Kupiłeś dziecku hulajnogę? Może wrócić z wezwaniem do sądu
12-latek mknie chodnikiem na elektrycznej hulajnodze. Patrol policji zatrzymuje go, sprawdza dokumenty - brak karty rowerowej. Rodzice myślą, że skończy się na pouczeniu. Miesiąc później przychodzi wezwanie do sądu rodzinnego. Finał? Grzywna do 1,5 tys. złotych dla opiekunów. Przepisy są bezlitosne - jadąc bez uprawnień na e-hulajnodze dziecko popełnia poważne wykroczenie.

Spis treści:
Kto może jeździć na hulajnodze elektrycznej?
Dorośli mogą wsiadać i jechać - żadne dokumenty nie są potrzebne. Ale z dziećmi sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Dziecko w wieku 10-18 lat musi mieć:
- kartę rowerową (wydawaną w szkole po egzaminie),
- lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T.
Bez tego dokumentu jazda jest nielegalna. Nie ma znaczenia, czy to przejażdżka po osiedlu czy dojazd do szkoły. Jeśli młodociany kierujący porusza się drogą publiczną, musi mieć odpowiednie dokumenty
Najmłodsi mają najbardziej restrykcyjne ograniczenia. Dziecko poniżej 10 lat może jeździć wyłącznie w strefie zamieszkania (znak D-40) i tylko pod bezpośrednią opieką dorosłego.
Co grozi za jazdę hulajnogą bez karty rowerowej?
Policja nie może wystawić mandatu dziecku poniżej 17 lat. Sprawa trafi więc do sądu rodzinnego, a sędzia może nałożyć grzywnę do 1,5 tys. złotych na rodziców lub opiekunów. To maksymalna stawka, ale sądy coraz częściej sięgają po wysokie kary, by zdyscyplinować rodziców.
W przypadku 17-latków skończy się albo na pouczeniu albo też na maksymalnie 200-złotowym mandacie.
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Przede wszystkim powinniśmy korzystać z dróg dla rowerów, dróg dla pieszych i rowerów lub pasów ruchu dla rowerów. W przypadku braku tych opcji, hulajnogą można poruszać się po jezdni, ale tylko tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. W praktyce oznacza to głównie strefy zamieszkania i drogi wewnętrzne oraz strefy ograniczonej prędkości.
Czy hulajnogą można jechać po chodniku?
Jazda po chodniku jest dozwolona tylko w wyjątkowych przypadkach: gdy chodnik znajduje się wzdłuż jezdni z dozwoloną prędkością przekraczającą 30 km/h, gdy brakuje odpowiedniej infrastruktury rowerowej oraz gdy kierujący porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Podczas jazdy po chodniku należy zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie hulajnogi elektrycznej?
O tym też należy pamiętać kupując hulajnogą elektryczną dla siebie lub dziecka. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie przy zakupie hulajnóg używanych.
Hulajnoga elektryczna musi być wyposażona w dwa niezależne hamulce, dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy, światło przednie białe i tylne czerwone oraz elementy odblaskowe umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu. Użytkownikom hulajnóg elektrycznych zabrania się korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, prowadzenia pojazdu jedną ręką, jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to ruchu, czepiania się innych pojazdów, przewożenia ładunków oraz holowania innych pojazdów.
Przekraczając przejście dla pieszych, kierujący hulajnogą elektryczną musi z niej zejść i przeprowadzić ją przez jezdnię, podobnie jak obowiązuje to rowerzystów. Przejazd przez przejście jest możliwy tylko po pasie dla rowerów, na takiej samej zasadzie, jak w przypadku cyklistów.