Zmiany w przepisach 2023. Co zrobić, gdy zabiorą prawo jazdy za punkty?

Zmiany w przepisach dotyczących punktów karnych wprowadzone w 2022 roku sprawiły, że wielu kierowców musiało pożegnać się z prawem jazdy. Jednak wchodząca dziś nowelizacja przynosi ulgi i nowe możliwości dla tych, którzy chcą odzyskać swoje uprawnienia. Jakie kroki należy podjąć, aby ponownie cieszyć się swobodą prowadzenia pojazdu?

Jeżdżąc niezgodnie z przepisami, narażamy się na ukaranie mandatem oraz na punkty karne. Po reformie z 2022 roku, która znacznie podniosła kary za wykroczenia, o utratę prawka naprawdę nietrudno. Jednak od września 2023 roku wprowadzono pewne zmiany, które mają na celu złagodzenie niektórych zaostrzeń. Jak więc można odzyskać utracone za przekroczenie liczby punktów karnych prawo jazdy w świetle nowych przepisów?

Staż kierowcy a liczba punktów

Staż za kierownicą ma wpływ na maksymalną liczbę punktów, jaką dysponuje kierowca. Dla kierowców z prawem jazdy krócej niż 12 miesięcy, maksymalna liczba punktów wynosi 20. Natomiast osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, dysponują maksymalną liczbą punktów karnych w wysokości 24.

Reklama

Termin ważności punktów

Punkty karne zdobyte przed 17 września 2022 roku "zerowały" się po 12 miesiącach. Od września 2022 roku punkty kasują się dopiero po dwóch latach, licząc od dnia opłacenia mandatu. Jednak dla kierowców, którzy zdobyli punkty po 17 września 2023, punkty te będą miały roczny termin ważności.

Jak odzyskać prawo jazdy?

  1. Kierowcy z krótkim stażem: Jeśli kierowca mający uprawnienia krócej niż 12 miesięcy utraci prawo jazdy za punkty, musi powtórnie odbyć kurs oraz przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego.
  2. Kierowcy z dłuższym stażem: Muszą zdać państwowy egzamin. Po zdaniu egzaminu, trzeba złożyć wniosek o przywrócenie uprawnień w odpowiednim organie. Do wniosku dołącza się zaświadczenie lekarskie o pozytywnym przejściu badań psychologicznych oraz potwierdzenie zdania egzaminu.

Szkolenia reedukacyjne

Dobra wiadomość dla kierowców - szkolenia reedukacyjne wracają! Umożliwiają one redukcję 6 najstarszych punktów karnych. Nowy program szkoleniowy będzie zawierał 8 lekcji trwających łącznie 8 godzin. Zajęcia będą podzielone na cztery bloki tematyczne, skupiające się na kluczowych aspektach bezpieczeństwa na drodze dla kierowców. Każdy blok będzie trwał dwie godziny i obejmie następujące zagadnienia:

  • Zasady i przepisy ruchu drogowego
  • Przyczyny wypadków, ich konsekwencje oraz metody ich zapobiegania (z wykorzystaniem filmu lub prezentacji)
  • Prawne i społeczne reperkusje wypadków drogowych
  • Psychologiczne strony prowadzenia samochodu (prowadzone przez psychologa transportu)

Kurs najprawdopodobniej nie ograniczy się tylko do części teoretycznej. Będzie również zawierał część praktyczną z ćwiczeniami, takimi jak awaryjne hamowanie z prędkości ok. 50 km/h oraz próba omijania przeszkód. 

Według wstępnych doniesień, kurs zorganizowany przez WORD będzie kosztował między 600 a 900 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL