Kraków montuje nowe fotoradary. Jeden pojawi się w miejscu głośnego wypadku

Krzysztof Mocek

Krzysztof Mocek

Aktualizacja

Władze miasta Krakowa zdecydowały się rozszerzyć liczbę fotoradarów rejestrujących wykroczenia kierowców. Jeszcze w tym roku na drogach stolicy małopolski zawita trzynaście nowych urządzeń. Większość z nich pojawi się w newralgicznych lokalizacjach, w tym jeden przy al. Krasińskiego przed mostem Dębnickim. To właśnie tam doszło do tragicznego wypadku z udziałem żółtego Renault.

Kraków montuje nowe fotoradary. Jeden pojawi się przy moście Dębnickim
Kraków montuje nowe fotoradary. Jeden pojawi się przy moście DębnickimDamian Klamka/East NewsEast News

Trzynaście nowych fotoradarów na ulicach Krakowa

W tym roku Kraków wzbogaci się o trzynaście nowych fotoradarów, których zadaniem będzie wyłapywanie kierowców łamiących przepisy. Montaż dodatkowych urządzeń ma wpłynąć na zachowanie zmotoryzowanych i przyczynić się do ograniczenia przypadków bicia rekordów prędkości i brawurowej jazdy.

O działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach poinformował w czwartek wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Cytowany przez Polską Agencję Prasową stwierdził:

Zgodnie z moimi zapowiedziami w Krakowie w jeszcze większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Obecnie w stolicy Małopolski są zamontowane trzy fotoradary: przy ulicach Lublańskiej i Armii Krajowej oraz przy alei Andersa. W tym roku przybędzie kolejnych trzynaście takich urządzeń.

Nowe fotoradary w Krakowie i ich lokalizacja

W celu ustalenia potencjalnych lokalizacji nowych fotoradarów został powołany specjalny zespół ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu. Wstępnie przygotowano trzynaście miejsc, w których po uzyskaniu pozytywnych opinii z wydziałów ruchu drogowego komend miejskiej i wojewódzkiej policji - zostaną zainstalowane urządzenia. Inwestycja zostanie pokryta z budżetu miasta, a następie fotoradary zostaną oddane do użytkowania przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Wśród proponowanych miejsc ustawienia nowych radarów znalazły się m.in.

  • al. Andersa - przy skrzyżowaniu z ul. Szajnowicza-Iwanowa
  • ul. Botewa - rejon posesji nr 12
  • ul. Conrada - rejon posesji nr 20
  • al. Pokoju - rejon posesji nr 27a
  • ul. Grota-Roweckiego - rejon posesji nr 9 i 15
  • ul. Kobierzyńska - rejon posesji nr 100
  • ul. Konopnickiej - rejon posesji nr 82
  • ul. Nowohucka - przy moście Nowohuckim
  • ul. Ptaszyckiego - rejon posesji nr 25
  • ul. Tyniecka - rejon posesji nr 120
  • ul. Wielicka - rejon posesji nr 87a
  • ul. Zakopiańska - rejon posesji nr 200.

Co ważne - jedno z urządzeń zostanie także zamontowane przy al. Krasińskiego przed mostem Dębnickim. To właśnie tam w nocy 15 lipca ubiegłego roku doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło czterech młodych mężczyzn. Trzech z nich było kompletnie pijanych. Kierowca Patryk P. miał w momencie zdarzenia 2,3 promila we krwi.

Wypadek Patryka P. w Krakowie. Policja wciąż czeka

Wstępne ustalenia wskazywały, że kierujący Renault Megane jadąc aleją Krasińskiego w kierunku mostu Dębnickiego stracił panowanie nad pojazdem, przejechał przez skrzyżowanie przed mostem zjeżdżając w lewą stronę, uderzył w słup sygnalizacji świetlnej i lampę oświetlenia ulicznego, a potem zjechał i dachując uderzył w betonowy mur. W czasie śledztwa ustalono, że sportowy pojazd poruszał się z prędkością przekraczającą 162 km/h w miejscu, gdzie dozwolone jest 50 km/h.

W trakcie śledztwa Krakowska policja ustaliła tożsamość świadka, który na chwilę przed tragicznym wypadkiem przechodził przez Aleję Trzech Wieszczów i widział na własne oczy rozpędzone auto prowadzone przez Patryka P. Niestety do zakończenia sprawy wciąż brakuje jego zeznań.

Jak się bowiem okazało - mężczyzna to Brytyjczyk, który od dawna przebywa już w swojej ojczyźnie. Pomimo złożenia stosownego wniosku w kwestii pomocy prawnej brytyjskich służb, polscy funkcjonariusze wciąż nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

100 tys. pijanych kierowców rocznie na polskich drogach. Kary rosnąPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas