Ten nawyk demoluje skrzynię biegów, a robią tak prawie wszyscy

Trzymanie dłoni na dźwigni zmiany biegów jest szkodliwe dla skrzyni
Trzymanie dłoni na dźwigni zmiany biegów jest szkodliwe dla skrzyni123RF/PICSEL

Zmień ten nawyk. Samochód i twój portfel będą ci wdzięczne

Opieranie ręki sprawia, że wodziki naciskają na przesuwkę biegu, który jest włączony. To powoduje zarówno przyspieszone zużycie widełek wybieraka, jak i samej przesuwki. Ponadto drgania pochodzące z przekładni przenoszą się na tzw. zewnętrzny mechanizm wybierania biegów, który dostaje luzów.

Jak prawidłowo zmieniać biegi by uniknąć awarii

  • biegi najlepiej zmieniać delikatnie i precyzyjnie. Agresywna i szybka zmiana biegów skraca czas na synchronizację biegu, co powoduje, że siła potrzebna do synchronizacji rośnie do kwadratu. Mechanicy wspominają, że zmiana biegu nie powinna trwać krócej niż pół sekundy.
  • jada na zbyt niskich obrotach może powodować szarpanie skrzyni biegów i mikrouszkodzenia, które z czasem mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzęgła i skrzyni
  • zbyt gwałtowne puszczanie sprzęgła również wpływa negatywnie na stan tego podzespołu - sprzęgło zużywa się szybciej, a wyraźne szarpnięcie może też uszkodzić skrzynię biegów
  • za wolne puszczanie sprzęgła także nie wpływa dobrze na jego stan. W połączeniu z podwyższonymi obrotami (np. podczas ruszania) może doprowadzić do ślizgania się i w efekcie przypalenia sprzęgła, któremu towarzyszy bardzo specyficzny zapach. 
  • Przełączanie na wsteczny bieg powinno odbywać się po całkowitym zatrzymaniu auta. Zapinanie wstecznego podczas nawet powolnego toczenia się może doprowadzić do uszkodzenia kół zębatych skrzyni
  • Trzymanie nogi na pedale sprzęgła i delikatny nacisk pod ciężarem stopy również może doprowadzić do jego przyspieszonego zużycia. Powoduje to dosunięcie łożyska wyciskowego do sprężyny talerzowej i jego ciągłą pracę, co w efekcie może doprowadzić do zużycia łożyska a nawet tarcz. Sprzęgło powinno być używane tylko w momencie zmiany biegów lub ruszania i tylko krótkotrwale.

Jak przedłużyć żywotność automatycznej skrzyni biegów

  • Podobnie jak w przypadku skrzyni manualnej bieg wsteczny, czyli tryb R wrzucaj tylko po całkowitym zatrzymaniu auta.
  • Nie przełączaj skrzyni z trybu D na tryb N podczas stania lub toczenia się w korku, a także dotaczania się do skrzyżowania - to powoduje że skrzynia pracuje wtedy na sucho i może się przegrzewać.
  • po zatrzymaniu samochodu najpierw zaciągnij hamulec ręczny, a dopiero później przestaw skrzynię w tryb P. Zapobiegniesz w ten sposób opieraniu się całego ciężaru auta na trybach skrzyni i ich zużyciu.
Nowe Mitsubishi Colt i Renault Espace, sukces w Le Mans. Motoflesz - odc 95