​Zakup auta w komisie samochodowym. Czy to się opłaca?

Kupno używanego samochodu w okazyjnej cenie oraz w dobrym stanie może być nie lada wyzwaniem. Osoby szukające używanego pojazdu mogą zdecydować się na zakup auta w komisie samochodowym. Czy to się opłaca? Na co uważać, gdy kupujemy auto w komisie? Wnikliwa ocena kupowanego pojazdu minimalizuje ryzyko napraw po jego zakupie.

Czy auta z komisu to pewniaki?

Większość dostępnych w internecie ogłoszeń z samochodami używanymi oferowanych jest przez profesjonalnych sprzedających. Nasuwa się więc pytanie, czy auta z komisu to pewniaki? 

Niezależnie od budżetu przeznaczanego na zakup używanego samochodu najlepiej podejść do sprawy na chłodno. Emocje zazwyczaj nie są dobrym doradcą.

Spora część samochodów używanych oferowanych przez komisy pochodzi z importu. Niemcy od lat są niekwestionowanym liderem rankingu importowanych do Polski aut. Na kolejnych miejscach uplasowały się Francja i kraje Beneluksu.

Reklama

Stan samochodu używanego pochodzącego z zamożniejszych krajów z restrykcyjnymi badaniami technicznymi teoretyczne powinien być dobry. W praktyce trudno zbadać historię samochodu pochodzącego z importu. Trudno zweryfikować autentyczność książki serwisowej, nawet jeśli posiada wpisy z przeglądów wraz z przebiegiem. Puste książki serwisowe można kupić przez internet - to powinno dać do myślenia. 

Można próbować zweryfikować przebieg pojazdu w autoryzowanych salonach samochodowych w Polsce, ale nie zawsze jest to możliwe. Łatwiej sprawdzić historię pojazdu, który pochodzi z Polski lub jest tu zarejestrowany od pewnego czasu. CEPiK od 2014 r. gromadzi dane dotyczące przebiegu pojazdów przy okazji przeprowadzania badań technicznych. Od stycznia 2020 r. cofanie liczników w pojazdach jest przestępstwem.

Komisy samochodowe nastawione są na osiąganie zysków. Dlatego z dużym dystansem należy podchodzić do okazyjnych ogłoszeń, w których pojazdy w deklarowanym dobrym stanie oferowane są w niższych cenach niż podobne auta.

Jak kupić samochód w komisie?

Wizyta w komisie samochodowym pozwala obejrzeć kilka pojazdów w jednym miejscu. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które nie szukają konkretnego modelu, tylko np. auta w założonym budżecie. Jak kupić samochód w komisie?

Należy pamiętać, że komis samochody to pośrednik, który sprzedaje pojazdy na zlecenie ich właścicieli. 

Kupujący podpisuje umowę kupna-sprzedaży z tym podmiotem. Komis samochodowy może też wystawić fakturę na zakup auta. Wtedy kupujący nie płaci podatku PCC-3 wynoszącego 2%.

Kupując samochód w komisie samochodowym, należy dokonać dokładnych oględzin i odbyć jazdę próbną. Można skorzystać z miernika grubości lakieru, co pozwoli sprawdzić, czy elementy nadwozia były powtórnie lakierowane. Jeśli wybrany samochód wydaje się interesujący, to warto wnikliwie zweryfikować jego stan. W tym celu najlepiej skorzystać z usług zaufanego warsztatu samochodowego lub autoryzowanej stacji obsługi.

Gdy stan samochodu został sprawdzony i posiada on wszystkie dokumenty potrzebne do jego rejestracji w Urzędzie Komunikacji, to czas przystąpić do finalizacji transakcji. Sprzedający w komisach samochodowych zazwyczaj wystawiają w ogłoszeniach ceny, które można negocjować podczas zakupu. Dlatego warto spróbować obniżyć tę kwotę, chociażby o kilkaset złotych.

Na co uważać, gdy kupujemy auto w komisie?

Podczas zakupu używanego samochodu należy zachować czujność. Na co uważać, gdy kupujemy auto w komisie? Na pewno nie należy wpłacać żadnych zaliczek przed obejrzeniem auta. Samochód może być w znacznie gorszym stanie, niż wynika to z ogłoszenia.

Kupujący może też paść ofiarą oszustów, którzy wystawiają w ogłoszeniach pojazdy w atrakcyjnych cenach, a po otrzymaniu zaliczki kontakt z nimi się urywa. Do zakupu auta w komisie samochodowym należy podejść ze spokojem. Jeśli sprzedawca wywiera na kliencie presję, to może mieć coś do ukrycia. Dlatego trzeba być wyczulonym na słowa, że kolejni kupujący zaraz będą oglądać ten sam pojazd.

Nie należy godzić się na wpisywanie niższej kwoty zakupu samochodu na umowie kupna-sprzedaży. Pozornie rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić na podatku PCC-3. Urzędy skarbowe weryfikują wartość pojazdów według marki, modelu i rocznika, więc rażąco niższa cena z pewnością zostanie wychwycona. 

W przypadku wystąpienia usterek, które będą powodem sporu między kupującym a komisem, to właśnie kwota wskazana na umowie będzie obowiązującą.

Czy mam gwarancję albo rękojmie na auto z komisu?

Komis samochody, jako pośrednik, nie odpowiada za wady fizyczne i prawne auta, jeśli powiadomił o nich sprzedającego przed zakupem. 

Nie dotyczy to sytuacji, gdy przedstawiciel komisu samochodowego wiedział o wadach i je zataił. Odpowiada on także za wady, o których mógł dowiedzieć się w łatwy sposób. Czy mam gwarancję albo rękojmię na auto z komisu? Jeśli po zakupie samochodu zostaną wykryte wady, należy złożyć reklamację. 

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi obowiązuje przez dwa lata od daty zakupu pojazdu. Sprzedający może skrócić ten termin do jednego roku, ale musi poinformować o tym kupującego przed sprzedażą. Komisy samochodowe często oferują ubezpieczenie kosztów naprawy używanego pojazdu, które potocznie nazywane jest gwarancją. Usługę można wykupić dla pojazdów w wieku do 15 lat, a jej zakres i czas obowiązywania jest zróżnicowany.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komis samochodowy | kupno samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy