Mercedes GLE

Mercedes GLE to SUV klasy wyższej w gamie niemieckiej marki. Jest produkowany od 2015 roku. Obecnie na rynku są dostępne auta z dwóch generacji tego modelu. Ten średniej wielkości luksusowy pojazd segmentu pierwszego jest następcą Klasy M.
Mercedes GLE - najważniejsze informacje
/materiały prasowe

Mercedes GLE - najważniejsze informacje

Mercedes GLE to SUV klasy wyższej w gamie niemieckiej marki. Jest produkowany od 2015 roku. Obecnie na rynku są dostępne auta z dwóch generacji tego modelu. Ten średniej wielkości luksusowy pojazd segmentu pierwszego jest następcą Klasy M.

Historia Mercedesa GLE

Pierwsza generacja modelu GLE Mercedesa-Benz o kodzie fabrycznym W292 zadebiutowała podczas targów motoryzacyjnych New York Auto Show w 2015 roku. Druga pojawiła się premierowo w 2018 roku, a w sprzedaży rok później.

Model GLE I nie był całkowicie nową konstrukcją. Była to zmodernizowana wersja Mercedesa-Benz ML W163, a więc Klasy M trzeciej generacji, produkowanej od 2011 roku. W wyniku zmiany nazewnictwa SUV-ów Mercedesa zyskała ona nową nazwę – GLE.

Modyfikacje w nadwoziu i wnętrzu dotyczyły m.in. zmiany przednich reflektorów i tylnych lamp na większe i bardziej nowoczesne modele ledowe. W aucie pojawił się też większy grill. W jego wnętrzu zamontowano nowy ekran przypominający tablet. W opcjonalnej wersji AMG pojawił się przemodelowany zderzak przedni z atrapami wlotów powietrza.

Mercedes-Bens GLE bywa nazywany S Klasą wśród SUV-ów. Jego główni rynkowi konkurenci to m.in. Audi Q7, Volvo XC90 i BMW X5. Mercedes od razu po premierze wybił się na prowadzenie w tej grupie, ponieważ – mimo oferowania podobnego standardu i osiągów – był od nich tańszy.

Mercedes GLE – generacje

Model GLE Mercedesa do tej pory został wypuszczony na rynek w dwóch generacjach. Pierwsza pojawiła się w sprzedaży w 2015 roku. Nowy model był następcą Mercedesa ML.

Druga generacja Mercedesa GLE (kod W167) przeszła nie tylko widoczne zmiany wizualne. Pojazd został stworzony praktycznie od podstaw. Jego nadwozie zostało wydłużone aż do 4,92 m, zwiększono też rozstaw osi. W efekcie pojazd został wydłużony, ale też zwężony i obniżony. Dostępne są dwa warianty tego modelu: SUV klasyczny i SUV coupé.

Mercedes GLE – dane techniczne

Mercedesy GLE od początku były oferowane z napędem na obydwie osie (4MATIC) oraz automatycznymi skrzyniami biegów o różnej konstrukcji. Występowały one w pierwszej generacji z dieselem o pojemności 2,1 litra i mocy 204 KM (wariant 250d) oraz dieselem o mocy 258 KM (wersja 350d). Jednostki wysokoprężne producent wyposażał w 9-biegową skrzynię automatyczną 9G-TRONIC. 
 
Model GLE pierwszej generacji był dostępny także w hybrydowym wariancie 500e 4MATIC z opcją ładowania z gniazdka, czyli plug-in. W tej wersji zastosowano silnik V6 o 333 KM z baterią elektryczną o mocy 116 KM. Najmocniejszym wariantem modelu GLE I był GLE 63 S AMG 4MATIC z silnikiem o pojemności 5,5 l V8 i 585 KM.

W drugiej, aktualnej generacji, auto występowało początkowo w wersji benzynowej z systemem mild hybrid. Później producent udostępnił też ten model z silnikami wysokoprężnymi i w wersji hybrydy plug-in.

Mercedes GLE – opinie kierowców

Mercedes GLE jest ceniony za przestronne i niezwykle komfortowe wnętrze, a także dostępność zaawansowanych systemów asystujących, nowoczesny system multimedialny MBUX oraz przyjemne i dynamiczne prowadzenie.

Wśród minusów tego modelu pojawiają się m.in. niezbyt częste, ale jednak zgłaszane przez klientów usterki. Są to np. problemy z filtrami cząstek stałych, elektroniką i łańcuchem rozrządu.

Mercedes GLE - Wiadomości

 • Nowy Mercedes GLE i GLE Coupe. Bez hybrydy ani rusz

  Nowy Mercedes GLE i GLE Coupe. Bez hybrydy ani rusz

  Środa, 1 lutego 2023 (10:04)
  To, że mamy do czynienia z modelem po liftingu, zdradzają dwa detale. Patrząc z boku, można w ogóle nie zauważyć różnicy.
 • Mercedes GLE 400 d coupe – sztuka łączenia sprzeczności

  Mercedes GLE 400 d coupe – sztuka łączenia sprzeczności

  Sobota, 7 maja 2022 (13:30)
  SUVy z samej swojej natury, a wbrew nazwie, nie mają w sobie nic sportowego, a pomimo budzącego respekt wyglądu, nie nadają się do jazdy w terenie. Mercedes postanowił mimo wszystko...
 • Nowy Mercedes GLE 450 AMG 4MATIC

  Nowy Mercedes GLE 450 AMG 4MATIC

  Czwartek, 15 października 2015 (11:22)
  Mercedes rozszerza paletę usportowionych modeli sygnowanych przez AMG. Do oferty niemieckiej marki dołącza właśnie nowy Mercedes GLE 450 AMG 4MATIC.
 • Reklama
 • Mercedes GLE po liftingu

  Mercedes GLE po liftingu

  Czwartek, 26 marca 2015 (09:48)
  Po serii zdjęć szpiegowskich Mercedes-Benz zdecydował się rozwiać mgłę tajemnicy okrywającą odświeżony model GLE, czyli - wg dawnej nomenklatury niemieckiej marki - klasę M po liftingu.
 • AMG i GLE. Nowości Mercedesa

  AMG i GLE. Nowości Mercedesa

  Poniedziałek, 12 stycznia 2015 (09:58)
  Jedną z nowości, jaką Mercedes przygotował na salon motoryzacyjny w Detroit, jest nowy Mercedes-AMG GLE63 S. Czy rywal BMW X6 M ma szansę odebrać klientów autu z Bawarii?