Tesla Model 3

Tesla Model 3 to w pełni elektryczny sedan, który ma przede wszystkim być dostępny dla szerszego grona odbiorców. Od 2020 roku to także najlepiej sprzedające się auto elektryczne na świecie.
Tesla Model 3 - najważniejsze informacje
Tesla Model 3 to obecnie najpopularniejszy samochód elektryczny na świecie. /materiały prasowe

Tesla Model 3 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2017

Tesla Model 3 to w pełni elektryczny sedan, który ma przede wszystkim być dostępny dla szerszego grona odbiorców. Od 2020 roku to także najlepiej sprzedające się auto elektryczne na świecie.

Historia Tesli Model 3

Produkcja Modelu 3 Tesli rozpoczęła się w lipcu 2017 roku. Jego historia jest jednak zdecydowanie dłuższa i sięga 2006 roku. Właśnie wtedy założyciel Tesli, Elon Musk, zapowiedział Model 3 jako propozycję w pełni elektrycznego pojazdu, który będzie dostępny dla przeciętnego klienta. 

Niedługo później uściślono także, że auto będzie spełniać funkcję samochodu rodzinnego. Model 3 wpisał się również w zapowiadaną wcześniej strategię Tesli, która miała zamiar najpierw stworzyć pojazdy wyższej klasy (Model S i Model X), a następnie tańszą propozycję. 

Już w 2019 roku Model 3 stał się najlepiej sprzedającym się w historii samochodem na amerykańskim rynku, a rok później wyprzedził Nissana Leaf w globalnym rankingu.

Tesla Model 3 – generacje

Pierwsza generacja Modelu 3 trafiła do produkcji i do salonów sprzedaży w 2017 roku. Zgodnie z zapowiedziami marki miała łączyć w sobie cechy Audi A4, Mercedesa klasy C oraz BMW serii 3, jednak równocześnie zapewniać unikalny i charakterystyczny design oraz przestrzeń, która pozwoli na komfortową podróż piątce pasażerów.

Podstawowy Model 3 charakteryzuje się napędem na tylne koła i deklarowanym przez producenta zasięgiem wynoszącym 438 km. 

Wszystkie warianty Modelu 3 Tesli wspierają również zaawansowane systemy bezpieczeństwa opierające się na sieci kamer i czujników. Są przystosowane do rozwijanej przez Teslę jazdy w trybie autopilota, а oprogramowanie pojazdu jest aktualizowane automatycznie w trybie over-the-air. 

Tesla Model 3 – dane techniczne

Tesla 3 w podstawowej konfiguracji (Standard Range) dysponuje w pełni elektrycznym silnikiem o mocy 285 KM umiejscowionym z tyłu i napędzającym wyłącznie tylne koła. Auto osiąga prędkość maksymalną 225 km/h i rozpędza się do 100 km/h w 5.6 sekundy. Deklarowany zasięg na silniku elektrycznym wynosi 438 km.

Sportową charakterystyką wyróżnia się Model 3 Performance, który rozpędza się do prędkości 100 km/h w ciągu zaledwie 3,3 s i posiada dwa silniki AWD napędzające obie osie pojazdu. Prędkość maksymalna wynosi aż 261 km/h. Maksymalny zasięg deklarowany przez producenta to 547 km.

Dla kierowców, którzy chcą uzyskać największy zasięg, przewidziano wersję Model 3 Long Range. Dwa silniki elektryczne dysponują mocą 440 KM i napędzają obie osie. Prędkość maksymalna to 233 km/h, auto rozpędza się do setki w 4,4 s, jednak zasięg to aż 602 km.

Tesla Model 3 – opinie kierowców

Tesla Model 3 to obecnie najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się samochód elektryczny na świecie. Nic w tym dziwnego. Za relatywnie niską cenę nawet w podstawowej wersji kierowcy otrzymują bogate wyposażenie, sportowe osiągi i spory zasięg, którego wciąż nie jest w stanie zapewnić wielu konkurentów. Jednocześnie wielu użytkowników zwraca uwagę na kiepską jakość wykonania Modelu 3, w tym wykończenia wnętrza.

Tesla Model 3 - Wiadomości

Tesla Model 3 - Zdjęcia

Tesla Model 3 - Wideo