Groźny wypadek na przejściu. 8-latek wjechał pod ciężarówkę
Do bardzo groźnego zdarzenia doszło w piątek w Wyszkowie. Poruszający się na rowerku 8-letni chłopiec na przejściu dla pieszych wjechał wprost pod ciągnik siodłowy. Dziecko w poważnym stanie trafiło do szpitala.

W skrócie
- 8-letni chłopiec na rowerze wjechał pod ciągnik siodłowy w Wyszkowie, co skutkowało poważnymi obrażeniami.
- Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, dzieci do 10 lat kierujące rowerem są traktowane jako piesi.
- Kierowcy oraz piesi muszą zachować szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Do wypadku doszło na skrzyżowaniu ul. Pułtuskiej z Graficzną i Sikorskiego w Wyszkowie w piątkowe popołudnie.
Prowadzony przez 26-letniego kierowcę samochód ciężarowy Scania poruszał się drogą główną (ul. Pułtuską). W pewnym momencie, gdy ciągnik siodłowy był już na przejściu, na pasy wjechał 8-latek na rowerze. Doszło do zderzenia.
8-latek wjechał na przejściu pod ciężarówkę
Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 8-latek z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.
Trwają policyjne czynności zmierzające do ustalenia dokładnych przyczyn i okoliczności tego groźnego zdarzenia.
Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu wypadku policjantów wynika, iż chłopiec znajdował się na drodze sam, a kierowca ciężarówki był trzeźwy.
Jakie przepisy obowiązują dziecko na rowerze?
Zgodnie z art. 2 pkt. 18 ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko do lat 10 kierujące rowerem uznaje się za pieszego, a to oznacza, że może na rowerze poruszać się chodnikiem, a także przejeżdżać po przejściu dla pieszych. To oznacza również, że takiemu dziecku nie wolno również jeździć po drogach dla rowerów ani korzystać z przejazdów z rowerowych.
Jednak przepisy zawierają bardzo ważne zastrzeżenie. Dziecko do 10 lat musi pozostać pod opieką osoby dorosłej.
Najważniejsze przepisy obowiązuje młodych rowerzystów w skrócie
- Młody rowerzysta to pieszy - Dziecko do 10. roku życia na rowerze jest traktowane jako pieszy. W związku z tym może przejeżdżać rowerkiem przez zebrę, ale nie może korzystać ze ścieżki rowerowej.
- Obowiązkowa opieka - Dziecko, które potrafi samodzielnie jeździć rowerem, ale jeszcze nie skończyło 10 lat, musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Ta może iść obok młodego rowerzysty lub jechać na jednośladzie - także po chodniku.
- Obowiązkowa karta - Rowerzysta, który skończy 10 lat, nie ma prawa jeździć po zebrze i tylko wyjątkowo może wjechać na chodnik, a dodatkowo ma obowiązek posiadać kartę rowerową. Ta jest wymagana do osiągnięcia pełnoletności.
Najważniejsze przepisy obowiązujące kierowców i pieszych na przejściu
Skoro 8-latek na rowerze jest pieszym, to warto również przypomnieć najważniejsze zasady obowiązujące kierowców i pieszych w obrębie przejścia.
Przypomnijmy więc dla porządku, że zgodnie z art. 13. ust 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Dodajmy, że przepisy wymagają od kierowcy ciągłej obserwacji przejścia dla pieszych oraz jego okolic, a także przewidują prewencyjne zmniejszenie prędkości:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Warto przy okazji zauważyć, że żaden przepis nie mówi nic o pieszym "zbliżającym się do przejścia". Zatem wbrew często spotykanym interpretacjom, osoba idąca w kierunku przejścia pierwszeństwa nie ma. Nabywa je dopiero podczas wchodzenia na nie.
W tym kontekście bardzo ważne są też przepisy dotyczące samych pieszych:
Zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
Dodatkowo zarówno kierowca, jak i pieszy w pobliżu przejścia dla pieszych ma zachować szczególną ostrożność, która zgodnie z art. 2, ust. 22 Kodeksu drogowego "polega na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie".