Reklama

Seat

Seat to hiszpańska marka samochodów. /123RF/PICSEL
 • Data powstania:

  1950

 • Kraj:

  Hiszpania

Seat to hiszpański producent samochodów, popularny na polskim i europejskim rynku motoryzacyjnym. Stylistyka aut z Półwyspu Iberyjskiego charakteryzuje się sportowym zacięciem. Dawniej marka miała silne więzi z włoskim Fiatem. Od lat 80. XX wieku technologicznie i kapitałowo Seat jest częścią niemieckiego koncernu VAG.

Historia Seata

Historia marki sięga początku lat 50. XX wieku. Wtedy założono spółkę Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo, co po polsku oznacza Hiszpańską Spółkę Samochodów Osobowych. Większościowym udziałowcem był Hiszpański Narodowy Instytut Przemysłu. Korporacja sześciu banków posiadała 42% udziałów, a 7% spółki było własnością włoskiej marki Fiat. 

Pierwsze modele hiszpańskiej marki produkowane były na licencji Fiata. W 1965 roku rozpoczęto eksport samochodów, a pierwszym zagranicznym rynkiem była Kolumbia. W 1976 wyprodukowano dwumilionowy samochód tej hiszpańskiej marki. 

Ścisła współpraca z Fiatem trwała do początku lat 80. W tym okresie udziały kupił niemiecki koncern Volkswagen. 

W 1984 roku zaprezentowano stworzony we współpracy z włoskimi i niemieckimi inżynierami model Seat Ibiza, który jest produkowany do dziś. Od początku lat 90. koncern VAG to jedyny udziałowiec hiszpańskiego producenta.

Wszystkie pojazdy są blisko spokrewnione technologicznie z autami Volkswagena. W 2018 roku wydzielono z Seata markę Cupra, która wcześniej produkowała sportowe modele aut hiszpańskiego producenta.

Seat w Polsce

Przedstawicielstwo hiszpańskiej marki na polskim rynku uruchomiło swoje pierwsze salony na początku lat 90. Obecnie sieć dealerska w Polsce liczy 23 salony. W 2021 roku zarejestrowano w naszym kraju ponad 8,3 tys. nowych Seatów.

Seat – popularne modele

Od lat najpopularniejszym modelem Seata jest Ibiza. To auto z segmentu małych samochodów miejskich B, począwszy od drugiej generacji modelu, jest blisko spokrewnione technologicznie z VW Polo. Obecnie w sprzedaży znajduje się piąta generacja tego popularnego pojazdu. 

Pierwszym reprezentantem hiszpańskiej marki w segmencie aut kompaktowych był model Seat Toledo bazujący technologicznie na VW Golfie III. 

W 1999 roku razem z nową generacją modelu w czterodrzwiowej wersji sedan zaprezentowano hatchbacka pod nazwą Seat Leon. Obecnie w salonach dostępna jest czwarta generacja tego modelu.

W latach 2009–2013 model Seat Exeo, bazujący na Audi A4 B7 z lat 2004–2007, reprezentował hiszpańską markę w klasie średniej. 

Największym autem z oferty Seata jest produkowany od 1996 roku minivan Alhambra. Nie brakuje też modnych crossoverów (Seat Arona) i SUV–ów (Seat Ateca i Seat Tarraco). 

Seat – pozostała działalność marki

Team Seat Sport w 2008 roku zwyciężył w klasyfikacji konstruktorów Światowych Wyścigowych Mistrzostw Samochodów Turystycznych (WTCC). Rok później kierowca hiszpańskiego teamu został mistrzem tej serii wyścigów, organizowanych przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). 

W latach 90. hiszpańska marka brała udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC. 

Temat Seat znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

 • Największa inwestycja przemysłowa w historii. Niemcy wyłożą aż 7 mld euro

  Największa inwestycja przemysłowa w historii. Niemcy wyłożą aż 7 mld euro

  Środa, 23 marca (15:49)
  ​W czasie dorocznej konferencji podsumowującej ostatnich dwanaście miesięcy Seat ogłosił, że wraz z Grupą Volkswagen przeznaczy 7 miliardów euro na rozwój elektromobilności w Hiszpanii....
 • Sprzedaż grupy Volkswagena spadła. Powodem kryzys półprzewodnikowy

  Sprzedaż grupy Volkswagena spadła. Powodem kryzys półprzewodnikowy

  Czwartek, 13 stycznia (10:20)
  W roku 2021 w Polsce zarejestrowano 110 386 nowych, osobowych samochodów siedmiu marek należących do grupy Volkswagena.
 • Odzyskano kradzione samochody za pół miliona złotych

  Odzyskano kradzione samochody za pół miliona złotych

  Wtorek, 16 listopada 2021 (08:52)
  Skradzione SUVy były ukryte w ciężarówce, stojącej na parkingu w pobliżu polskiej granicy z Niemcami.
 • Reklama

 • Niemiecka motoryzacyjna potęga i polskie "gdyby"

  Niemiecka motoryzacyjna potęga i polskie "gdyby"

  Niedziela, 26 września 2021 (08:00)
  Polskie sny o wielkości, tej niegdysiejszej i tej niedoszłej, nie pomijają motoryzacji. Gdyby nie rozbiory i okupacja... Gdyby nie siermiężne czasy PRL... Gdyby polskim inżynierom...
 • Robot - gigant w zakładzie Seata

  Robot - gigant w zakładzie Seata

  Czwartek, 26 sierpnia 2021 (12:15)
  Ponad 2,5 metra wysokości i 3 tony wagi - takimi wymiarami może pochwalić się nowy robot z zakładów produkcyjnych Seat w Martorell. Największa maszyna w historii hiszpańskiej fabryki...
 • Trzy nowe crossovery od Seata!

  Trzy nowe crossovery od Seata!

  Piątek, 18 marca 2016 (10:44)
  Na zakończonym kilka dni temu salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutował pierwszy crossover spod znaku Seata - model Ateca. Na tym jednak ambicje hiszpańskiego producenta się nie kończą.
 • Reklama

 • Seaty Cupra - dwadzieścia lat historii

  Seaty Cupra - dwadzieścia lat historii

  Piątek, 19 lutego 2016 (13:00)
  W roku 1996 po raz pierwszy na rynku pojawił się usportowiony model Seata, oznaczony jako Cupra. Od tego czasu hiszpańska marka oferowała w sumie szesnaście samochodów, noszących ten...
 • Grupa Volkswagena liderem sprzedaży w Polsce

  Grupa Volkswagena liderem sprzedaży w Polsce

  Piątek, 15 stycznia 2016 (14:12)
  Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar”, Grupa Volkswagena w Polsce umocniła się w ubiegłym roku na pozycji lidera w rejestracji nowych samochodów.