Polowanie na kierowców trwa. Ile mam czasu na opłacenie mandatu?
Chyba każdy kierowca popełnił kiedyś wykroczenie, za które dostał mandat. Zatem większość wie, że tzw. mandat kredytowany dawał kilka dni na opłacenie kary, za pomocą przelewu pocztowego lub bankowości internetowej. Aby jednak uniknąć dodatkowych kar i odsetek powinniśmy zrobić to w wyznaczonym terminie. Jaki jest termin opłacenia mandatu i co nam grozi jeśli nie zmieścimy się w czasie? Czy możemy zapłacić mandat od razu u policjanta?
Spis treści:
- Czy mogę zapłacić mandat od razu?
- Czy można zapłacić mandat BLIK-iem?
- Ile mam czasu na zapłacenie mandatu?
- Przelew internetowy za mandat ma specjalną procedurę
- Jak zapłacić mandat od straży miejskiej?
- Czy można odwołać się od mandatu karnego?
- Czy mogę rozłożyć mandat na raty?
- Kiedy mandat drogowy sięprzedawnia?
Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu jedyną opcją opłacenia mandatu była wizyta na poczcie i dokonanie przelewu pocztowego, jednak czasy się zmieniły i teraz możemy płacić mandaty za pomocą bankowości internetowej bez wychodzenia z domu. Mamy na to tylko kilka dni, a spóźnienie może oznaczać odsetki lub inne kary. Jak szybko należy opłacić mandat aby uniknąć kłopotów?
Czy mogę zapłacić mandat od razu?
Od zaledwie 5 lat mamy możliwość zapłacenia mandatu bezpośrednio po wykroczeniu, kontrolującemu nas policjantowi. Wcześniej nie było takiej możliwości ale od 2018 roku wszystkie radiowozy wyposażone są w terminale płatnicze, w celu ułatwienia uiszczenia kary. To również udogodnienie dla obcokrajowców złapanych na wykroczeniu drogowym bowiem to właśnie oni mają obowiązek opłacenia kary na miejscu.
Czy można zapłacić mandat BLIK-iem?
Na miejscu możemy zapłacić za wykroczenie kartą płatniczą lub kodem BLIK, który stał się wyjątkowo popularny w ostatnich latach w Polsce i jest bardzo wygodną formą płatności - możemy jej dokonać nawet nie posiadając karty bankomatowej - wystarczy telefon.
Ile mam czasu na zapłacenie mandatu?
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy zapłacić na miejscu, lub nie możemy, mamy równie 7 dni na zapłacenie mandatu. Dane do wpłaty znajdziemy na blankiecie mandatu, a właściwie na formularzu, który dostajemy razem z mandatem. Możemy zrealizować go na poczcie lub wykorzystując dane do przelewu zapłacić przez internet. Płatność za mandat trafia do Urzędu Skarbowego w Opolu. Jeśli nie wiesz gdzie zrobić przelew poniżej znajdziesz pełny adres instytucji oraz wszystkie dane:
Pełny adres instytucji to: I Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole.
Numer rachunku: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.
W odpowiednich polach wpisujemy swój numer PESEL, serię i numer mandatu oraz kwotę grzywny. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się zapłacić mandat na poczcie będzie trzeba zapłacić dodatkową prowizję bankową w wysokości 10 zł. To niepotrzebne dodatkowe koszty, jeśli mamy możliwość wykonania przelewu przez internet, lub za pomocą bankowej aplikacji mobilnej.
Przelew internetowy za mandat ma specjalną procedurę
Jeśli zechcemy zapłacić za mandat a pomocą bankowości internetowej, warto wspomnieć, że przelewu nie dokonujemy tak jak przy każdym zwykłym przelewie. Do przelewów podatkowych, urzędowych i mandatowych banki mają z reguły specjalną procedurę, dzięki której płatność jest jeszcze łatwiejsza.
W menu przelewów każdego banku znajdziemy specjalną zakładkę, np. "przelewy podatkowe", a po kliknięciu jako jedna z opcji do wyboru pojawi się zakładka "mandaty"
Aby opłacić mandat przez internet, możemy skorzystać z naszego internetowego konta bankowego lub aplikacji mobilnej. Na liście przelewów znajdziemy specjalną zakładkę "przelewy podatkowe" i dalej "mandaty". W różnych bankach sposób opłacenia mandatów działa różnie, ale po wejściu w odpowiednią zakładkę wystarczy wypełnić pozostałe wymagane pola formularza i wysłać przelew.
Jak zapłacić mandat od straży miejskiej?
Całkiem podobnie wygląda procedura płacenia mandatów od straży miejskiej, na przykład za nieprawidłowe parkowanie, jednak z tą różnicą, że odbiorcą przelewu za mandat jest nie Urząd Skarbowy w Opolu, a samorząd lokalny, więc aby zapłacić za mandat musimy kierować się wytycznymi na dołączonym do mandatu formularzu.
