Kiedy parkowanie na chodniku jest dozwolone? Pamiętaj o "regule trzech"
Brak miejsc parkingowych, pośpiech, zatłoczone ulice lub nieznajomość zasad – powodów parkowania na chodniku może być wiele. Decydując się na pozostawienie samochodu w strefie dla pieszych, należy pamiętać o spełnieniu kilku istotnych kryteriów, dzięki którym unikniesz mandatu. Kiedy parkowanie na chodniku jest dozwolone?
Przepisy ruchu drogowego w Polsce często bywają niejednoznaczne i są tematem do dyskusji, gdy wiele zależy od indywidualnej interpretacji. Parkowanie na chodniku jest kwestią budzącą sporo emocji wśród kierowców, jak i pieszych, a skala wykroczeń związanych z nieprawidłowym postojem jest bardzo duża.
Czy można parkować na chodniku? Kwestię tę omawia art. 47 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Można w nim wyczytać wyraźnie, że zatrzymanie pojazdu na chodniku jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami.
O tym, czy parkowanie na chodniku spełnia prawidłowe kryteria, decyduje m.in.:
- ilość miejsca pozostawionego pieszym,
- dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
- stosowanie się do znaków drogowych.
Dopuszczalna masa całkowita to jedno z najistotniejszych kryteriów określonych w art. 47 Prawa o ruchu drogowym. W przypadku parkowania na chodniku nie może być ona większa niż 2500 kg.
Oznacza to, że zakazowi postoju w tym miejscu podlegają samochody dostawcze (np. Iveco Daily, Volkswagen e-Crafter), luksusowe limuzyny (BMW i7, Audi A8, Mercedes S) oraz duże SUV-y (Land Rover Range Rover, BMW X5, Mercedes GLE).
By sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą (DMC) pojazdu, należy odszukać w dowodzie rejestracyjnym wartość wpisaną w polu F2.
Przy decyzji o parkowaniu samochodu na chodniku należy odnieść się również do kwestii wolnej przestrzeni dla swobodnego przemieszczania się pieszych. Co to oznacza?
Przepisy mówią, że musi to być przynajmniej 1,5 metra. W miejscach o dużym natężeniu ruchu odległość będzie stosunkowo większa. Wynika z tego, że kierowca musi sam podjąć decyzję o tym, czy pozostawia odpowiednio dużo miejsca na chodniku.
Funkcjonariusz tą samą sytuację może zinterpretować inaczej i ukarać kierowcę mandatem. Strażnicy miejscy mogą też np. założyć na koło auta blokadę. Innym razem kończy się to odholowaniem auta na koszt właściciela, jeśli pojazd paraliżuje ruch na chodniku lub sąsiadujących z nim aut.
Kolejne pytanie, które często nurtuje kierowców to ile metrów od przejścia dla pieszych lub skrzyżowania można parkować. Tutaj przepisy definiują to jednoznacznie.
Auto musi być tak zaparkowane, by nie utrudniać pieszym przejścia, a także nie ograniczać widoczności innym uczestnikom ruchu drogowego. Ustawodawca określił tę odległość na co najmniej 10 metrów.
Wyjątkiem mogą być ulice jednokierunkowe, ponieważ auta zaparkowane za przejściem dla pieszych na tego typu ulicach nie ograniczają widoczności zbliżającym się do niego kierowcom.
Zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym „zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu”. Oznacza to, że w strefie zamieszkania obowiązuje bezwzględny zakaz postoju w miejscach do tego niewyznaczonych. W praktyce musi pojawić się stosowny znak pozwalający parkować autem.
W art. 49 ust. 2 wymieniono również kilka sytuacji, w których parkowanie jest bezwzględnie zabronione:
- w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
- w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
W przypadku parkowania na chodniku kierowca może popełnić szereg wykroczeń. Według kodeksu drogowego złamany zakaz parkowania na chodniku podlega mandatowi. W tym przypadku prawo ukarania kierowcy ma policja i straż miejska.
Ile wynosi mandat za złe parkowanie na chodniku w 2022 roku? Nowy taryfikator mandatów nic w tej kwestii nie zmienił.
Grzywna za tego typu wykroczenie nadal wynosi 100 złotych. Kierowca zostanie też ukarany jednym punktem karnym. We wrześniu 2022 roku, wraz z pojawieniem się nowego taryfikatora punktów karnych, liczba punktów wzrośnie do dwóch.
Zobacz też:
Nie ma miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? To już nie problem
Trudna sztuka kupowania auta używanego. Co ukrywają sprzedający?