Land Rover

Czwartek, 1 grudnia 2022 (16:32) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (15:18)
Ta brytyjska marka samochodów terenowych powstała w 1948 roku. Te auta świetnie sprawdzały się jako pojazdy wojskowe, ale ich zalety doceniają także cywilni miłośnicy jazdy po bezdrożach. Z czasem do oferty weszły też bogato wyposażone SUV-y. W swojej historii marka przechodziła w ręce różnych koncernów, by ostatecznie, wraz z Jaguarem, trafić do indyjskiego Tata Motors. 
Land Rover - najważniejsze informacje
Land Rover ma reputację producenta jednych z najsprawniejszych pojazdów terenowych na rynku. /123RF/PICSEL

Land Rover - najważniejsze informacje

Ta brytyjska marka samochodów terenowych powstała w 1948 roku. Te auta świetnie sprawdzały się jako pojazdy wojskowe, ale ich zalety doceniają także cywilni miłośnicy jazdy po bezdrożach. 

Z czasem do oferty weszły też bogato wyposażone SUV-y. W swojej historii marka przechodziła w ręce różnych koncernów, by ostatecznie, wraz z Jaguarem, trafić do indyjskiego Tata Motors. 

Historia Land Rovera

Pierwszy prototyp Land Rovera został stworzony w 1947 roku przez Maurice'a Wilksa, głównego projektanta w Rover Company. Zainspirował go amerykański Jeep, którego zobaczył podczas wakacji w Walii i wykorzystał go jako podstawę swojego projektu.

W ten sposób bracia Maurice i Spencer Wilks, wzorując się na tej amerykańskiej terenówce, postanowili wyprodukować własne auto terenowe. Już rok później, podczas targów samochodowych w Amsterdamie, zaprezentowali prototyp auta na wzór Jeepa. I właśnie od 1948 roku zaczęła się seryjna produkcja tych brytyjskich terenówek.

Oryginalny Land Rover został zaprojektowany jako prosty, utylitarny pojazd, który mógł poradzić sobie w każdym terenie i bez problemu przewozić ludzi i towary. Okazał się tak popularny, że w ciągu zaledwie dwóch lat od premiery sprzedano ponad 20 000 pojazdów, a auta eksportowano do 70 krajów. 

Ważną zaletą pierwszych Land Roverów było nadwozie, które dzięki użyciu stopu aluminium i magnezu było odporne na korozję.

Z biegiem czasu pojawiały się ulepszone wersje podstawowego modelu. Zamiast silnika o pojemności 1,6 litra zaczęto stosować czterocylindrowy silnik o pojemności 2 litrów. W 1970 roku w Land Roverach pojawił się napęd na 4 koła. Przełożyło się to na sprzedaż tych aut, bo już w roku 1976 z taśm produkcyjnych zjechał milionowy pojazd producenta.
Początkowo firma była częścią Rover Group, która z kolei należała do British Leyland (w latach 1967-1988). W latach 90. pojawił się model Range Rover, który z założenia miał być luksusowym SUV-em. Jest to związane z przejęciem tej marki przez BMW, które specjalizuje się w produkcji samochodów z segmentu premium.

W 2000 roku BMW sprzedało Land Rovera i wtedy ta marka stała się częścią Ford Motor Company. Nie było to koniec zmian właścicielskich, bo zaledwie 8 lat później marka ta stała się częścią grupy Tata Motors.

Z biegiem lat Land Rover zyskał reputację producenta jednych z najsprawniejszych pojazdów terenowych na rynku i stał się synonimem najwyższej trwałości i jakości wykonania.

Land Rover w Polsce

W Polsce samochody Land Rover można kupić w 17 oficjalnych salonach producenta. Od 2003 roku generalnym importerem aut tej marki była spółka British Automotive Holding. Była, bo w 2020 roku nastąpiła zmiana firmy odpowiedzialnej za sprzedaż Land Roverów w Polsce. 

Od tego czasu rolę tą przejęła Inchcape JLR Poland. Sprzedaje zarówno Jaguray, jak i Land Rovery, bo obie te marki należą do tego samego indyjskiego właściciela, jakim jest koncern Tata.

W 2021 roku do sprzedaży trafił nowy Range Rover i pomimo tego, że jest to auto raczej drogie, to w Polsce zebrano już dość dużo zamówień na ten luksusowy model, co pokazuje, że w naszym kraju jest zapotrzebowanie na SUV-y z klasy premium.

Land Rover – popularne modele

Firma koncentruje się na samochodach terenowych i bogato wyposażonych, luksusowych SUV-ach, stąd oferta marki Land Rover nie jest zbyt szeroka. Jednak produkowane modele zyskują uznanie użytkowników, przez co marka ma sporo wiernych fanów. 

Obecnie Land Rover oferuje takie modele jak:
  • Defender, 
  • Discovery, 
  • Range Rover Sport, 
  • Range Rover Velar, 
  • Range Rover Evoque.

Land Rover – pozostała działalność marki

W założeniu jest to firma, która słynie z niezawodności w każdych warunkach. Dlatego oprócz samochodów marki Land Rover salony sprzedaży oferują też sporo gadżetów sygnowanych jej logo. 

Wiele tych produktów wykonanych jest przy użyciu zaawansowanych technologii oraz materiałów, które będą służyć w każdych warunkach przez długie lata. W ofercie są zarówno tytanowe zegarki, jak i bawełniane koszulki, a nawet uchodzące za bardzo trwałe, walizki!

Temat Land Rover znajdziesz również w serwisie:

Land Rover - Wiadomości

Land Rover - Zdjęcia