Przyjąłeś mandat, a nie masz z czego go zapłacić? Wyjścia są dwa

Odświeżony we wrześniu ubiegłego roku taryfikator znacznie zwiększył wysokość grzywien za najcięższe wykroczenia. W związku z tym wielu kierowców może mieć problem z uregulowaniem takiej kary. Na szczęście są dwa wyjścia z tej sytuacji: odroczenie płatności lub raty.

Od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów o ruchu drogowym łatwo jest znaleźć się w finansowych tarapatach z powodu nieodpowiedzialnego zachowania na drodze. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby rachunek do zapłaty wyniósł kilka tysięcy złotych. Nie każdy kierowca może sobie pozwolić na wydanie tak dużej kwoty.

Jakie mandaty wystawia policja

Podczas kontroli drogowej policjant wystawia mandat karny kredytowany. Po podpisaniu i odebraniu dokumentu masz siedem dni na uregulowanie zobowiązania. Przepisy przewidują również mandat karny gotówkowy, ale może być on wystawiony tylko wobec osób czasowo przebywających w Polsce lub nie posiadających tu stałego miejsca zamieszkania lub pobytu.

Reklama

Trzecią możliwością jest mandat karny zaoczny, ale taka grzywna może być nałożona w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy.

Jeśli okaże się, że wysokość kary jest ponad możliwości kierowcy, prawo przewiduje możliwość złożenia wniosku o odroczenie lub rozłożenie grzywny na raty.

Jak rozłożyć mandat na raty lub odroczyć płatność?

Kierowca ukarany mandatem może złożyć wniosek o rozłożenie mandatu na raty lub odroczenie terminu zapłaty.

Na początek musi na początek uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł na rachunek bankowy wskazany przez Krajową Administrację Skarbową. W opisie przelewu należy wskazać, że dotyczy opłaty od decyzji o odroczeniu terminu zapłaty, a do tego dopisać swoje imię i nazwisko oraz PESEL. Z opłaty są zwolnione osoby, które dołączą aktualne zaświadczenie, że korzystają z pomocy społecznej z tytułu ubóstwa.

Następnie należy uzupełnić wniosek o odroczenie terminu zapłaty dostępny na stronie internetowej KAS. Oprócz tego trzeba dołączyć komplet następujących dokumentów:

  • dowód zapłaty opłaty skarbowej,
  • oświadczenie o stanie majątkowym,
  • kopie dokumentów, które potwierdzają sytuację zdrowotną (np. orzeczenie o niepełnosprawności), pozycję na rynku pracy (np. umowa o pracę, zaświadczenie o statusie bezrobotnego, legitymacja emeryta lub rencisty) oraz inne dochody i wydatki (np. faktury lub paragony zakupu leków, usług telefonicznych, Internetu),
  • kopię odcinka C mandatu.

Wniosek można wysłać tradycyjną pocztą, elektronicznie (przez ePUAP lub eUrząd Skarbowy) lub osobiście w siedzibie Centrum Mandatowego w Nysie (woj. opolskie) przy ul. Moniuszki 9-10 (obsługuje mandaty z całego kraju).

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Warto pamiętać, że decyzja o odroczeniu terminu zapłaty jest uznaniowa, a urzędnik rozpatruje każdą sprawę indywidualnie.

Dlatego nikt nie dostaje automatycznej gwarancji, że sprawa zostanie rozpatrzona pozytywnie. Ostateczna decyzja należy do naczelnika, który weźmie pod uwagę kwotę mandatu, sytuację materialną, rodzinną i zdrowotną oraz wysokość rat lub termin odroczenia zaproponowany we wniosku.

Kiedy kasują się punkty karne za mandat?

Od 17 września 2022 r. punkty karne są usuwane nie po roku, lecz po dwóch latach. Kolejną zmianą jest to, że okres ten nie liczy się od momentu popełnienia wykroczenia, ale od momentu zapłacenia mandatu. Jeżeli kierowca nie zapłaci mandatu, punkty karne nie zostaną skasowane.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak uniknąć mandatu | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy