Jak sprawdzić, czy auto ma OC? Za brak polisy są wysokie kary

Właściciel pojazdu ma obowiązek wykupić polisę OC. Dzięki niej jest zabezpieczony przed kosztami, które mogą wyniknąć z wypadku czy innej sytuacji awaryjnej. Nie masz pod ręką polisy? Dowiedz się, jak w prosty sposób sprawdzić stan ubezpieczenia. Przeczytaj także o wysokości kar za brak OC.

Każdy zarejestrowani samochód musi posiadać ważną polisę OC zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku.  Brak ubezpieczenia traktuje się jako wykroczenie, za które przyznawane są wysokie kary finansowe. Od października 2018 roku właściciel pojazdu nie ma obowiązku wożenia ze sobą dokumentu OC. Jak zatem sprawdzić ważność ubezpieczenia? Zarówno funkcjonariusze policji, jak i pozostałe osoby mogą pozyskać informacje o polisie przez Internet

Reklama

Jak sprawdzić, czy auto ma ważne ubezpieczenie OC?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie ważności polisy OC. Najlepiej zajrzeć do takiego dokumentu i znaleźć informację o dacie wygaśnięcia OC. Jeśli jednak nie mamy go pod ręką, to przykładowo możemy sprawdzić ważność ubezpieczenia, kontaktując się z ubezpieczycielem lub na stronie UFG.pl. Jak to zrobić?

Wystarczy wejść na daną stronę internetową i przejść do zakładki "Baza OC i AC". Następnie wchodzimy w "Sprawdzanie ubezpieczenia OC" i klikamy w "Sprawdź OC dla pojazdu" na samym dole. 

Później musimy uzupełnić niezbędne informacje do sprawdzenia OC na dzisiejszy dzień. W tym celu wpisujemy numer rejestracyjny lub VIN

Po wykonaniu tych wszystkich kroków, na stronie wyświetlą się nam informacje o pojeździe i jego ubezpieczeniu tj.: marka i model samochodu, numer i nazwa polisy OC oraz adres ubezpieczyciela.

Gdzie sprawdzić, czy auto ma polisę OC?

Jak wspomniano, polisę OC możemy sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Takie informacje uzyskujemy również dzięki aplikacji mObywatel. Wystarczy wejść w "Historię pojazdu" i wpisać numer rejestracyjny oraz VIN. 

OC pojazdu możemy sprawdzić w bazie CEPiK dostępnej na stronie historiapojazdu.gov.pl. W tym przypadku oprócz numeru rejestracyjnego musimy także podać VIN i datę pierwszej rejestracji auta. 

Jakie są kary za brak OC?

Za brak OC, nawet przez kilka dni kierowcy zapłacą karę finansową. Obecnie posiadaczy aut osobowych obowiązują następujące kary:

  • brak OC do 3 dni - 1440 zł;
  • brak OC od 4 do 14 dni - 3600 zł;
  • brak OC powyżej 14 dni - 7200 zł

Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna wyniesie 4242 zł brutto. Kolejna podwyżka nastąpi od 1 lipca 2024 roku do kwoty 4300 zł brutto. Zwiększenie minimalnego wynagrodzenia oznacza wyższe kary za brak OC

Od 1 stycznia 2024 roku kary za brak OC wyniosą:

  • brak OC do 3 dni - 1700 zł;
  • brak OC od 4 do 14 dni - 4242 zł;
  • brak OC powyżej 14 dni - 8484 zł.

Od 1 lipca 2024 roku kary za brak OC wyniosą:

  • brak OC do 3 dni - 1720 zł;
  • brak OC od 4 do 14 dni - 4300 zł;
  • brak OC powyżej 14 dni - 8600 zł

CZYTAJ TAKŻE:

To będzie prawdziwa rewolucja w prawach jazdy. Polska już prowadzi testy

Ważna aktualizacja w mObywatelu. Przez 6 tygodni wprowadzał w błąd

Mandat za stare opony? Jak sprawdzić, czy można założyć używane zimówki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OC | polisa ubezpieczeniowa | kary za brak oc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy