Masz kod 78 w prawie jazdy? Duże ograniczenie kierowcy
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Kod 78, widniejący na niektórych dokumentach prawa jazdy, wprowadza na kierowcę pewne ograniczenia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z jego znaczenia. Co oznacza dla posiadacza dokumentu i jaka kara grozi za złamanie przepisów? Wyjaśniamy.
W prawie jazdy możemy znaleźć różne kody i oznaczenia, wskazujące na rodzaj uprawnień czy ograniczeń, nałożonych na posiadacza dokumentu. Znajdziemy je w rubryce 12 i najczęściej dotyczą one wad wzroku. Wskazują na przykład na konieczność jazdy w okularach (01.01) czy soczewkach kontaktowych (01.02). Kodów jest aż 107, przy czym mają one również swoje rozwinięcia i podpunkty. Ostatnio coraz częściej w rubryce 12 znajdziemy kod 78. Co oznacza i jakie ograniczenia nakłada na kierowcę?
Spis treści:
Kod 78, czyli prawo jazdy tylko na automat
Oznaczenie B z kodem 78 w prawie jazdy wskazuje, że dana osoba zyskała uprawnienia do jazdy automatem. Chodzi o pojazd z automatyczną skrzynią biegów, w którym są tylko dwa pedały — prawy od gazu i lewy hamulca. Dźwignia zmiany biegów wygląda zaś inaczej lub może jej wcale nie być — może zostać zastąpiona przyciskami umożliwiającymi wrzucenie biegu wstecznego. Pozostałe biegi w automacie są wrzucane automatycznie w czasie jazdy, więc kierowca nie musi się tym przejmować. Zdejmuje to z niego obowiązek ich zmiany i pozwala lepiej skupić się na drodze.
Zobacz również:
Wyrobienie prawa jazdy na automat jest zatem prostsze, jednak ma swoje minusy — oznacza, że kierowca może poruszać się po drogach tylko samochodem z automatyczną przekładnią. Nie ma znaczenia rodzaj napędu samochodu.
Egzamin na prawo jazdy. Czy warto wybrać automat?
Przebieg egzaminu wygląda podobnie, jednak przyszły kierowca szkoli się właśnie na samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Oznacza to, że egzamin również będzie zdawać na automacie. Pojazd na pewno nie zgaśnie, a zdający będzie mógł skupić się na znakach i na jeździe, co jest wielkim plusem. Problemem może być jednak czas oczekiwania na egzamin, ponieważ nie każdy WORD dysponuje automatem. Konieczne może być wykupienie podstawienia samochodu na egzamin przez szkołę, w której był robiony kurs.
Prawo jazdy na automat. Czy można jeździć manualem?
Czy prawo jazdy na automat pozwala jeździć również autem z manualną skrzynią biegów? Niestety nie, choć kierowcy, którzy opanowali manualną skrzynię biegów, mogą jeździć również automatem. Jazda manualem jest trudniejsza, jednak większość pojazdów wyposażona jest właśnie w taką skrzynię biegów. Warto więc zastanowić się, czy stawiamy na wygodę, czy wolimy uzyskać prawo jazdy dające szersze możliwości.
Jeśli chce się zamienić prawo jazdy z kodem 78 na manual, należy zdać kolejny egzamin - tym razem na zwykłe prawo jazdy kategorii B. Jeśli ktoś nie zastosuje się do tego przepisu i w czasie jazdy manualem bez odpowiednich uprawnień zostanie zatrzymany do kontroli, będzie musiał zapłacić mandat. Odpowie za swój czyn w taki sam sposób, jakby poruszał się po drodze bez stosownego dokumentu. Oprócz wręczenia wysokiego mandatu straci też możliwość dalszej jazdy.
Czytaj też:
Zobacz też: