Renault Megane

Renault Mégane to kompaktowe auto oferowane przez francuskiego producenta samochodów już od blisko 30 lat. Jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu C, czyli aut niższej klasy średniej. Renault Mégane jest doceniane m.in. za zaawansowaną technologię bezpieczeństwa, dzięki której auto zarówno trzeciej, jak i czwartej generacji zdobyło pięć gwiazdek podczas testów zderzeniowych.
Renault Megane - najważniejsze informacje
Renault Mégane to godny następca Renault 19. /materiały prasowe

Renault Megane - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1995

Renault Mégane to kompaktowe auto oferowane przez francuskiego producenta samochodów już od blisko 30 lat. Jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli segmentu C, czyli aut niższej klasy średniej. Renault Mégane jest doceniane m.in. za zaawansowaną technologię bezpieczeństwa, dzięki której auto zarówno trzeciej, jak i czwartej generacji zdobyło pięć gwiazdek podczas testów zderzeniowych.

Historia Renault Mégane

Renault Mégane to godny następca Renault 19. Produkcja tego modelu ruszyła pełną parą w 1995 roku. Od tego czasu auto przeszło szereg faceliftingów, a użytkownicy mogli przesiadać się do kolejnych, coraz nowocześniejszych generacji Mégane.

W pierwszej kolejności na rynku pojawiły się 5-drzwiowy hatchback oraz 2-drzwiowe coupé. Następnie do oferty dołączyły także 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. 

Co ciekawe, w ofercie pojawił się też pierwszy kompaktowy minivan – Renault Mégane Scénic, który wkrótce ewoluował do osobnego modelu.

Renault Mégane od samego początku zyskało sporą popularność, a druga generacja tego modelu zdobyła nawet w 2003 roku tytuł Europejskiego Samochodu Roku, wyprzedzając m.in. takich konkurentów jak Mazda 6 oraz Citroen C3. 

W 2016 roku pojawiła się na rynku motoryzacyjnym czwarta generacja Renault Mégane – nowoczesny samochód o nieco zadziornej stylistyce.

Renault Mégane – generacje

Pierwsza generacja Renault Mégane zadebiutowała w 1995 roku i produkowano ją do 2002 roku (na rynku argentyńskim produkcja była kontynuowana aż do 2009 roku). Samochód był dostępny w pięciu wersjach nadwozia: cabrio, hatchback, sedan, coupé oraz kombi. 

Po faceliftingu z 1999 roku zmieniono wygląd m.in. reflektorów oraz przedniego grilla. Najczęstsze usterki, które występowały w Renault Mégane I dotyczyły awarii alternatora oraz rozrusznika.

Druga generacja Renault Mégane była oferowana od 2002 do 2009 roku. Podobnie jak w samochodach pierwszej generacji, producent zaproponował pięć wersji nadwozia: hatchback, kombi, coupé, cabrio oraz sedan. Stylistyka tej generacji była wzorowana na Renault Avantime. Renault Mégane II przeszło facelifting w 2006 roku – pojawił się wówczas nowy zderzak, a także zmieniono stylistykę reflektorów, tylnych lamp oraz tarcz wskaźników.

Trzecia generacja Renault Mégane była produkowana od 2008 do 2016 roku. Auto było dostępne w pięciu wersjach nadwozia: hatchback, coupé, kombi, coupé-cabrio, sedan. Renault Mégane III poddano dwóm modernizacjom. W 2012 roku pojawiły się m.in. światła LED do jazdy dziennej oraz srebrne listwy, do sprzedaży trafiły wersje z silnikami z serii Energy. Dzięki faceliftingowi z 2013 roku pojazd zyskał m.in. nowy pas przedni.

Czwarta generacja Renault Mégane jest dostępna w ofercie francuskiego producenta od 2016 roku. Można wybrać spośród trzech wersji nadwozia: hatchback, kombi oraz sedan. Z produkcji wycofano wersje 3-drzwiowe. Renault Mégane IV jest produkowany na platformie podłogowej CMF-FD.

Renault Mégane – dane techniczne


  • Renault Mégane I – pojemność silników: 1,4–2,0 l; moc silników: 64–147 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
  • Renault Mégane II – pojemność silników: 1,4–2,0 l; moc silników: 82–230 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 4b;
  • Renault Mégane III – pojemność silników: 1,2–2,0 l; moc silników: 85–220 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualna 6b, półautomatyczna 6b, automatyczna 6b;
  • Renault Mégane IV – pojemność silników: 1,2–1,8 l; moc silników: 95–300 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczne 6b i 7b.

Renault Mégane – opinie kierowców

Renault Mégane – mimo kompaktowych rozmiarów – jest uważane za wygodne auto, które doskonale sprawdzi się zarówno na drogach w mieście, jak i podczas dłuższych tras. Kierowcy doceniają ten samochód również ze względu na przyjemną dla oka stylistykę, spory wybór wersji nadwozia, bogate wyposażenie oraz pojemny bagażnik.

Do najczęstszych usterek Renault Mégane IV generacji zaliczają się awarie elektroniki, a także szybkie zużywanie się łączników stabilizatora oraz amortyzatorów.

Więcej na temat Renault Megane

Renault Megane - Wiadomości

Renault Megane - Zdjęcia