Kurs reedukacyjny 2023. Jak skasować punkty karne?

Dobra wiadomość na początek tygodnia - wracają kursy reedukacyjne, które usuwają punkty karne! Niektórych jeszcze bardziej ucieszy inna wiadomość - punkty karne znowu kasują się po roku, a nie tak jak to miało miejsce ostatnio - dopiero po dwóch latach. Kto może wziąć udział w kursie i anulować część punktów karnych? Ile trzeba będzie zapłacić i jak długo potrwa "reedukacja"?

 

24 punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu?

Jeżeli posiadamy prawo jazdy dłużej niż rok, bez konsekwencji możemy uzbierać 24 punkty karne (nie licząc mandatów). Punkty kasują się po roku od ich nałożenia - to zmiana, która właśnie weszła w życie, od 2022 roku punkty karne miały termin ważności wynoszący 2 lata. Młodzi kierowcy w pierwszym roku swojej kariery za kierownicą mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów karnych. Po przekroczeniu obowiązującego nas limitu tracimy uprawnienia do prowadzenia pojazdów - policja odbiera nam prawo jazdy.

Reklama

Po przekroczeniu limitu, o ile nie jesteśmy pod wpływem alkoholu, otrzymamy dokument, który pozwala nam poruszać się po drogach publicznych jeszcze przez 24 godziny. Mamy więc czas aby odprowadzić samochód na przymusowy parking. Następnie starosta skieruje nas na badania psychologiczne i powtórny egzamin na prawo jazdy. Powtórki wymaga tylko część teoretyczna i praktyczna, nie ma potrzeby zaliczania całego kursu.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja młodych kierowców, którzy przekroczyli 20 punktów. Tutaj nie mamy do czynienia z zatrzymaniem prawa jazdy, ale cofnięciem uprawnień. Delikwent jest zmuszony do oddania dokumentu, a następnie powtórzenia całego procesu nauki, łącznie z kursem przygotowawczym w pełnym wymiarze.

Co to jest kurs reedukacyjny i ile punktów karnych skasuje?

b, które umożliwiają skasowanie z konta kierowcy części punktów karnych, zostały właśnie przywrócone na mocy ustawy, która weszła w życie już 1 lipca. Obowiązywanie niektórych paragrafów było jednak odroczone do momentu wprowadzenia zmian w systemie CEPiK, które umożliwią odejmowanie punktów karnych. Przepisy weszły w życie wczoraj - 17 września, od dziś kierowcy mogą już zapisywać się na kursy.

W myśl nowych przepisów kurs reedukacyjny pozwala na odjęcie 6 punktów karnych. 

Można brać w nim udział raz na pół roku. Uprawnieni do jego odbycia są kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok. Ci z krótszym stażem nie mają możliwości zredukowania swojego licznika. 

Kursy są prowadzone przez specjalistów z OSK i policjantów wydziału ruchu drogowego, weźmie w nim też udział egzaminator WORD.

Ile trwa i ile kosztuje kurs reedukacyjny?

Kurs reedukacyjny, który pozwala anulować 6 punktów karnych, jest podzielony na 2 części: teoretyczną i praktyczną.

Pierwsza, teoretyczna, to cykl 8 wykładów o długości godziny lekcyjnej (45 minut). W porównaniu z poprzednią formułą takich kursów czas wydłużył się o dwie godziny. Poszczególne spotkania dotyczą takich aspektów, jak:

  • zasady i przepisy ruchu drogowego - 2 godziny;
  • wypadki drogowe w Polsce (przyczyny, konsekwencje, statystyki) - 2 godziny;
  • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych - 2 godziny;
  • psychologia kierowania pojazdem - 2 godziny.

Część praktyczna obejmuje wizytę na placu manewrowym WORD i wykonanie zadania polegającego na symulacji awaryjnego hamowania przy prędkości od 30 do 50 km/h. 

Przed (jak się okazało krótkotrwałym) usunięciem kursu reedukacyjnego z listy trzeba było zapłacić za niego ok. 300-400 zł. Według aktualnych doniesień ceny nowych kursów będą około dwa razy wyższe - od 600 do 1000 zł.

Gdzie można skasować punkty karne? Krok po kroku

Jeżeli chcesz zredukować liczbę punktów karnych na swoim koncie:

  1. Wypełnij zgłoszenie lub zapisz się telefonicznie na kurs w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
  2. Opłać kurs i udaj się do WORD-u w wyznaczonym terminie. Zabierz ze sobą dokument tożsamości.
  3. Po stawieniu się w WORD i wylegitymowaniu dowodem osobistym weźmiesz udział w serii wykładów, a następnie części praktycznej (kurs może być podzielony na 2 dni).
  4. Po zakończeniu kursu otrzymasz zaświadczenie. Na podstawie tego dokumentu i informacji przesłanej przez WORD komendant policji podejmuje decyzję o usunięciu 6 punktów karnych z konta kierowcy.

Trzeba pamiętać, że jeśli razem z punktami zostaliśmy też ukarani mandatem musi być on opłacony - w innym wypadku punkty nie zostaną odjęte. Oczywiście niemożliwe jest też uzyskanie "punktów ujemnych", jeżeli z jakiegoś powodu zgłosimy się na kurs reedukacyjny z jednym punktem, to po jego zakończeniu na naszym koncie będzie ich 0, a nie minus 5.

W trakcie pandemii kursy reedukacyjne odbywały się także online. W myśl nowych przepisów nie ma takiej możliwości. Zarówno część teoretyczną jak i praktyczną należy odbyć stacjonarnie, w placówce WORD-u.

Czytaj także:

Rusza remont na Zakopiance. W tych godzinach lepiej ją omijaj

System szkolenia kierowców jest zły. Miażdżący raport NIK

Każdy będzie musiał wymienić prawo jazdy. Wszystko przez rubrykę 4b

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: punkty karne | kurs reedukacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy