Volvo XC60

Volvo XC60 to SUV klasy premium. Model cieszy się bardzo dużą popularnością i jest najchętniej kupowanym samochodem szwedzkiej marki. Kompaktowy SUV Volvo słynie z przyjemnego dla oka designu, wysokiej jakości wykonania oraz wielu rozwiązań mających na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa.
Volvo XC60 - najważniejsze informacje
Volvo XC60 to pięciodrzwiowy SUV klasy średniej. /materiały prasowe

Volvo XC60 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2008

Volvo XC60 to SUV klasy premium. Model cieszy się bardzo dużą popularnością i jest najchętniej kupowanym samochodem szwedzkiej marki. Kompaktowy SUV Volvo słynie z przyjemnego dla oka designu, wysokiej jakości wykonania oraz wielu rozwiązań mających na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa.

Historia Volvo XC60

Volvo XC60 nie miało poprzednika. W momencie premiery szwedzka marka oferowała większego SUV-a i uterenowione wersje niektórych modeli sprzedawane pod nazwą Cross Country. 

Pierwsza generacja Volvo XC60 powstała w czasach, gdy szwedzki producent samochodów należał do koncernu Ford. Płyta podłogowa i niektóre zastosowane w niej rozwiązania pochodzą od amerykańskiej marki.

Obecnie w sprzedaży jest druga generacja modelu. Główni konkurenci to Audi Q5, BMW X3 i Mercedes GLK, który od 2014 r. został zastąpiony nowym modelem – GLC.

Volvo XC60 – generacje

Pierwsza generacja Volvo XC60 weszła na rynek w 2008 r. Model skonstruowano na płycie podłogowej marki Ford, na której powstały modele Mondeo i Kuga, a także Volvo S60/V60. Samochód sprzedawano z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Model seryjnie wyposażony był m.in. w system City Safety chroniący przed najechaniem na tył innego pojazdu podczas miejskiej jazdy z prędkością do 30 km/h. 

Początkowo napęd na cztery koła należał do standardowego wyposażenia. Dopiero w 2010 r. wprowadzono wersję DRIVe z napędem na przednią oś. W 2014 r. przeprowadzono lifting modelu, który objął m.in. znaczne zmiany w wyglądzie przodu.

Druga odsłona XC60 została zaprezentowana w 2017 r. Samochód zbudowano na nowej, modułowej płycie podłogowej szwedzkiego producenta, który w 2010 r. został przejęty przez chiński holding Geely. Stylistyka Volvo XC60 została mocno upodobniona do modelu XC90 m.in. za sprawą charakterystycznych przednich świateł dziennych LED o kształcie położonej litery T. Rozwiązanie to nawiązuje do młota Thora, mitycznego boga burzy i piorunów. 

Wewnątrz pojazdu duży ekran LED umieszczony na konsoli środkowej zastąpił znaczną część klasycznych przycisków i przełączników. Do silników benzynowych i wysokoprężnych dołączyła jednostka hybrydowa. 

Volvo XC60 – dane techniczne

Volvo XC60 to pięciodrzwiowy SUV klasy średniej. Model sprzedawany jest od 2010 r. z napędem przednim lub na cztery koła. Volvo XC60 korzysta z 6-biegowych przekładni manualnych oraz automatycznych skrzyń biegów o 6–8 przełożeniach.

Pierwsza generacja modelu XC60 wyposażona była głównie w turbodoładowane silniki. 4- i 5-cylindrowe diesle o pojemności od 2,0 do 2,4 l osiągały od 136 do 218 KM. Jednostki benzynowe o pojemności od 2,0 do 3,0 l występowały w wersjach z czterema i sześcioma cylindrami umieszczonymi w rzędzie, które osiągały od 203 do 304 KM. Oferowany był też wolnossący 6-cylindrowy silnik o pojemności 3,2 l i mocy 243 KM. 

Druga odsłona modelu XC60 sprzedawana jest tylko i wyłącznie z 4-cylindrowymi turbodoładowanymi silnikami o pojemności 2,0 l. Jednostki wysokoprężne osiągają od 150 do 235 KM. Z kolei silniki benzynowe generują od 197 do 320 KM. Mocniejsza jednostka dodatkowo wspierana jest kompresorem. 

Silnik ten występuje także w hybrydzie plug-in. Moc układu hybrydowego wynosi od 407 do 455 KM. Po liftingu w 2021 r. wszystkie silniki spalinowe zostały wyposażone w technologię mild hybrid. 

Volvo XC60 – opinie kierowców

Volvo XC60 cieszy się opinią jednego z najbezpieczniejszych samochodów na świecie, co często wpływa na wybór właśnie tego modelu spośród innych propozycji z segmentu premium. Kompaktowy SUV szwedzkiej marki przekonuje do siebie także elegancką, minimalistyczną stylistyką i bogatym wyposażeniem dodatkowym. Samochód ceniony jest także za praktyczne i komfortowe wnętrze. 

Jednostki napędowe w większości zbierają dobre oceny, lecz lepiej unikać dwulitrowego 5-cylindrowego silnika Diesla, w którym często dochodzi do przedwczesnego wypalenia uszczelki pod głowicą. W Volvo XC60 pierwszej generacji zdarzały się awarie pokrywy bagażnika i usterki układów elektronicznych.

Volvo XC60 - Wiadomości

Volvo XC60 - Zdjęcia