Gdzie pieszy musi nosić odblaski i co grozi za ich brak?

Karina Kołodziejczyk

Oprac.: Karina Kołodziejczyk

Odblaski są szczególnie ważne w trakcie jesieni i zimy. Wczesne zapadanie zmroku, mglisty poranek i opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Właśnie dlatego należy nosić odblaski. Sprawdź, czy są obowiązkowe, gdzie musimy je zakładać oraz ile wynosi mandat za ich brak.

Odblask może być w formie zawieszki, opaski, bądź kamizelki - ważne by był widoczny z daleka.
Odblask może być w formie zawieszki, opaski, bądź kamizelki - ważne by był widoczny z daleka.ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Czy odblaski są obowiązkowe?

Według art. 11 ustawy "Prawo o ruchu drogowym" odblaski są obowiązkowe dla pieszego, który porusza się po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Przepisy obowiązują także pieszych prowadzących poboczem rower, skuter, wózek czy motocykl.

Odblaski są obowiązkowe, ponieważ pieszy ubrany w ciemne ubranie staje się widoczny na nieoświetlonej jezdni. Kierowca widzi pieszego w ciemnym stroju z odległości 40 m. Widoczność zwiększa się do 150 m w momencie założenia elementów odblaskowych.

Gdzie trzeba nosić odblaski?

Odblaski trzeba nosić poza terenem zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa warto zakładać je, poruszając się na drogach o słabym oświetleniu, na obszarach wiejskich oraz wzdłuż dróg niemających chodników. Podczas złych warunków pogodowych odblaski poprawiają naszą widoczność. Elementy odblaskowe są przydatne w przypadku dzieci, szczególnie na drodze do i ze szkoły.

Odblaski muszą być widoczne w polu działania świateł pojazdu, nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu. Kierowca widzący element odblaskowy ma więcej czasu na reakcję.

Co pieszemu grozi za brak odblasków?

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku, za brak odblasku u pieszego poza terenem zabudowanym po zmierzchu grozi mandat w wysokości 100 zł. Nie dotyczy on pieszych poruszających się po drodze dla nich przeznaczonych lub po chodniku.

Brak odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym zmniejsza widoczność pieszego na jezdni. Istnieje większa szansa na kolizję lub wypadek.

CZYTAJ TAKŻE:

Obfite łowy dolnośląskiej policjiPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas