Co naprawdę daje ubezpieczenie AC? Uważaj, żebyś potem nie żałował

Ubezpieczenie autocasco (AC) to produkt przeznaczony dla właścicieli stosunkowo nowych i drogich samochodów, czyli w dzisiejszych realiach – niemal wszystkich. Warto wiedzieć, jaką gwarancję daje takie ubezpieczenie i na zwrócić uwagę, żeby nie przepłacić i na koniec nie żałować wyboru.

Warto wiedzieć, co daje ubezpieczenie AC.
Warto wiedzieć, co daje ubezpieczenie AC.ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, nie jest obowiązkowe dla samochodów zarejestrowanych w Polsce. Polisa autocasco to produkt, na który właściciele samochodów decydują się dobrowolnie. Dlatego warunki i zakres mogą być dowolnie ustalane, a najtańsza polisa wcale nie musi oznaczać najlepszej. Często okazuje się, że ochrona jaką zapewnia jest iluzoryczna.

Ubezpieczenie AC - przed czym chroni?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych, które chroni właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami uszkodzenia własnego pojazdu lub jego kradzieży. To bardzo szeroko pojęty zakres, który zwykle jest obwarowany różnymi warunkami lub wyłączeniami. O ich zakresie często może decydować sam klient, regulując stawkę polisy.

Standardowe ubezpieczenie AC chroni właściciela samochodu przed kradzieżą pojazdu, szkodą całkowitą, szkodami częściowymi, działaniem sił natury, aktami wandalizmu lub innymi działaniami osób trzecich.

Ubezpieczenie AC - przed czym nie chroni?

Im więcej wyłączeń w OWU (Ogólne warunki ubezpieczenia) AC, tym cena ubezpieczenia będzie niższa. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ zakup taniej polisy może dać złudzenie ochrony, która będzie kompleksowa. W praktyce często okazuje się, że klient słyszy odmowę wypłaty odszkodowania.

Najczęściej wyłączenia dotyczą szkód: wyrządzonych umyślnie lub przez niedbalstwo, spowodowanych przez pijanego kierowcę, z winy kierowcy nieuprawnionego do kierowania pojazdem, spowodowanych przez kierowcę, który zbiegł z miejsca wypadku, powstałych w wyniku działań wojennych i zamieszek, o charakterze eksploatacyjnym, po naprawie lub konserwacji auta, powstałych podczas udziału w wyścigach i rajdach, w związku z wykorzystaniem pojazdu jako narzędzia przestępstwa, związanych z użytkowaniem pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz powyższych wyłączeń warto pamiętać, że ubezpieczyciel wymaga dokonywania okresowych badań technicznych. W innym wypadku może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stan techniczny samochodu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody.

Ubezpieczenie AC - od czego zależy wysokość składki?

Wysokość składki jest zależna przede wszystkim od wartości samochodu i zakresu jego ochrony. Im droższy samochód i większa ochrona, tym wyższa cena polisy. Jeśli chcemy zabezpieczyć dodatkowo pojazd przed różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami bez udziałów własnych (pomniejszających wysokość odszkodowania), składka polisy nie będzie tania.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość ubezpieczenia jest ryzyko kradzieży i uszkodzeń. Podczas zawierania umowy towarzystwo ubezpieczeniowe robi wywiad z właścicielem pojazdu. Stąd pytania o to, gdzie będzie garażowany samochód, kto będzie nim jeździł oraz w jakiej części kraju będzie zarejestrowane i użytkowane. Wpływ na wysokość ubezpieczenia będzie miała nawet liczba pokonywanych kilometrów.

Na cenę polisy będzie miał wpływ sposób rozliczania szkody. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie bezgotówkowe, likwidacja szkody odbędzie się szybko i bez zbędnych formalności. Ubezpieczyciel sam wyznaczy zakład, który naprawi samochód i sam się z nim rozliczy. W takim przypadku cena poszybuje w górę.

W sytuacji, gdy wybierzemy rozliczenie kosztorysowe, składka AC będzie niższa. Rośnie natomiast ryzyko wypłaty zaniżonego odszkodowania i późniejszych negocjacji z ubezpieczycielem.

***

Moto Flesz - odcinek 71. O finansowaniu Izery i nowych modelach NioMarek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas