Skręcasz w prawo, nie ma pasów, a tam pieszy. Czy musisz ustąpić?
Do takiej sytuacji często dochodzi zwłaszcza na osiedlowych drogach. Skręcamy w boczną uliczkę, przez którą w tym samym momencie przechodzi pieszy. Czy musimy ustąpić mu pierwszeństwa, nawet jeśli nie przechodzi po pasach?
Spis treści:
Przepisy dotyczące pieszych zostały mocno zaostrzone w ubiegłym roku, wraz ze zmianami w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym oraz taryfikatorze mandatów. Wyprzedzanie na przejściu oraz przed nim, omijanie stojących na przejściu pojazdów i nieustąpienie pieszym na przejściu wiąże się teraz z naprawdę wysokimi mandatami, jednak to nie jedyne sytuacje, w których narażamy się na wysoką karę. Jest też sytuacja znacznie mniej oczywista.
Skręcasz w drogę porzeczną? Musisz ustąpić pieszemu
Zdecydowanie mniej oczywistą sytuacją, za którą możemy słono zapłacić jest nieustąpienie pieszemu przechodzącemu przez jezdnię w momencie kiedy skręcamy w boczną drogę. Scenariusz jest prosty: jedziemy drogą główną i zamierzamy skręcić w boczną uliczkę. Pieszy idący wzdłuż naszej trasy chce przejść przez ulicę w którą skręcamy. W takiej sytuacji według kodeksu drogowego musimy ustąpić pierwszeństwa pieszemu i przepuścić go przez ulicę.
Mówi o tym artykuł 26 ustęp 2 Prawa o Ruchu Drogowym:
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
A co jeśli nie ma pasów?
Żeby było jeszcze trudniej, nie ma znaczenia fakt czy w danym miejscu znajduje się przejście dla pieszych czy też nie. Przepis mówi o pieszym przechodzącym przez jezdnię drogi na którą wjeżdża kierowca, więc w sytuacji kiedy na drodze nie ma przejścia również musimy ustąpić pierwszeństwa.
A co z rowerzystami i hulajnogami?
Piesi to jednak nie jedyni użytkownicy drogi lub chodnika, którym musimy w takiej sytuacji ustąpić. Tu zaczynają się schody, bowiem o ile zauważenie pieszego idącego chodnikiem z relatywnie niewielką prędkością nie należy do trudności, o tyle zauważenie poruszającego się znacznie szybciej roweru lub hulajnogi elektrycznej wzdłuż drogi, może sprawić większe trudności. A według Art. 27 ustępu 1a. Podczas skręcania w drogę poprzeczną musimy ustąpić pierwszeństwa również rowerom i hulajnogom przejeżdżającym przez jezdnię:
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Mandat za nieustąpienie jest wysoki
Mandat za nieustąpienie pieszemu w takiej sytuacji jest równie wysoki, jak ten za nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Wynosi 1500 zł i 15 pkt. Karnych, co oznacza że w takich sytuacjach warto się pilnować - zachować wszelką ostrożność i czujnie rozglądać się za ewentualnymi pieszymi przechodzącymi, lub rowerzystami przejeżdżającymi przez ulicę w którą skręcamy. Pośpiech i nieuwaga mogą słono kosztować.
Mandat za to wykroczenie podlega również tzw. recydywie, co oznacza, że jeśli popełnimy to wykroczenie drugi raz w ciągu dwóch lat zapłacimy nie 1500, a 3000 zł.
***