Aston Martin

Aston Martin to brytyjski producent luksusowych samochodów wyścigowych, sportowych i SUV-ów. Od 1987 roku marka ta należy do koncernu Ford Motor Company. 
Aston Martin - najważniejsze informacje
Chyba każdy zna Astona Martina z filmów o agencie 007. /materiały prasowe

Aston Martin - najważniejsze informacje

Aston Martin to brytyjski producent luksusowych samochodów wyścigowych, sportowych i SUV-ów. Od 1987 roku marka ta należy do koncernu Ford Motor Company. 

Aston Martin – historia 

Aston Martin został założony w 1913 roku przez Lionela Martina i Roberta Bamforda. Stworzyli oni firmę Bamford and Martin Limited. W 1914 roku nazwę zmieniono na Aston Martin. Nazwa pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb i nazwiska jednego z założycieli. 
Początkowo firma sprzedawała samochody Singer, jednak z czasem rozpoczęła produkcję własnego modelu. Pierwszy egzemplarz powstał w 1915 roku w Londynie. Produkcję przerwała I wojna światowa. W 1920 roku z firmy odszedł Rober Bamford, a w 1924 roku bankrutująca firma wykupiona została przez rodzinę Charnwoodów. Wtedy też zmieniono nazwę na Aston Martin Motors. 
Po II Wojnie Światowej, w 1947 roku firmę wykupił David Brown i połączył ją z przedsiębiorstwem Lagonda. Tak powstała firma Aston Martin Lagonda. Od inicjałów Davida Browna pochodzi nazwa słynnej serii samochodów DB. W następnych latach markę przejęli: 
  • w 1972 r. konsorcjum z Birmingham,
  • w 1981 r. CH Industrial,
  • w 1983 r. Automotive Investments.
Ostatecznie w 1986 roku marka Aston Martin przejęta została przez amerykański koncern Ford Motor Company.

Aston Martin w Polsce

W 2021 roku w Warszawie otwarto jedyny w Polsce salon sprzedaży aut marki Aston Martin. Salon mieści się w hotelu Raffles Europejski przy Krakowskim Przedmieściu. Można obejrzeć w nim SUV-a DBX i Vintage F1 Edition. Marka pojawiła się w Polsce dzięki rodzinnej firmie Auto Fus Group. 

Aston Martin – popularne modele


Podstawowy model, który dostępny jest w ofercie marki to Aston Martin Vantage. W 2017 roku pojawiła się jego wersja coupé, a w 2020 roku zaprezentowano roadstera. Obecnie samochód ten dostępny jest w dwóch wariantach silnikowych: 
  • standardowy,
  • F1 Edition.
W 2016 roku zaprezentowano Aston Martin DB11, model, który kontynuuje tradycję najsłynniejszych aut jak DB5 czy DB9. Samochód ten dostępny jest w wersji coupé i kabriolet o nazwie Volante. 
Astona Martina DBS zaprezentowano w 2018 roku. Wywodzi się on z modelu DB11, który stanowi jego bardziej sportową odmianę. W 2019 roku pojawił się pierwszy model SUV-a tej marki – Aston Martin DBX.

Aston Martin – pozostała działalność marki 


Aston Martin w latach 1959-1960 był dostawcą samochodów dla zespołu Davida Brown Corporation. Od 2021 roku Aston Martin wrócił do Formuły 1 jako konstruktor. Astonem Martinem DB5 jeździł też słynny Agent 007 - James Bond. To właśnie dzięki niemu marka szybko zyskała status prestiżowej.

Temat Aston Martin znajdziesz również w serwisie:

Aston Martin - Wiadomości

Aston Martin - Zdjęcia