Zapomniałem zapłacić składkę OC. Co robić i co mi grozi?

Kara za brak OC może okazać się bardzo bolesną lekcją, jeśli zapomnimy spełnić wymagane prawem formalności. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Co jednak w momencie, kiedy zapomniałem zapłacić składkę OC? Podpowiadamy, jak uniknąć kary za brak OC oraz ile dokładnie wynosi.

Co grozi za brak OC samochodu?

Dla osób, które zapomniały zapłacić składkę OC nie mamy najlepszych informacji. W praktyce Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się świadczeniami z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń, zawsze ma prawo nałożyć karę za brak OC. Finansowe kary są wysokie i zależą od rodzaju pojazdu i okresu jazdy bez OC

Co grozi za brak OC samochodu? Do 30 czerwca 2023 r. kary wynoszą:

Reklama

  • samochód osobowy: 1400 zł (brak OC do 3 dni), 3490 zł (od 4 do 14 dni) oraz 6980 zł (brak OC powyżej 14 dni);
  • samochód ciężarowy: 2090 zł (brak OC do 3 dni), 5240 zł (od 4 do 14 dni) oraz 10470 zł (brak OC powyżej 14 dni);
  • pozostałe pojazdy: 230 zł (brak OC do 3 dni), 580 zł (od 4 do 14 dni) oraz 1160 zł (brak OC powyżej 14 dni).

Kary za brak OC wzrosną ponownie od 1 lipca. Wynika to z prostego faktu, że te zależą od ustalanej corocznie przez rząd płacy minimalnej. Jak wiadomo, ta w 2023 roku rośnie dwukrotnie. Pierwsza podwyżka miała już miejsce, kolejna będzie po 1 lipca. Wzrosną więc również stawki za brak OC:

  • samochód osobowy: 1440 zł (brak OC do 3 dni), 3600 zł (od 4 do 14 dni) oraz 7200 zł (brak OC powyżej 14 dni);
  • samochód ciężarowy: 2160 zł (brak OC do 3 dni), 5400 zł (od 4 do 14 dni) oraz 10800 zł (brak OC powyżej 14 dni);
  • pozostałe pojazdy: 240 zł (brak OC do 3 dni), 600 zł (od 4 do 14 dni) oraz 1200 zł (brak OC powyżej 14 dni).

Co bardzo ważne, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dzięki funkcji tzw. wirtualnego policjanta na bieżąco monitoruje ciągłość polis dla wszystkich pojazdów. Nawet za jeden dzień braku ciągłości ubezpieczenia OC można dostać karę

Zapomniałem zapłacić składkę OC. Co robić?

Uniknąć kary za brak OC można w kilku przypadkach. Załóżmy, że według właściciela pojazdu samochód jest ubezpieczony, a towarzystwo ubezpieczeniowe przekazało błędną informację. Co robić, aby uniknąć kary za brak OC? W tym przypadku należ w czasie 30 dni od daty odbioru wezwania do zapłaty wykazać w UFG, że w danym okresie samochód był ubezpieczony, potwierdzając to dokumentacją

Może się bowiem okazać, że samochód w tym czasie został skradziony i kierowca nie miał obowiązku posiadania OC. Jak uniknąć kary za brak OC, gdy sprzedaliśmy samochód? W tej sytuacji należy wykazać w UFG dowód zbycia auta (np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę) oraz dowód ważnej polisy OC w dniu sprzedaży samochodu.

Jak uniknąć kary za brak OC? Dokumenty można przesłać UFG mailem na adres oplaty@ufg.pl, pocztą, faksem bądź osobiście. Najszybciej jednak utworzyć konto na stronie UFG TUTAJ. Podczas odwołania niezbędny będzie numer wezwania do zapłaty.

Brak OC a trudna sytuacja materialna. Co robić?

W szczególnych przypadkach UFG może całkowicie odstąpić od kary za brak OC. Może ją też znacznie zmniejszyć lub rozłożyć na raty, o ile udowodnimy przed instytucją, że aktualnie jesteśmy w trudnej sytuacji materialnej. Oczywiście niezbędne są dokumenty potwierdzające niskie dochody. Jak uniknąć karzy za brak OC? Do wniosku warto dodać:

  • dokumenty z ośrodka pomocy społecznej i dochody z ZUS, od pracodawcy lub z urzędu pracy;
  • zaświadczenia lekarskie o leczeniu szpitalnym lub inwalidztwie;
  • zaświadczenie o innych długach, postanowienia sądów i komorników.

Przydatne mogą okazać się także protokoły o stanie majątkowym. Uniknąć kary za brak OC mogą również zadłużeni w banku, zalegający z alimentami, bezrobotni, bez wartościowych nieruchomości, z niskim dochodem lub posiadający dzieci do 25 lat, które nie uzyskują własnych dochodów.

Zapomniałem zapłacić składkę OC - kto jeszcze może liczyć na anulowanie kary przez UFG? Kara za brak OC może zostać całkowicie anulowana w przypadku osób przewlekle chorych oraz w momencie, kiedy posiadamy na utrzymaniu osobę trwale niepełnosprawną. Na wyrozumiałość mogą liczyć także osoby, których majątek został trwale utracony w wyniku pożaru, powodzi lub klęski żywiołowej.

CZYTAJ TAKŻE:

Wiemy jak działa nowy system monitorowania kierowców. Nikt się nie ukryje

Ile można mieć zakazów prowadzenia nim trafi się do więzienia? Ona ma już 5

Sąd anulował mandat. Biegły udowodnił niedokładność laserowego miernika

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy