Auto z komisu. Na co uważać przy zakupie i czy jest gwarancja?
Kupno auta z komisu może być dobrą opcją dla osób poszukujących używanego pojazdu ze względu na szeroką ofertę. Kupując samochód w komisie, nie trzeba przeglądać setek ogłoszeń w Internecie i umawiać się z każdym właścicielem osobno. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze właściciele komisu są uczciwi wobec kupujących. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z komisu? Co z gwarancją? Odpowiadamy.
Komis samochodowy jest firmą z branży motoryzacyjnej, która sprzedaje osobowe samochody używane. Dużym plusem komisu jest szeroki wybór marek, modeli oraz roczników różnych aut.
Samochody z komisu mogą pochodzić z różnych źródeł. Oto ich przykłady:
- odkupione samochody od klienta z Polski;
- sprowadzone samochody z zagranicy;
- sprowadzone samochody po wypadku;
- samochody pozyskane z aukcji.
Komis nie zawsze musi być właścicielem danego auta, czasem pośredniczy w sprzedaży. W takim przypadku po kupnie samochodu komis otrzymuje ustalony z właścicielem procent od sprzedaży.
Kupując auto z komisu, powinniśmy dokładnie obejrzeć pojazd, a także wykonać nim jazdę próbną. Dodatkowo można użyć miernika grubości lakieru, dzięki któremu sprawdzimy, czy nadwozie było już lakierowane.
W przypadku samochodu z komisu, który nas szczególnie zainteresuje, warto sprawdzić jego stan techniczny. W tym celu udajemy się do zaufanego warsztatu samochodowego lub autoryzowanej stacji obsługi.
Kolejną, ważną kwestią jest sprawdzenie historii samochodu pochodzącego z Polski lub zarejestrowanego w kraju od pewnego czasu. Używamy do tego strony CEPiK, która gromadzi dane o przebiegach auta podczas badań technicznych. Cofanie liczników w pojazdach uznaje się za przestępstwo.
Gdy jesteśmy zdecydowani na zakup auta, to przystępujemy do sfinalizowania zakupu. Możemy negocjować cenę danego samochodu, obniżając jego kwotę.
Przy zakupie auta z komisu zawsze zwracamy uwagę na jego historię. Sprawdzamy również właściciela i ewentualnych współwłaścicieli. Weryfikujemy także rejestry zestawów bankowych, aby sprawdzić, czy auto nie jest zabezpieczeniem kredytu.
Przed oględzinami pojazdu nie wpłacamy zaliczek. Samochód może być w gorszym stanie niż w opisie z ogłoszenia, dlatego najpierw należy go dokładnie obejrzeć.
Przy zakupie auta z komisu zwracamy uwagę na dokumentację i podpisywaną umowę. Nigdy nie godzimy się na zaniżenie ceny samochodu na umowie kupna - sprzedaży. Urząd Skarbowy może ustalić, że wartość rynkowa została zaniżona i zażąda zapłaty rzeczywistej kwoty. Ponadto w przypadku wystąpienia usterek będących przyczyną sporu między właścicielem, a komisem, będzie obowiązywała kwota wpisana na umowie.
Komis samochodowy, który poinformował kupującego o wadach i usterkach auta, nie ma obowiązku brania odpowiedzialności za nie. Inaczej wygląda sytuacja, gdy sprzedający zataił te informacje. W takim przypadku musimy złożyć reklamację.
Rękojmia na auto z komisu obowiązuje przez dwa lata od daty zakupu pojazdu. Możliwe jest skrócenie tego terminu do jednego roku przez sprzedającego, jednak przy poinformowaniu kupującego.
Komisy samochodowe mogą zaoferować gwarancję. Tak naprawdę to potoczna nazwa i oznacza ubezpieczenie kosztów naprawy używanego samochodu. Taką usługę można wykupić dla aut w wieku do 15 lat.
CZYTAJ TAKŻE:
Sądny dzień dla kierowców w Polsce. W 2024 roku z Polski zniknie co czwarte auto
Wiemy, jak działa algorytm przypisujący normy emisji spalin w CEPik-u