Czy mandat można rozłożyć na raty? Wyślij list do Nysy

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Mandat karny to oficjalny dokument, świadczący o ukaraniu sprawcy grzywną. W niektórych przypadkach kara może być na tyle wysoka, że w znaczny sposób obciąża budżet domowy. Wiele osób zastanawia się więc, czy istnieje możliwość rozłożenia spłaty w czasie. Czy mandat można rozłożyć na raty i jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Czy mandat można rozłożyć na raty? To możliwe, o ile złożymy odpowiedni wniosek. Jaki i jak to zrobić?
Czy mandat można rozłożyć na raty? To możliwe, o ile złożymy odpowiedni wniosek. Jaki i jak to zrobić?123RF/PICSEL

Czy mandat można rozłożyć na raty?

Mandaty mogą być niewysokie, ale czasem kara jest znaczna — zwłaszcza po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych w roku 2022, który ostrzej karze różnego rodzaju przewinienia drogowe. Wielu kierowców zastanawia się więc czy mandat można rozłożyć na raty i ile dni na zapłacenie mandatu ma osoba nim ukarana. Warto więc wiedzieć, że przewidziany czas zapłaty mandatu uzależniony jest od sposobu jego wystawienia.

Jeśli to bowiem mandat kredytowany, wydany osobie ukaranej za potwierdzeniem odbioru, na jego opłacenie ma się 7 dni. Jeśli jednak wystawiono mandat zaoczny (sprawcy nie zastano na miejscu popełnienia wykroczenia, jednak nie zachodzi wątpliwość co do jego osoby), na jego zapłacenie ma się 14 dni. Istnieje przy tym możliwość rozłożenia mandatu na raty lub odroczenia płatności.

Kiedy można rozłożyć mandat na raty?

Mandat można rozłożyć na raty, gdy jego wysokość przekracza aktualne możliwości finansowe osoby ukaranej. W takiej sytuacji trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek, a wraz z nim szereg dodatkowych dokumentów — w tym oświadczenie o stanie majątkowym, kopię odcinka C otrzymanego mandatu i kopie dokumentów, potwierdzających sytuację zdrowotną, pozycję na rynku pracy czy inne dochody oraz wydatki.

Wysokość mandatu może uniemożliwić jego natychmiastową zapłatę w całości. Można wówczas starać się rozłożyć mandat na raty. 123RF/PICSEL

Jak rozłożyć mandat na raty? Napisz wniosek

Co zrobić, żeby rozłożyć mandat na raty? Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, muszą najpierw wnieść specjalną opłatę skarbową - 10 zł. Opis przelewu powinien zawierać imię, nazwisko i numer PESEL osoby składającej wniosek, jak też wskazanie, że to opłata od decyzji o rozłożeniu mandatu na raty. Nie muszą jej jednak wnosić te osoby, które dołączą do wniosku aktualne zaświadczenie o korzystaniu z pomocy społecznej z tytułu ubóstwa.

Wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami można złożyć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika, bądź też przesłać pocztą na adres: Centrum Mandatowe w Nysie, ul. Stanisława Moniuszki 9-10, 48-300 Nysa. Można również dostarczyć go drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP lub na portalu eUrząd Skarbowy w zakładce ZŁÓŻ DOKUMENT akcja PISMO OGÓLNE. Postępowanie prowadzi Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Trzeba jednak pamiętać, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Nie każda osoba, która złoży wniosek o rozłożenie mandatu na raty, otrzyma pozytywną odpowiedź.

Czytaj też: 

Zobacz też:

Driftował starym BMW po rondziePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas