Kierowca czy pasażer. Kto dostaje mandat za niezapięte pasy?

Choć uczestnicy ruchu drogowego prowadzą nieraz zaciekłe dyskusje o tym, kto odpowiada za niezapięte pasy pasażera w samochodzie, polskie prawo nie pozostawia tu żadnych wątpliwości. Mandat za niezapięte pasy otrzyma niefrasobliwy pasażer, ale też kierowca – jeśli świadomie przewoził osoby bez zapiętych pasów. Jaki mandat grozi za brak pasów i kto może uniknąć kary?

Komu policja wystawi mandat za niezapięte pasy?

Policja uczula, aby zapinać pasy w samochodzie, zwiększając tym samym minimum dwukrotnie swoje szanse na przeżycie w razie wypadku drogowego. Wielu z nas robi to odruchowo po usadowieniu się na fotelu kierowcy, o czym zresztą przypominają sygnały dźwiękowe i kontrolki w nowszych pojazdach. Jednak kierowca odpowiada nie tylko za siebie, lecz także za pasażerów. Jeśli świadomie pozwoli jechać im bez zabezpieczenia, może otrzymać mandat za niezapięte pasy. To nie tylko kara finansowa, ale też punkty karne. A co, jeśli kierowca nakazał zapięcie pasów, ale nie spotkało się to z odzewem? W takiej sytuacji może uniknąć odpowiedzialności karnej.

Reklama

Mandat za niezapięte pasy trafi także do pasażera - jeśli w aucie jest więcej osób podróżujących bez pasów, kara zostanie nałożona na każdego z nich osobno. Od tej reguły jest jednak wyjątek.

Mandat za niezapięte pasy pasażera, a przewożenie dzieci

Jeżeli pasażerem samochodu są dzieci i podróżują one bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, oczywiście odpowiedzialnością za to są obciążani ich rodzice (lub inna osoba kierująca pojazdem). Obowiązkiem kierowcy w takiej sytuacji jest bezpieczne przewożenie dzieci - bezpieczne tj. dopasowane do ich wieku, wagi, wzrostu.

Ustawa Prawa o Ruchu Drogowym, która obowiązuje od 15 maja 2014 roku, reguluje sposób przewożenia dzieci samochodem. Do momentu osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu, bez względu na wiek, trzeba przewozić dzieci w poprawnie zamocowanych fotelikach. Dzieci, które ważą przynajmniej 36 kg i mierzą minimum 135 cm wzrostu, można przewozić bez fotelika, ale obowiązkowo muszą znajdować się w pasach bezpieczeństwa. Wyjątkiem jest przewożenie trójki dzieci na tylnej kanapie, gdy dwójka siedzi w fotelikach i nie ma możliwości, aby trzeci pasażer też na takim zasiadł. Jeśli skończył on 3 lata, może być przewożony w pasach bezpieczeństwa (dotyczy to samochodów osobowych oraz ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony).

To rodzice lub inna osoba kierująca pojazdem, w którym jadą dzieci, jest odpowiedzialna za ich bezpieczeństwa. Dlatego też za nieprzestrzeganie przepisów to jej, a nie dziecku grozi mandat.

Kto nie musi zapinać pasów w samochodzie?

Nie wszyscy pasażerowie muszą zapinać pasy w samochodzie. Jest spora grupa osób, których ten obowiązek nie dotyczy. Wśród nich są:

  • kobiety w widocznej ciąży,
  • osoby mające zaświadczenie lekarskie o tym, że nie mogą zapinać pasów w aucie,
  • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
  • kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera,
  • egzaminatorzy i instruktorzy prawa jazdy,
  • policja i inne służby mundurowe,
  • zespoły medyczne udzielające pomocy poszkodowanym,
  • konwojenci,
  • osoby przewożone na noszach lub wózku inwalidzkim,
  • dzieci w wieku poniżej 3 lat przewożone pojazdem kategorii M2 i M3.

Szczegółowo opisuje to Art. 39. - [Korzystanie z pasów bezpieczeństwa] - Prawo o ruchu drogowym.

Jaki mandat za brak pasów grozi pasażerem i kierowcom?

Mandat za brak pasów pasażera wynosi 100 złotych i 2 punkty karne dla kierowcy. Jeśli to kierowca jedzie bez zapiętych pasów, naraża się na mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne. Czy pasażer płaci mandat za niezapięte pasy? Tak, również on ponosi odpowiedzialność karną za swoją decyzję w kwocie 100 złotych. Jest to grzywna nakładana na każdego z pasażerów podróżujących bez pasów bezpieczeństwa.

Inaczej wygląda to w przypadku dzieci. Osoba kierująca pojazdem przyjmuje mandat za niezapięte pasy u dziecka, jak również za jazdę bez fotelika czy w niepoprawnie zamocowanym foteliku. Za nieprzestrzeganie tych przepisów w razie kontroli drogowej można spodziewać się kary i punktów karnych. Ile wynosi mandat za niezapięte pasy czy brak fotelika? Jest to 150 złotych oraz 6 punktów karnych.

Przeczytaj także:

Strefa zamieszkania, strefa ruchu. Różnic jest sporo, a mandaty wysokie

Dzień dobry, rutynowa kontrola. Czy policja może zatrzymać auto bez powodu?

Wiesz, co to pas ruchu powolnego? Zupełnie zmienia zasady na drodze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | bezpieczna jazda autem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy