Mitsubishi

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (15:35) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (10:48)
Mitsubishi Corporation to wielobranżowe przedsiębiorstwo, które swoją działalność rozpoczęło pod koniec XIX wieku. Główna siedziba konglomeratu znajduje się w Tokio, jednak obszar jego ekspansji wykracza poza azjatycki rynek. Marka odpowiedzialna bezpośrednio za produkcję aut to Mitsubishi Motors. 
Mitsubishi - najważniejsze informacje
Marka Mitsubishi w Polsce rozpoczęła swoją działalność w 1996 roku. /123RF/PICSEL

Mitsubishi - najważniejsze informacje

Mitsubishi Corporation to wielobranżowe przedsiębiorstwo, które swoją działalność rozpoczęło pod koniec XIX wieku. Główna siedziba konglomeratu znajduje się w Tokio, jednak obszar jego ekspansji wykracza poza azjatycki rynek. Marka odpowiedzialna bezpośrednio za produkcję aut to Mitsubishi Motors. 

Historia marki Mitsubishi

Mitsubishi Motors Corporation zostało powołane prawie 50 lat po założeniu głównego konglomeratu, w 1917 roku. Początki MMC związane są z Mitsubishi Shipbuilg Co., Ltd. – spółki, która zdecydowała się rozpocząć seryjną produkcją Modelu A. 

Samochód ten był jednak zbyt drogi względem konkurencji, dlatego zaniechano prac montażowych. W 1920 r. utworzono Mitsubishi Aircraft Co., które czternaście lat po swoim debiucie rynkowym zdecydowało się podjąć współpracę z Mitsubishi Shipbuilg Co.,Ltd. 

Efektem tej decyzji było powstanie Mitsubishi Heavy Industries. Po wojnie firma postanowiła wrócić na rynek motoryzacyjny, jednak złe relacje Japonii z Narodami Zjednoczonymi przyczyniły się do zamknięcia głównego konglomeratu. Doszło również do podziału MHI na West Japan Heavy-Industries, Cetral Japan Heavy-Indusrties i East Japan Heavy-Industries. 

Zapotrzebowanie na rodzinne auta korzystnie wpłynęło na rozwój linii produkcyjnej. Na rynku pojawiły się m.in. Mitsubishi 500 i pierwsza generacja Colta. W 1964 r. trzy japońskie oddziały znowu połączyły swoje siły. Zwiększająca się ekspansja marki na rynku motoryzacyjnym dała początek Mitsubishi Motors Corporation. 

Zarządcą producenta został inżynier Tomio Kubo. W 1971 15% wpływów zyskał Chrysler, który w Stanach Zjednoczonych i Australii wypuścił Galanta. W Europie pojawił się natomiast Colt. Współpraca z Chryslerem nie zakończyła się pomyślnie, gdyż amerykański gigant zaczął postrzegać MMC jako zagrożenie dla swojej marki. 

Na początku lat osiemdziesiątych MMC zaprezentowało amerykańskim klientom trzy nowe projekty – Tredia, Cordia i Starion. W 1985 r. powstało – Diamond-Star Motors w wyniku połączenia zakładów produkcyjnych Chryslera i Mitsubishi. Działalność firmy koncentrowała się na terenie USA, a pierwsze modele to Eclipse i Eagle Talon. 

W 1989 r. prezesem japońskiego producenta został Hirokazu Nakamura, dzięki któremu marka po raz kolejny zwiększyła swoją sprzedaż. W  tym czasie podjęto decyzję o poszerzeniu linii produkcyjnej SUV-ów. Dzięki temu przedsięwzięciu MMC zwiększyło swoją ekspansję na japońskim rynku. W 1993 r. zakończyła się współpraca z Chryslerem. Amerykanie nie byli jednak jedynymi kooperantami MMC. 

Marka weszła także we współpracę z Volvo, PSA, Volkswagenem i Nissanem. Kolejnym ważnym wydarzeniem jest wypuszczenie Lancera Evolution w 1992 r., który stanowił pierwowzór dla późniejszej, rajdowej odmiany auta. Ponad dziesięć lat później zadebiutował Outlander, a w 2009 ruszyła produkcja elektrycznego i-MiEV. 

Mitsubishi w Polsce

Marka Mitsubishi w Polsce rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., a importerem było MMC Car Poland, które zmieniło niedawno nazwę na ASTARA Poland. Obecnie na terenie naszego kraju działa wielu dealarów Mitsubishi – m.in. w Warszawie, Toruniu, Wrocławiu czy Poznaniu. 

Oferują oni nie tylko auta osobowe Mitsubishi, ale również usługi serwisowe i akcesoria. Salony ukierunkowane są na sprzedaż flotową oraz indywidualną. W 2019 r. na warszawskiej Promenadzie przy Ostrobramskiej powstało Mitsubishi Store – pierwszy w Polsce salon na terenie galerii handlowej kierowany przez Zaborowski Sp. z o.o. 

Popularne modele Mitsubishi

Obecnie produkowane przez Mitsubishi auta to m.in.: Adventure, Montero, eK, Freeca, Fusion, Kuda, Lancer, Maven. 

Pozostała działalność Mitsubishi

Mitsubishi jako konglomerat prowadzi szeroką działalność na rynku motoryzacyjnym, lotniczym, kolejowym oraz wojskowym. Produkują oni nie tylko pojazdy, ale i pociski rakietowe. Ich projekty lotnicze dotyczą helikopterów, samolotów bombowych oraz myśliwskich. 

Mitsubishi wprowadza także innowacyjne technologie wspomagające jednostki napędowe produkowanych aut jak GDI i MiVEC. 

Temat Mitsubishi znajdziesz również w serwisie:

Mitsubishi - Wiadomości

Mitsubishi - Zdjęcia