To niezwykle ważne, by prawidłowo wypełnić dane odbiorcy przelewu.
Czy można odwołać się od mandatu karnego?
Zgodnie z przepisami każdy ma prawo odwołać się od nałożonego mandatu karnego. Podobnie jak na opłacenie grzywny, na odwołanie się również mamy 7 dni od nałożenia na nas kary. Jeśli nie zmieścimy się w wyznaczonym terminie, stracimy możliwość odwołania się od mandatu i będziemy musieli zapłacić karę. Na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna. Każdy ma prawo odwołać się od nałożonego mandatu. Stosowny dokument należy złożyć w ciągu 7 dni od uprawomocnienia nałożonej grzywny. Takie prawo jest zapisane w Art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Jeśli minie ustawowe 7 dni, nie będziemy mogli się odwołać od zasądzonej kary.
Odwołać się od mandatu możemy mają solidne podstawy do tego, alby uznać że policjant lub strażnik miejski popełnił błąd. Aby się odwołać powinniśmy przygotować odpowiedni wniosek zawierający najważniejsze informacje:
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania,
- model, markę, numery rejestracyjne pojazdu,
- numer sprawy (numer seryjny mandatu),
- opis okoliczności zdarzenia,
- zeznania świadków (jeśli mamy dostęp do takowych)
- podpis
Warto jednak wiedzieć, że jeśli otrzymamy decyzję odmowną, będziemy musieli zapłacić mandat w całości i nie będziemy mogli ponownie się odwołać.
Czy mogę rozłożyć mandat na raty?
Czasem sytuacja życiowa powoduje, że nie mamy wystarczająco pieniędzy na opłacenie mandatu. W takim momencie możemy zwrócić się do władz o rozłożenie płatności na raty. Dotyczy to zarówno zwykłego mandatu drogowego, jak i mandatu z fotoradaru, wystawionego przez GITD (Generalną inspekcję transportu drogowego), z tą różnicą, że wniosek o rozłożenie na raty wysyłamy do innych instytucji.
W przypadku gdy otrzymaliśmy mandat od policji wniosek o rozłożenie płatności mandatu na raty wysyłamy do wspomnianego wyżej Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu (adres również powyżej) - możemy również zrobić to przez platformę e-PUAP. Wniosek powinien być uzupełniony o uzasadnienie i konkretną propozycje z naszej strony (ilość rat, termin spłaty itd.). Należy pamiętać, że wniosek jest płatny i trzeba wcześniej uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł.
W przypadku mandatu z GITD za zdjęcie z fotoradaru wniosek - podobnie jak w przypadku powyżej możemy złożyć przez e-PUAP, osobiście składając go do Biura Finansowo-Gospodarczego GITD (Wydział Orzecznictwa) w Warszawie. Możesz też przesłać wniosek pocztą na adres: GITD Biuro Finansowo Gospodarcze, Wydział Orzecznictwa, Aleje Jerozolimskie 94 00-807 Warszawa. Forma wniosku powinna być podobna do tego złożonego do skarbówki w Opolu - powinien on zawierać najważniejsze informacje, czyli:
- numer i wysokość mandatu
- uzasadnienie prośby o rozłożenie na raty (opis sytuacji życiowej, argumenty przemawiające za naszą prośbą)
- mile widziane będzie oświadczenie o naszym stanie majątkowym (np. potwierdzenie wysokości dochodów)
- czytelny podpis
Warto pamiętać, że możemy ubiegać się nie tylko o rozłożenie na raty, ale także o częściowe lub całkowite umorzenie płatności ze względu na naszą sytuację życiową, jednak w praktyce bardzo trudno uzyskać całkowite "ułaskawienie". Podobnie jak w przypadku zwykłego mandatu tu również należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 żł i dołączyć jej potwierdzenie do wniosku.
Kiedy mandat drogowy sięprzedawnia?
Wielu kierowców z premedytacją nie płaci mandatów czekając aż się przedawnią i nie będą musieli ich płacić. Przypominają sobie o tym że trzeba zapłacić dopiero po pierwszym piśmie z wezwaniem do zapłaty. Nie jest tak że jeśli nie zapłacimy i przez pierwsze kilka miesięcy nikt się nie odezwie to sprawa jest załatwiona, bowiem całkowite przedawnienie mandatu zachodzi dopiero po upłynięciu 3 lat od wystawienia kary.
Choć teoretycznie jeśli nie zostaliśmy ukarani mandatem w ciągu 12 miesięcy, szansa na ukaranie nas przepada, jednak jeśli mandat został wystawiony i jest prawomocny, administracja państwowa ma prawo dochodzić egzekucji nałożonej kary nawet przez trzy lata, łącznie z zaangażowaniem urzędu skarbowego (zajęcie części wypłaty lub zwrotu podatku) i windykacji należności. Są nawet skrajne sytuacje, gdy za uchylanie się od płacenia możemy trafić za kratki, nawet w najmniej oczekiwanym momencie.