Pieszy na pasach. Kiedy można ruszyć, żeby nie dostać mandatu?

Oprac.: Jakub Laskowski

Wykroczenia drogowe popełniane na przejściach dla pieszych należą do najostrzej karanych. Zmieniły to nowe przepisy, w których ustawodawca rozszerzył prawną ochronę w postaci pierwszeństwa pieszych nad pojazdami. Kiedy pieszy ma pierwszeństwo na pasach? Czy można ruszyć, gdy pieszy jeszcze nie opuścił przejścia? To pytania, na które odpowiedź musi znać każdy kierowca.

Czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy nie opuścił przejścia? To dylemat wielu kierowców, którzy obawiają się ukarania wysokim mandatem
Czy kierowca może ruszyć, gdy pieszy nie opuścił przejścia? To dylemat wielu kierowców, którzy obawiają się ukarania wysokim mandatemPiotr Molecki/East NewsEast News

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo na pasach?

O sytuacjach, w których pieszy ma pierwszeństwo, można przeczytać w art. 26 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przede wszystkim kierowca jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do oznaczonego przejścia. Oprócz tego kierowca musi ustąpić pierwszeństwa, jeśli:

  • skręca w drogę poprzeczną, po której idzie pieszy,
  • przejeżdża przez chodnik lub drogę dla pieszych, po której idzie pieszy,
  • pojazd porusza się po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

Nie oznacza to, że piesi mogą korzystać z przejść bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Piesi, podobnie jak kierowcy, w czasie korzystania z drogi, mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.

Pieszy na pasach. Kiedy można ruszyć?

Nie ulega wątpliwości, że kierowca, widząc pieszego czekającego na przejście, powinien zwolnić, a następnie zatrzymać się przed pasami, aby umożliwić pieszemu bezpieczne przejście. Jeśli jednak pieszy zszedł już z pasa, po którym porusza się pojazd, to czy jego kierowca może ruszyć?

Ruszenie z miejsca w sytuacji, w której pieszy przeszedł przed maską pojazdu, ale nie opuścił jeszcze przejścia, nie oznacza wymuszenia pierwszeństwa. Wynika to z art. 13 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że:

"Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju"

Dopełnienie tego przepisu stanowi definicja zapisana w art. 26 ust. 1. Czytamy, że: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście".

Kluczowa dla odpowiedzi na pytanie, czy można jechać, gdy pieszy znajduje się na przejściu, jest definicja ustąpienia pierwszeństwa. Pod tym pojęciem w polskim prawie drogowym rozumie się powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Oznacza to, że jeśli pieszy przechodzi przez przejście i opuścił pas ruchu, na którym stoi pojazd, to jego kierowca ma prawo ruszyć.

Mandat i punkty za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wynosi obecnie 1500 złotych. Warto zdawać sobie sprawę, że ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu dwóch lat skutkuje nałożeniem podwójnej stawki mandatu, czyli 3000 zł. To efekt surowszego traktowania za recydywę, czyli popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu 24 miesięcy.

Mandat nie jest jedyną karą za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Kierowca za tego typu przewinienie dostanie również punkty karne. W polskim prawie drogowym nie brakuje wykroczeń, za które można otrzymać maksymalną liczbę 15 punktów karnych.

Zobacz także:

Niebezpieczne zdarzenie na przejeździePolicja