One mogą jeździć rowerami po przejściach dla pieszych. Kierowcy zapominają

W przepisach ruchu drogowego istnieje zapis, który mówi, że rowerzyści powinni zsiąść z roweru przed przejściem dla pieszych i przeprowadzić go, jeśli chcą przedostać się na drugą stronę jezdni. Są jednak wyjątki od tej reguły, o których niektórzy kierowcy zapominają. Przypominamy kiedy i który rowerzysta nie musi zsiadać z roweru na przejściu dla pieszych.

Według przepisów drogowych rowerzysta chcący przedostać się na drugą stronę ulicy powinien przed przejściem zejść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę. Mówi o tym art. 26  ust. 3 kodeksu drogowego:

Wielu rowerzystów mniej lub bardziej świadomie ignoruje ten przepis przejeżdżając przez przejście bez zsiadania z roweru, co często powoduje frustrację u pieszych , ale także u kierowców. Kierowcy powinni jednak pamiętać, że nie zawsze w tym przypadku mają rację wyrażając swoje pretensje dla rowerzystów, bowiem są sytuacje w których rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych bez zsiadania z roweru.

Reklama

Kiedy nie trzeba schodzić z roweru na przejściu dla pieszych

Najbardziej oczywistą sytuacją są przejścia dla pieszych połączone z przejazdem dla rowerów. W takiej sytuacji rowerzysta zachowując ostrożność przy przejeżdżaniu przez jezdnię nie musi zsiadać z roweru - musi jednak pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym - na przykład w sytuacji gdy jego tor jazdy krzyżuje się z drogą pieszego. 

Kolejnym, niezwykle istotnym wyjątkiem w tej sytuacji jest przepis o którym mowa w art. 33:

To niezwykle ważny zapis, bowiem dziecko w wieku do 10 roku życia kierujące rowerem jest traktowane przez przepisy jak pieszy, więc zgodnie z prawem może korzystać z drogi dla pieszych jaką bez wątpienia jest przejście dla pieszych. Dorosły opiekujący się takim dzieckiem kierującym rowerem na mocy artykułu 33 ustawy Prawa o Ruchu Drogowym również może korzystać z drogi dla pieszych i nie łamie przy tym prawa. 

Czy dziecko poniżej 10. roku życia nie jest rowerzystą?

Według przepisów rowerzysta to osoba w wieku co najmniej 10 lat, dlatego dzieci poniżej tego wieku kierujące rowerem traktowane są jako piesi. Właśnie dlatego mogą one przejeżdżać przez przejścia dla pieszych bez zsiadania z rowerów (a także ich dorośli opiekunowie), ale powinny również poruszać się chodnikiem (a nie ścieżką rowerową, czy ulicą), a kiedy takiego brak, mogą poruszać się przy lewej krawędzi jezdni (podobnie jak piesi). Kierowca widząc dziecko przejeżdżające po przejściu dla pieszych powinien mieć to na uwadze, ale często z braku znajomości przepisów dochodzi do sytuacji takich jak na poniższym nagraniu udostępnionym przez kanał Stop Cham:

Niestety kierowca nie wykazał się tu znajomością przepisów, co doprowadziło do niepotrzebnej dyskusji, a wcześniej nieco niebezpiecznej sytuacji na drodze. Zwraca tu również uwagę zachowanie kierowcy, który mimo tego, że miał tzw. zieloną strzałkę warunkową do skrętu w prawo (wymaga ona zatrzymania się przed strzałką i upewnienia, że może kontynuować jazdę) nie zatrzymał się, przez co o mały włos nie doprowadził do potrącenia (nie kolizji, ponieważ dziecko poniżej 10 roku życia na rowerze traktowane jest jak pieszy) dziecka na pasach. 

Zastanawia w tym przypadku duża polaryzacja w komentarzach użytkowników pod filmem. Wielu wykazując nieznajomość przepisów wyraża pretensje do małego rowerzysty i jego opiekuna, inni nawet znając przepisy potępiają opiekuna i dziecko poruszające się na rowerze. Oto niektóre z nich:

Przypominamy jeszcze raz: dziecko w wieku do 10 roku życia kierujące rowerem jest w świetle prawa pieszym i może poruszać się chodnikiem, a także przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Opiekun dziecka do 10 roku życia poruszającego się na rowerze również może poruszać się drogą dla pieszych.

Kiedy jeszcze rowerzysta może poruszać się chodnikiem?

Są również inne wyjątki według których rowerzyści mogą poruszać się po chodniku, ale zachodzą one tylko w określonych warunkach. Rowerzysta może jechać chodnikiem również wtedy, gdy:

  • minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 m i znajduje się on przy drodze, po której można jechać z prędkością większą niż 50 km/h, a w tym miejscu nie ma wydzielonej osobnej drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. w takim wypadku rowerzysta ma obowiązek korzystać z takiej drogi.
  • warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzysty jadącego drogą (np. śnieg, silny wiatr, ulewy, gołoledź, gęsta mgła). Wtedy kierujący rowerem może korzystać z chodnika, ale musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, ustępować pierwszeństwa pieszym i zachować szczególną ostrożność

Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych - jaki mandat?

Niezgodna z prawem jazda rowerem po chodniku a także przejazd przez przejście dla pieszych karane są mandatami. Taryfikator mandatów drogowych przewiduje, że za jazdę innym pojazdem niż pojazd silnikowy - a takim pojazdem jest rower - wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych przewidziano karę w wysokości od 50 do 100 zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy