Zmiany dla kierowców w 2025. Koniec z piratami na drodze

Oprac.: Justyna Nachman

Rok 2025 przyniesie szereg istotnych zmian w przepisach drogowych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Od wprowadzenia nowych zasad dla młodych kierowców, przez zaostrzenie kar dla piratów drogowych, po zmiany w sposobie uzyskiwania prawa jazdy – nowe regulacje mają zrewolucjonizować codzienność kierowców.

Planowane zmiany przepisów w 2025 roku.
Planowane zmiany przepisów w 2025 roku. Adam Staśkiewicz East News

Prawo jazdy od 17. roku życia

Jedną z największych rewolucji w planowanych zmianach przepisów drogowych będzie możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B już po ukończeniu siedemnastego roku życia. Jednak,aby tak młoda osoba mogła prowadzić samochód, na fotelu pasażera będzie musiał znajdować się kierowca w wieku minimum dwudziestu czterech lat, który posiada prawo jazdy od co najmniej pięciu lat.

Rozwiązanie to ma na celu przygotowanie młodych kierowców do samodzielnego poruszania się po drogach w bardziej kontrolowany sposób. Szacuje się, że takie podejście powinno zmniejszyć ryzyko wypadków spowodowanych przez młodych i niedoświadczonych uczestników ruchu.

Nowe zasady dla początkujących kierowców

Inne zmiany dotkną także świeżo upieczonych kierowców, niezależnie od ich wieku. W okresie próbnym, który będzie trwał dwa lata, ma obowiązywać dla nich zerowy limit alkoholu we krwi. Jest to duża zmiana w stosunku do obecnie obowiązującego limitu 0,2 promila, który jest taki sam dla każdego uczestnika ruchu drogowego, niezależnie od jego doświadczenia za kierownicą.

Początkujący kierowcy będą musieli także przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości. W obszarze zabudowanym maksymalna prędkość wyniesie 50 km/h nawet wtedy, gdy znaki drogowe dopuszczają szybszą jazdę. Zmiany przepisów w 2025 r. obejmą także prędkość poza obszarem zabudowanym. Limit prędkości dla nowych kierowców na zwykłych drogach ma wynosić 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych – 100 km/h.

Dla ułatwienia egzekwowania tych przepisów, samochody początkujących kierowców będą musiały być oznaczone unijnymi plakietkami. Ich wygląd i sposób stosowania mają być ujednolicone na terytorium całej Unii Europejskiej.

Zaostrzenie kar dla piratów drogowych

Zmiany w przepisach drogowych, planowane na 2025 rok mają ograniczyć brawurę i lekkomyślność na drogach. Oto opis najważniejszych kar, które planuje wprowadzić obecny rząd:

  • Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Jednym z głównych zaostrzeń jest wprowadzenie zasady zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych.

  • Podwyższenie kar finansowych

Osoby, które dopuszczą się rażąco niebezpiecznej jazdy, będą musiały liczyć się z wyższymi karami pieniężnymi. Dotyczy to także przypadków spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

  • Brak możliwości redukcji punktów karnych

Kierowcy, którzy popełnią najpoważniejsze wykroczenia, takie jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy prowadzenie pojazdu z rażącym naruszeniem przepisów, nie będą mogli skorzystać z kursów redukujących liczbę punktów karnych. Kursy te nadal będą dostępne dla innych wykroczeń, ale wykluczono ich zastosowanie w przypadkach najbardziej niebezpiecznych zachowań na drodze.

  • Przepadek pojazdu

W 2025 r. ma zmienić się podejście do kierowców, którzy złamią prawo w sposób szczególnie rażący:

  1. Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów będzie skutkowało konfiskatą samochodu oraz karą grzywny w wysokości co najmniej 10 tys. zł.
  2. Nietrzeźwość kierowcy – gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,5 do 1,5 promila, sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu. W przypadku stężenia powyżej 1,5 promila przepadek będzie obowiązkowy, podobnie jak dotychczas.
  • Nowe przestępstwo – nielegalne wyścigi

Nielegalne wyścigi drogowe zostaną zdefiniowane jako przestępstwo, za które grozić będzie:

  1. kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za organizację lub udział,
  2. przepadek pojazdu wykorzystywanego podczas wyścigu.

Dodatkowo wszelkie przypadki niebezpiecznej jazdy, takie jak przekroczenie prędkości o ponad połowę na autostradach czy o ponad dwukrotność na innych drogach, jeśli jednocześnie stwarzają zagrożenie, będą traktowane na równi z udziałem w nielegalnych wyścigach.

  • Driftowanie i "podrywanie kół"

Driftowanie oraz „podrywanie kół” zostaną sklasyfikowane jako wykroczenia, za które przewidziano:

  1. 1500 zł jako minimalną karę grzywny,
  2. zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące.
  • Uniemożliwienie zawieszenia kary więzienia

W przypadku kierowców, którzy prowadzą pojazdy, mając stężenie alkoholu powyżej 1,5 promila, sądy nie będą mogły zawiesić wykonania kary pozbawienia wolności.

  • Publiczny rejestr kierowców z zakazem prowadzenia pojazdów

Wprowadzony zostanie publiczny rejestr osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ma to na celu zwiększenie kontroli społecznej nad osobami, które rażąco naruszyły przepisy i dopuściły się przestępstw drogowych.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Choć szczegóły projektów ustaw nie zostały jeszcze opublikowane, polski rząd zapowiedział, że nowe przepisy mogą wejść w życie już w połowie 2025 roku. Kierowcy powinni zachować większą ostrożność na drogach, ponieważ kary za wykroczenia będą dotkliwsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Oczekiwane zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i wyeliminowanie najpoważniejszych zagrożeń związanych z brawurową jazdą. Kierowcy powinni już teraz przygotowywać się na te zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób poruszania się po polskich drogach.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas