochodu. Dobranie odpowiedniego pojazdu zależne jest od poziomu niesprawności. Osoba niepełnosprawna powinna więc liczyć się z tym, że jeśli WORD nie będzie mieć na stanie samochodu pod jej problem, będzie zmuszona sama zorganizować taki pojazd.
Wypożyczenie samochodu dla osoby niepełnosprawnej jest dodatkowym wydatkiem dla osoby przystępującej do egzaminu na prawo jazdy. Na szczęście takie osoby mogą uzyskać pomoc finansową w formie zwolnienia z opłat za egzamin. Mogą również ubiegać się o dofinansowanie całego kursu na prawo jazdy i zakupu przyrządów do auta, które mają wspomóc korzystanie z pojazdu.
***
Czytaj także: