Mandat za brak fotelika dla dziecka. Wiek malucha nie ma tu nic do rzeczy
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Fotelik dla dziecka w samochodzie to kwestia bezpieczeństwa może uratować mu życie. Wożenie w nim malucha jest obowiązkiem każdego kierowcy. Od tej reguły są jednak wyjątki. Jaki mandat można dostać za brak fotelika dla dziecka i kto go nie zapłaci? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Jaki mandat za brak fotelika dla dziecka?
Za brak fotelika dla dziecka w samochodzie można dostać mandat. Dawniej przepisy Kodeksu Drogowego określały wiek dziecka, dziś mowa jest w nich tylko o wzroście. Artykuł 39 Kodeksu drogowego, w punkcie 3 jasno określa te zasady:
"Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z: masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe."
Dodatkowo fotelik taki powinien być zainstalowany w pojeździe zgodnie z zaleceniami jego producenta. Za brak fotelika podczas przewożenia dziecka samochodem grozi mandat w wysokości 300 zł i 5 punktów karnych. Konsekwencje będą większe przy nieprawidłowym przewożeniu dwójki lub trójki dzieci w sposób nieprawidłowy. Kwota mandatu nie wzrośnie, ale będzie więcej punktów karnych - odpowiednio 10 i 15.
Fotelik dla dziecka w samochodzie? Są wyjątki
Od obowiązku przewożenia dziecka w samochodzie w foteliku są wyjątki. Dotyczą one:
- przewożenia dziecka taksówką, autobusem, radiowozem, pojazdem straży miejskiej lub granicznej, karetką;
- przypadku, gdy waga i wzrost dziecka uniemożliwiają dobór odpowiedniego fotelika (dotyczy dzieci powyżej 135 cm);
- ze względów medycznych, jeśli lekarz odradza wożenie dziecka w foteliku;
- przypadków, gdy w aucie jest trójka dzieci, dwoje z nich ma fotelik, a trzeci się nie zmieści. Wówczas trzecie dziecko może jechać między fotelikami pod warunkiem, że będzie przypięte pasami oraz że ukończyło trzeci rok życia.
We wszystkich innych przypadkach dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone. Konsekwencje za brak fotelika spadają na kierującego pojazdem, który ma zadbać o bezpieczeństwo pasażerów.
Jak przewozić dziecko w samochodzie?
Dziecko w samochodzie powinno być przewożone w atestowanym foteliku. Powinien być on dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Foteliki i urządzenia do przewożenia dzieci dzielimy na 5 grup:
- Grupa 0: urządzenia dla dzieci nieprzekraczających wagi 10 kg;
- Grupa 0+: urządzenia dla dzieci o wadze do 13 kg;
- Grupa I: foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg;
- Grupa II: foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg;
- Grupa III: foteliki dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.
W ten sposób producenci oznaczają wielkość urządzeń do przewożenia dzieci. Pośród nich znajdziemy nosidełka i siedziska dla najmłodszych, foteliki, podstawki i nakładki na pasy bezpieczeństwa Smart Kid Belt. Wszystkie one są dozwolone, ponieważ prawo mówi o foteliku lub urządzeniu podtrzymującym. Ważne, żeby posiadało ono homologację.
Kodeks drogowy, policja.gov.pl
Czytaj też: