Motocyklisto zdałeś prawko? Wsiadaj i jedź. Masz już e-prawo jazdy
Dzięki kolejnym zmianom legislacyjnym w polskim prawie od poniedziałku w aplikacji mObywatel dostępne jest już tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Jeśli zdałeś egzamin nie musisz już czekać na fizyczny dokument - e-prawo jazdy znajdziesz w telefonie.
Spis treści:
Elektroniczne prawo jazdy to coś, co miało pojawić się wraz ze zmianami w prawie, a konkretnie wraz z wejściem w życie Ustawy o aplikacji mObywatel z dnia 26 maja 2023, nowelizującej Ustawę o kierujących pojazdami, Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym oraz Kodeks wykroczeń. TEPJ, czyli Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy wreszcie pojawiło się w aplikacji Obywatel 2.0 i jest dostępne. Początkowo miało być dostępne już od 7 sierpnia, ale według użytkowników zmiany zaszły dopiero przed kilkoma dniami.
Na czym polega Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy?
Dotychczas zdając egzamin na prawo jazdy, czy to samochodowe, czy też motocyklowe, musieliśmy odczekać kilka tygodni aż będziemy mogli odebrać fizyczny dokument prawa jazdy i dopiero wtedy mogliśmy wsiąść na siedzenie motocykla, czy za kierownicę samochodu. Dla niektórych ten czas oczekiwania był prawdziwą udręką.
Dzięki wprowadzeniu systemu CEPiK, oraz innym cyfrowym nowościom w dokumentach możliwe było wprowadzenie dokumentu elektronicznego prawa jazdy, dostępnego w aplikacji mObywatel. Teraz kursant, który zdał egzamin na prawo jazdy nie musi czekać kilku tygodni na odbiór dokumentu - po zdanym egzaminie potwierdzenie wysyłane jest do systemu Centralnej Ewidencji Kierowców i w aplikacji mObywatel 2.0 generowany jest dokument Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy, który powinien być dostępny już po kilkunastu minutach od zdania egzaminu.
Jakie są zasady Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy?
TEPJ, to dokument który jest tymczasowy, co oznacza że jego okres ważności to 30 dni. Możesz korzystać z niego przez 30 dni od zdania egzaminu na prawo jazdy. To dokument obowiązujący tylko i wyłącznie na terenie Polski. W ciągu wspomnianych 30 dni musisz jednak odebrać fizyczny dokument prawa jazdy, a po ich upływie TEPJ traci swoją ważność. Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy podlega takim samym przepisom ruchu drogowego jak zwykły dokument, a jeśli straci ważność, a kierowca nie odbierze jeszcze trwałego dokumentu podczas kontroli może odpowiedzieć za wykroczenie z art. 95 paragraf 2 Kodeksu Wykroczeń:
Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany
Utrata ważności Tymczasowego Elektronicznego Prawa Jazdy nie oznacza bowiem, że nie posiadamy uprawnień do kierowania pojazdami a jedynie, że nie posiadamy aktualnego potwierdzenia posiadanych uprawnień.
Kto może się ubiegać o Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy?
Wszyscy którzy zdali egzamin na jedną z kategorii (AM, A1,A2, A, B1, B, B+E lub T) mogą znaleźć dokument elektronicznego tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Nie wymaga to składania żadnych specjalnych wniosków, ani specjalnego starania się - informacja trafia do systemu i dokument jest generowany automatycznie.