Ile będą kosztować kursy redukujące ilość punktów karnych? Tanio już było

Przywrócenie rocznego terminu ważności punktów karnych, a także kursów reedukacyjnych wciąż nie weszło w życie. Ile będą kosztować kursy pozwalające zredukować ilość punktów karnych na koncie?

Punkty karne wciąż z dwuletnim terminem ważności

Wciąż czekamy na rozwiązanie kwestii przywrócenia terminu ważności punktów karnych na rok czasu, a także ponownego wprowadzenia kursów redukujących ilość punktów karnych. Zmiany miały wejść w życie 1 lipca wraz z nową ustawą, jednak nie wszystkie postanowienia ustawy już działają.

Kiedy wrócą kursy redukujące ilość punktów?

Kursy reedukujące pozwalały zmniejszyć ilość punktów na naszym koncie o 6 oczek. Trwały one 6 godzin i kosztowały 350 zł, można było redukować punkty raz na rok, jednak wraz z wprowadzeniem zmian w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym zostały one zniesione.

Na szczęście nowelizacja ustawy, która na początku tego roku trafiła w tryby legislacyjne zakłada przywrócenie kursów, jednak na nieco innych zasadach. Ustawa weszła w życie 1 lipca, jednak zmiany dotyczące kursów nie zostały jeszcze wprowadzone. W mediach pojawiają się informacje o tym, że zostaną one przywrócone z dniem 17 września, dokładnie po roku od daty ich zniesienia. Nie jest to jednak oficjalna data, a wiele informacji na ten temat wciąż ulega zmianie.

Reklama

Jakie zasady kursów reedukacyjnych?

Wcześniej kurs można było przejść w dowolnym momencie (raz na rok) aby zmniejszyć stan konta punktowego o sześć najstarszych punktów na koncie. Nowe zasady mają być jednak nieco inne - w kursie mają uczestniczyć osoby, które osiągnęły dopuszczalny próg 24 punktów (20 dla kierowców z małym stażem). Na dodatek kurs ma trwać nie 6 godzin tak jak wcześniej, a 28 i zostanie podzielony na cztery dni (po 7 godzin dziennie). Koszt kursów ma wzrosnąć. Oczywiście organizacją kursów zajmą się Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Ile będą kosztować kursy reedukacyjne?

Cena nowych kursów reedukacyjnych ustalona została na 500 zł. To dość solidna podwyżka z 350 zł, ale zważywszy na znacznie wydłużony czas trwania kursu, podwyżka nie jest aż tak znacząca. Stanowisko w tej sprawie zajęło nawet Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów WORD, według którego tak niewielka podwyżka jest nieuzasadniona ekonomicznie - kurs jest znacznie dłuższy i według KSDWORD powinien kosztować minimum 900 aby pokryć same koszty organizacji takich szkoleń.

Ministerstwo nie przychyliło się jednak do tych argumentów i pozostało przy cenie 500 zł. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama