Jaki jest limit punktów karnych i co robić, gdy zostanie przekroczony?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Limit punktów karnych za wykroczenia drogowe to gorący temat wśród polskich kierowców w 2022 roku. Wszystko za sprawą nowego taryfikatora za przewinienia na drodze i co za tym idzie - łatwiejszej utraty prawa jazdy. Jaki jest limit punktów karnych? Co zrobić, gdy zostanie on przekroczony? Oto szczegóły!
Spis treści:
- Taryfikator punktów karnych w 2022 roku. Nowe zasady karania kierowców
- Nowy taryfikator od września 2022 roku - 15 punktów karnych
- Nowy taryfikator od września 2022 roku - 10 punktów karnych
- Nowy taryfikator od września 2022 roku - 8 punktów karnych
- Jaki jest limit punktów karnych w 2022 roku
- Limit punktów karnych dla młodego kierowcy
- Co robić, gdy limit punktów karnych zostanie przekroczony?
- Kurs redukujący punkty karne w WORD. Ile trwa i ile kosztuje?
- Liczba punktów karnych a cena polisy ubezpieczeniowej OC
Taryfikator punktów karnych w 2022 roku. Nowe zasady karania kierowców
1 stycznia 2022 roku weszły w życie znowelizowane przepisy i nowy taryfikator mandatów. Wyższe kary mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Kierowcy, którzy lekceważą przepisy drogowe, dotkliwie odczują zmiany.
Skuteczną bronią w walce z piratami drogowymi ma być też nowy taryfikator punktów karnych. Zacznie on obowiązywać od września 2022 roku. Co się zmieni?
Nowy taryfikator od września 2022 roku - 15 punktów karnych
Maksymalna liczba punktów karnych, którą będzie mógł nałożyć policjant, wzrośnie do 15. Tak wysoka kara czeka kierowcę, który:
- nie zatrzyma się do kontroli drogowej,
- wsiądzie za kierownicę w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka,
- będzie kierować pojazdem, znajdując się w stanie nietrzeźwości,
- spowoduje katastrofę w ruchu lądowym,
- spowoduje wypadek drogowy,
- ominie znajdujący się przed nim pojazd, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym,
- będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim,
- będzie wyprzedzał na przejeździe kolejowym lub tuż przed nim,
- nie zatrzyma pojazdu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub pieszemu z zauważalnie ograniczoną mobilnością ruchową,
- przekroczy dopuszczalną prędkość o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- przekroczy dopuszczalną prędkość o powyżej 50 km/h w obszarze niezabudowanym,
- podczas skręcania w drogę poprzeczną, nie ustąpi pierwszeństwa przechodzącemu przez nią pieszemu.
Nowy taryfikator od września 2022 roku - 10 punktów karnych
Obecnie najwyższa możliwa kara za jedno wykroczenie wynosi 10 punktów karnych. Od września taką karę otrzyma kierowca, który:
- nie udzieli pomocy ofierze wypadku,
- złamie zakaz zawracania na drodze ekspresowej bądź autostradzie,
- przekroczy dozwoloną prędkość o 31 - 40 km/h,
- wjedzie na przejazd, gdy zapora jest opuszczona lub znajduje się w trakcie stopniowego opuszczania/podnoszenia,
- złamanie zakazu wjazdu na przejazd, gdy po drugiej stronie nie ma warunków do kontynuowania jazdy,
- przewozi inne osoby pojazdem, który nie jest przystosowany do tego celu lub posiada niewystarczającą liczbę miejsc.
Nowy taryfikator od września 2022 roku - 8 punktów karnych
Z kolei 8 punktów można będzie otrzymać za:
- zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu,
- naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie,
- naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, a także na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniach, na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi, niestosowanie się do znaku "zakaz wyprzedzania",
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu, pojazdom szynowym, rowerzystom, niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania,
- używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.
Jaki jest limit punktów karnych w 2022 roku
Maksymalna liczba punktów, jaką kierowca może "zdobyć", nie ulegnie zmianie w 2022 roku. Nadal będą to 24 punkty w przypadku doświadczonych kierowców.
Zmieniony został za to system likwidacji punktów karnych. Będą znikać one z konta kierowcy po dwóch latach od opłacenia mandatu, a nie - jak do tej pory - po roku od jego otrzymania.
Oznacza to, że jeśli prowadzący pojazd nie opłaci grzywny, punkty karne nigdy nie stracą ważności. Nieprzyjęcie mandatu oraz poczekanie na rozwiązanie sprawy w sądzie nie jest więc dobrym sposobem na uniknięcie konsekwencji przekroczenia punktów karnych.
Limit punktów karnych dla młodego kierowcy
Młody kierowca to osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. Określa to data odebrania prawa jazdy. W pierwszym miesiącach młody kierowca jest poddany szczególnym rygorom, jeśli chodzi o liczbę popełnianych przez niego wykroczeń.
Młodzi kierowcy są najbardziej narażeni na utratę prawa jazdy, gdyż w odróżnieniu od bardziej doświadczonych uczestników ruchu drogowego, mają oni do wykorzystania tylko 20 punktów karnych.
Co robić, gdy limit punktów karnych zostanie przekroczony?
Policja może zatrzymać prawo jazdy w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem limitu punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Zabranie prawa jazdy za punkty karne wiąże się z koniecznością ponownego przejścia egzaminu teoretycznego i praktycznego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku informacja trafia do starostwa, to przywraca uprawnienia i wydaje kierowcy zatrzymane prawo jazdy.
W przypadku młodego kierowcy, który ma prawo jazdy krócej niż rok - konieczne jest również ponowne odbycie kursu. Przekroczenie limitu 20 punktów karnych skutkuje całkowitym odebraniem uprawnień, a nie tylko ich zatrzymaniem.
Kurs redukujący punkty karne w WORD. Ile trwa i ile kosztuje?
Szkolenie redukujące ilość punktów karnych organizują WORD-y w całym kraju. Możliwość uczestnictwa w takim kursie mają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok i nie przekroczyli jeszcze limitu punktów karnych. Kurs kosztuje od 350 do 400 złotych.
Wykłady trwają sześć godzin lekcyjnych, podczas których poruszane są tematy związane z wypadkami drogowymi - ich przyczynami, skutkami zdarzeń i psychologią zachowań kierowców. Po udziale w wykładzie uczestnik otrzymuje zaświadczenie podpisane przez dyrektora WORD-u. W ten sposób z konta kierowcy znika sześć punktów karnych.
Trzeba pamiętać, że wkrótce redukcja punktów karnych nie będzie możliwa. Tego typu szkolenia całkowicie znikną od października 2022 roku.
Liczba punktów karnych a cena polisy ubezpieczeniowej OC
Ostrzejsze przepisy dla kierowców są dotkliwe nie tylko ze względu na punkty karne i wyższe mandaty. Podpisana przez prezydenta nowelizacja zakłada m.in. uzależnienie wysokości obowiązującego OC od liczby punktów karnych.
W skrócie: firmy ubezpieczeniowe mają wgląd do historii kar każdego kierowcy. Im więcej punktów karnych ma ich klient na swoim koncie, tym składka polisy jest wyższa. W niektórych przypadkach koszt ubezpieczenia OC może wzrosnąć nawet dwukrotnie.
***