Hyundai

Czwartek, 24 listopada 2022 (14:44) Aktualizacja Poniedziałek, 7 sierpnia 2023 (12:41)
Hyundai to południowokoreańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów osobowych, SUV-ów, vanów, a także pojazdów dostawczych i ciężarowych. Jego siedziba znajduje się w Seulu. Ta istniejąca od 1967 roku marka jest częścią koncernu motoryzacyjnego Hyundai Motor Group, powstałego w 2000 roku poprzez wydzielenie z konglomeratu Hyundai Grup.
Hyundai - najważniejsze informacje
Ta istniejąca od 1967 roku marka jest częścią koncernu motoryzacyjnego Hyundai Motor Group /materiały prasowe

Hyundai - najważniejsze informacje

Hyundai to południowokoreańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów osobowych, SUV-ów, vanów, a także pojazdów dostawczych i ciężarowych. 

Jego siedziba znajduje się w Seulu. 

Ta istniejąca od 1967 roku marka jest częścią koncernu motoryzacyjnego Hyundai Motor Group, powstałego w 2000 roku poprzez wydzielenie z konglomeratu Hyundai Grup.

Historia Hyundai

29 grudnia 1967 roku Hyundai Grup stworzyło oddział przedsiębiorstwa o nazwie Hyundai Motor Co. Ltd. Już rok później w Ulsan, po podpisaniu umowy licencyjnej z Ford Motor Company, rozpoczęto produkcję samochodu osobowego – Cortiny. 

Pierwszym autorskim autem, które wyszło spod szyldu marki Hyundai, był Pony. Był to samochód osobowy klasy kompaktowej. Produkowano go od 1974 aż do 1995 roku na całym świecie.

W kolejnych latach koncern rozwijał swoją działalność. Rok 2001 przyniósł umowę z Chinami, dzięki której samochody Hyundai trafiły również i do tego kraju.

W 2016 roku Hyundai wprowadził na rynek model IONIQ – pierwszy na świecie samochód z trzema różnymi zelektryfikowanymi rodzajami napędu do wyboru. Dzięki temu firma została pionierem we wdrażaniu nowych technologii do motoryzacji. Hyundai inwestuje również w niskoemisyjne silniki benzynowe oraz rozwój pojazdów elektrycznych i napędzanych ogniwami wodorowymi.

W 2019 roku Euisun Chung, Wiceprezes Wykonawczy Hyundai Motor Group, został współprzewodniczącym Rady Wodorowej, której celem jest przyspieszenie rozwoju technologii ogniw wodorowych na świecie.

Hyundai w Polsce

Na polskim rynku marka Hyundai pojawiła się w 1993 roku. Wtedy utworzono Hyundai Corporation Poland. Polski oddział przedsiębiorstwa oferuje chociażby modele i10, i20, i30, i i40 oraz Elantra i Veloster. 

W 2001 roku wprowadzono produkowany do dziś samochód Hyundai Santa Fe. Kolejnym autem oferowanym przez Hyundai Corporation Poland jest SUV Hyundai Tucson.

Hyundai – popularne modele

W zasadzie większość modeli wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo Hyundai zdobyła ogromną popularność. Wśród najbardziej docenianych przez kierowców aut tej marki wymienia się SUV Hyundai Tucson. Sympatią cieszy się również niewielki samochód osobowy klasy miejskiej Hyundai i20, zaprezentowany po raz pierwszy w 2008 roku. Nie słabnie także popularność wyprodukowanego rok wcześniej auta osobowego klasy kompaktowej Hyundai i30.

Należy w tym miejscu też wspomnieć o Hyundai Ioniq, ponieważ w celu wyjścia naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata został on wyposażony w silnik hybrydowy lub elektryczny.

Hyundai Ioniq 5 to pierwszy model nowej submarki firmy Hyundai. Jest on elektrycznym crossoverem. Ten nowoczesny pojazd wyposażono w ruchomą konsolę środkową Universal Island oraz funkcję Vehicle-to-Load (V2L), umożliwiającą podłączenie do dowolnego urządzenia elektrycznego (samochód staje się wtedy źródłem prądu do zasilania, np. laptopa).

Temat Hyundai znajdziesz również w serwisie:

Hyundai - Wiadomości

Hyundai - Zdjęcia