Od ilu lat można jeździć na rowerze elektrycznym? Jasne przepisy
Czy dzieci mogą jeździć na rowerze elektrycznym? Jakie uprawnienia należy mieć, by poruszać się na wspomaganym elektrycznie jednośladzie? Sprawdź aktualne przepisy.

Spis treści:
Rowery elektryczne mogą być naprawdę rewelacyjnym środkiem transportu zarówno dla osób dorosłych, jak i dla młodszych użytkowników. Pozwalają na wygodne i bezwysiłkowe poruszanie się po mieście, a poza terenem zabudowanym mogą pomóc w dotarciu do miejsc, do których nie każdy byłby w stanie dotrzeć na „zwykłym” rowerze. To także popularny pomysł na prezent dla dziecka - również na komunię (a „sezon” już za rogiem). Zanim jednak udacie się do sklepu po tego typu sprzęt, sprawdźcie, o jakich przepisach należy pamiętać.
Rower elektryczny - definicja
Aby pojazd spełniał wymagania roweru elektrycznego (znanego także jako e-bike), musi spełniać następujące warunki:
- porusza się za sprawą mięśni osoby jeżdżącej
- napęd elektryczny uruchamia się jedynie pod wpływem pracy pedałów (a nie np. za pomocą manetki)
- moc silnika nie przekracza 250 W
- silnik jest zasilany prądem o napięciu do 48 V
- szerokość roweru nie przekracza 0,9 metra
- silnik elektryczny wspomaga jazdę tylko do momentu osiągnięcia prędkości 25 km/h
- po osiągnięciu takiej prędkości generowana moc spada. Blokada silnika (jak reguluje prawo europejskie) musi włączyć się na odcinku 5 metrów w przypadku sprzętów z wbudowanym wyłącznikiem lub 2 metrów, gdy takiego wyłącznika nie ma.
Warto zaznaczyć, że na rynku można spotkać także mocniejsze sprzęty. W przypadku słabszych funkcjonuje nazwa pedelec, a mocniejsze są określane mianem "s-pedelec". W przypadku s-pedelca prędkość, po której elektryczne wsparcie się odłącza wynosi 45 km/h. Warto jednak pamiętać, że s-pedelec jest według prawa definiowany jako motorower. Nie można jeździć nim po drogach dla rowerów, a kierujący musi mieć prawo jazdy kategorii AM.
Czy dzieci mogą jeździć na rowerze elektrycznym?
Dzieci w wieku poniżej 10 lat nie mogą poruszać się rowerami - także elektrycznymi - po drogach publicznych. Mogą jeździć chodnikiem pod opieką osoby dorosłej. Dziecko w wieku powyżej 10 lat może samo jeździć po drogach publicznych, o ile ma kartę rowerową lub prawo jazdy B1. Mandat za brak karty rowerowej to od 200 do nawet 1500 zł.
Jak zdobyć kartę rowerową? Może ją wydać dyrektor szkoły, w przypadku gdy dziecko jest uczniem szkoły podstawowej i ma zgodę rodzica lub opiekuna. Takie wydanie karty jest nieodpłatne. Uprawnienia do wydania karty rowerowej ma także dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (WORD). Aby ją otrzymać, należy wziąć udział w szkoleniach - części teoretycznej (wiedza o ruchu drogowym, pierwsza pomoc, przepisy) oraz praktycznej (sprawdzenie wiedzy technicznej i jazda na specjalnie przygotowanym placu manewrowym).
Po ukończeniu szkolenia, należy przystąpić do egzaminu składającego się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Zdanie egzaminu z części teoretycznej wiąże się z dopuszczeniem do egzaminu praktycznego. Uzyskanie pozytywnego wyniku z obu egzaminów pozwala na otrzymanie karty rowerowej - a więc dokumentu, z którym niepełnoletni może poruszać się na hulajnodze elektrycznej.
Na rowerze elektrycznym nie ma wymogu noszenia kasku - również w przypadku dzieci i młodzieży. Niektóre kraje (jak np. Austria) wprowadziły tego typu przepis, ale w Polsce go, przynajmniej jak na razie, nie ma. Nie oznacza to jednak, że nie warto wyposażyć się w taki element. Podczas jazdy na rowerze elektrycznym łatwo o wypadki i poważne urazy. Odpowiednio dopasowany kask może uratować życie lub zdrowie. Zaleca się także, by ze względu na zdolności psychomotoryczne i odpowiedzialność, rowerami elektrycznymi jeździły dzieci w wieku powyżej 14 lat - jest to jednak tylko porada ekspertów, a nie norma prawna.
Masz 18 lat, ale nie masz prawa jazdy. Czy możesz jeździć na rowerze elektrycznym?
Tak - dopóki mówimy o sprzęcie ze wspomaganiem wyłączającym się przy 25 km/h i z silnikiem o mocy i napięciu opisanymi powyżej, do jazdy w przypadku osoby dorosłej nie są wymagane dodatkowe uprawnienia i dokumenty. Dopiero przy mocniejszym sprzęcie trzeba dysponować prawem jazdy AM.
Gdzie można jeździć rowerem elektrycznym? Po chodniku można robić to legalnie tylko wtedy, gdy obok nie znajduje się ścieżka rowerowa, chodnik ma więcej niż 2 metry szerokości, a na drodze publicznej dozwolony jest ruch z prędkością powyżej 70 km/h. Nie można wjeżdżać rowerem (także elektrycznym) na drogi szybkiego ruchu i autostrady. Należy też zwracać uwagę na pojawiające się czasami zakazy wjazdu rowerami na niektóre leśne, piesze szlaki.
Kierujący rowerem elektrycznym musi być trzeźwy (limit alkoholu: 0,2 promila). Pedelec nie musi być rejestrowany i nie trzeba kupować w tym wypadku OC. S-pedelec, czyli mocniejszy pojazd, jest traktowany jak motorower, więc musi mieć m.in. ubezpieczenie i tablice rejestracyjne.