Mandat za nieprzepuszczenie pieszego. 1500 zł i dużo punktów karnych

Oprac.: Jakub Laskowski

Wokół pierwszeństwa pieszych toczy się burzliwa dyskusja od wielu lat. Nie zmieniły tego nowe przepisy, w których ustawodawca rozszerzył prawną ochronę w postaci pierwszeństwa pieszych nad pojazdami. Wielu kierowców wciąż zastanawia się nad podstawowymi pytaniami. Kiedy trzeba przepuścić pieszego na przejściu i jaki mandat grozi za nieustąpienie pierwszeństwa?

Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym może słono kosztować. Co grozi kierowcy?
Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym może słono kosztować. Co grozi kierowcy?ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Kiedy trzeba przepuścić pieszego na przejściu?

Zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych zmieniły się 1 czerwca 2021 roku i kiedy wchodziły w życie wywołały burzę. Zgodnie z nimi kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na niego wchodzącego. Następnie kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Sytuacja nie jest taka oczywista, gdy mówimy o przejściach dwuetapowych, które są rozdzielone wyspą lub azylem. Tego typu "zebry" są traktowane jak dwa osobne przejścia. Oznacza to, że pieszy poruszający się przez przejście powinien upewnić się o możliwości przejścia nie tylko schodząc z chodnika, ale również będąc na wysepce. Z kolei kierowca, który zbliża się do przejścia ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu będącemu (stojącemu lub wchodzącemu na przejście) na wysepce. Nie musi ustępować pierwszeństwa pieszemu, który dopiero wchodzi na przejście po drugiej stronie wysepki.

Jaki mandat za nieprzepuszczenie pieszego?

Nowy taryfikator mandatów, który wszedł w życie od 1 stycznia 2022 r., zmienił wiele w kontekście ostrzejszego karania kierowców za wykroczenia drogowe. Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wynosi obecnie 1500 złotych. Warto zdawać sobie sprawę, że ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu dwóch lat skutkuje nałożeniem podwójnej stawki mandatu, czyli 3000 zł. To efekt surowszego traktowania za recydywę, czyli popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu 24 miesięcy.

Ile punktów karnych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Mandat nie jest jedyną karą za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Kierowca za tego typu przewinienie dostanie również punkty karne. W polskim prawie drogowym nie brakuje wykroczeń, za które można otrzymać maksymalną liczbę 15 punktów karnych. Tyle grozi za:

  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem.
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.

12 punktów karnych grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu, kiedy kierujący skręcił w drogę poprzeczną. Punkty karne można dostać też:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem (10 punktów karnych).
  • naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (8 punktów karnych).
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni (8 punktów karnych).
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu (8 punktów karnych).
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania (8 punktów karnych).
  • naruszenie zakazu rozdzielania kolumny pieszych (8 punktów karnych).
  • naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdu komunikacji publicznej lub na chodnik - w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku (6 punktów karnych).

Zobacz także:

Na jednym kole przez miastoPolicja